Kamil Stoch i skoczkowie to nie jedyni Polacy, którzy zdobyli medale w Pyeongchangu!

Polish athlete with intelectual disability Pawel Gredka while Alpine Intermediate Super Gigant during 2013 Special Olympics World Winter Games PyeongChang at Yongpyong Resort on February 3, 2013...South Korea, PyeongChang, February 3, 2013..Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request...For editorial use only. Any commercial or promotional use requires permission...Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport

Biuro Prasowe Olimpiady Specjalne Polska zdjęcia Adam Nurkiewicz

W Korei trwają właśnie XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, ale tegoroczna impreza to nie pierwszy raz, gdy nad Pyeongchang płonie olimpijski znicz. Równo 5 lat temu trwały tu Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Do Korei przyjechało wtedy ponad 2300 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 110 krajów, w tym Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych, licząca 41 zawodników oraz 18 trenerów i lekarzy.

Zawodnicy rywalizowali na obiektach sportowych m.in. w Alpensia i Yongpyong Resort, na których w tym roku rozgrywane są Igrzyska Olimpijskie, a za kilkanaście dni ruszą Igrzyska Paraolimpijskie.

„Olimpiady Specjalne są częścią rodziny olimpijskiej i dbamy, by Igrzyska Światowe odbywały się w miejscach związanych z największymi imprezami sportowymi i kojarzącymi się z najwyższym poziomem sportowej rywalizacji. Nasz kalendarz Igrzysk Światowych jest nieco przesunięty względem MKOl, dlatego w Korei byliśmy już 5 lat temu. Nasi zawodnicy spisali się tam świetnie, startowaliśmy w pięciu dyscyplinach i zdobyliśmy łącznie 46 medali!” podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska

W Pyeongchang Polacy startowali w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, łyżwiarstwie szybkim, hokeju halowym i biegu na rakietach śnieżnych. Nasi reprezentanci zdobyli: 19 medali złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych, w tym jeden drużynowy brąz w hokeju halowym.

„Światowe Igrzyska to niezwykłe przeżycie dla każdego sportowca! Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi podczas startu i radość ze zdobytych medali, dlatego tym mocniej kibicuję polskiej reprezentacji olimpijskiej, która jest teraz w Pyeongchang. Jestem pewien, że dają z siebie wszystko, tak jak my pięć lat temu” powiedział Paweł Gredka, zawodnik Olimpiad Specjalnych Polska z klubu Strzała Jędrzejów (świętokrzyskie), który na Igrzyskach w Korei zdobył trzy złote medale w narciarstwie alpejskim: w slalomie, slalomie gigancie i supergigancie.

Grzegorz Kurkowski, zastępca kierownika naszej reprezentacji na Igrzyskach w 2013 i Wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska wspomina:

„Do dziś pamiętam niesamowitą serdeczność i otwartość Koreańczyków wobec nas, sportowców z drugiego krańca globu! Światowe Igrzyska to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych było tysiące  sportowców i wolontariuszy. Studenci Polonistyki z Seulu, którzy opiekowali się naszą kadrą robili wszystko, by Igrzyska były dla nas przeżyciem sportowym, ale też okazją do poznania kultury innego kraju”.

Niezwykle dobrą organizację Igrzysk i profesjonalizm organizatorów podkreśla też Michał Olszański, Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska, wieloletni dziennikarz TVP i Polskiego Radia, który miał okazję na żywo oglądać zmagania naszych sportowców:

„To było niesamowite. Już na samym początku zostaliśmy zaskoczeni tym miejscem, bo Pyeongchang to kameralna miejscowość. Gdy zobaczyliśmy obiekty sportowe – te same na których dziś rywalizują reprezentacje olimpijskie, jak np. ośrodek Alpensia – byliśmy pod ogromnym wrażeniem, jak znakomite obiekty sportowe potrafią wyczarować Koreańczycy. Igrzyska z 2013 roku zapamiętałem jako niezwykłe święto sportu, radości i tolerancji. Wspólnie poprzez sport pokazaliśmy, że wartość i godność człowieka to uniwersalne dobro. To idea, która przyświeca wszystkim zawodom olimpijskim, niezależnie od miejsca i czasu, a szczególnie silna jest w zmaganiach Olimpiad Specjalnych”.

 Świadkiem obu koreańskich Igrzysk jest Adam Nurkiewicz, fotoreporter sportowy, który uchwycił w obiektywie zmagania reprezentacji z 2013 roku, a obecnie w Pyeongchang  fotografuje tegorocznych olimpijczyków:

„W tym roku spełniło się moje marzenie aby relacjonować zimowe Igrzyska Olimpijskie. Przyjechałem tu, do Pyeongchang, mając w pamięci moją pierwszą wizytę w Korei wraz ze sportowcami Olimpiad Specjalnych. Miałem przyjemność fotografować tych dzielnych sportowców podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2013 roku właśnie w Pyeongchang. Koreańczycy potraktowali tamte zawody jako próbę przed Igrzyskami Olimpijskimi.

 Obecnie podążając tropem naszych olimpijczyków co chwilę mam w pamięci emocje sprzed pięciu lat. Na stoku narciarskim wróciły do mnie mocno obrazy ze slalomu Sabiny Czernic i jej cudowna radość wraz z trenerami. Uśmiech nieśmiałego Adama Pikuły po jego wyścigu. Szaleńcze emocje podczas sztafet na rakietach śnieżnych! Radość sportowców z całego świata, że spotkali się aby wspólnie wystartować na stoku, lodowisku i trasie biegowej. Pamiętam tą magiczną atmosferę jaka towarzyszyła nam wszystkim: sportowcom, trenerom, wolontariuszom, dziennikarzom i kibicom. To było święto Sportu!

Jestem pewien, że Baron de Coubertin byłby szczęśliwy jak jego ideę realizują sportowcy Olimpiad Specjalnych.

 Nie jestem kibicem i miejsca zajmowane przez startujących nie są dla mnie tak istotne. Staram się w niebanalnej formie pokazać skupienie, wysiłek i emocje jakie towarzyszą podczas zawodów. Wzrusza mnie kiedy sportowcy rywalizujący ze sobą, pomagają sobie na trasie czy poprawiają sędziego jeśli ten pomylił się na ich korzyść. Sytuacja kiedy narciarz wypadnie z trasy i “jodełką” wraca aby spokojnie ukończyć swój zjazd w Olimpiadach Specjalnych są normą. Ci ludzie dzielni w swym wysiłku wiedzą co to prawdziwy duch sportu.

Jeśli kogoś interesuje Sport przez duże “S” to polecam zawody Olimpiad Specjalnych. Warto!”

 W tym roku Olimpiady Specjalne obchodzą jubileusz 50-lecia swojego istnienia, więc okazji, by kibicować zawodnikom będzie wiele.

„W całym kraju odbędzie się w tym roku ponad 200 zawodów regionalnych. Najważniejszą imprezą ogólnopolską, na którą już dziś chcemy zaprosić kibiców są Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w czerwcu 2018r.” podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka.

XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie ruszą 9 czerwca 2018 r. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w Polsce.

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis ziemny, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*