Poznaliśmy triumfatorów Turnieju Gwiazd Lotto Plaży Wolności Poznań 2018

Informacja Prasowa Lotto Plaża Wolności tekst Jacek Kubiak zdjęcia Elżbieta Skowron

Zakończył się Turniej Gwiazd, który był najmocniejszym punktem siatkarskiej części programu Lotto Plaży Wolności Poznań 2018. W centrum miasta spotkali się mistrzowie i mistrzynie tej dyscypliny sportu. Pliński, Witczak, Saad i Kądzioła to tylko niektórzy utytułowani zawodnicy, których grę kibice podziwiali w centrum miasta.

Turniej Gwiazd mężczyzn

Niedziela na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 okazała się być prawdziwym świętem siatkówki plażowej. Przed spragnioną wrażeń publicznością stanęli sportowcy, którzy swoimi osiągnięciami mogliby śmiało obdarować wszystkie pary, które rywalizowały tu w piątek i sobotę w rozgrywkach otwartych dla wszystkich. Halowy Wicemistrz Świata i Mistrz Europy – Daniel Pliński – utworzył parę z wielokrotnym reprezentantem kraju oraz Mistrzem Polski na piasku – Michałem Kądziołą. Ich rywalami w półfinale byli znani z parkietów ekstraklasy – grający ostatnio w GKS Katowice – Dominik Witczak i Siergiej Kapelus. Pierwszy z nich to plażowy i halowy Mistrz Polski, brązowy medalista Ligi Mistrzów i trzykrotny zdobywca Pucharu Polski. Jego wczorajszy partner to Mistrz Ukrainy, Wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski. Spotkanie pomiędzy tymi dwoma utytułowanymi parami 2:0 zwyciężyli Pliński i Kądzioła.

W drugim półfinale walczyli ze sobą plażowi Mistrzowie Polski – Sebastian Sobczak i Jarosław Lech oraz Sebastian Kaczmarek i Paweł Lewandowski. Druga z wymienionych par uzyskała prawo gry w Turnieju Gwiazd, dzięki zwycięstwu w sobotnich zawodach otwartych. Ich przewaga nad rywalami polegała na znakomitej znajomości boisk, trzeba jednak zaznaczyć że zawodnicy ci mieli w nogach ponad 10 godzin rywalizacji z dnia poprzedniego. Po bardzo wyrównanym spotkaniu na przewagi w tie breaku wygrali Sobczak i Lech.

W meczu o brąz Kaczmarek i Lewandowski udowodnili, że nie trafili do Turnieju Gwiazd przez przypadek i pewnie pokonali Witczaka i Kapelusa 2:0. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, jaki osiągnęliśmy w ten weekend – mówi Sebastian Kaczmarek z Krotoszyna. – Wczorajsze zwycięstwo kosztowało nas wiele sił, których zabrakło w kluczowym momencie dzisiejszego półfinału, ale i tak jesteśmy dumni, że mogliśmy grać w tak zacnym gronie – dodaje reprezentant Wielkopolski.

W finale kibice byli świadkami bardzo ciekawego widowiska. Dwa pierwsze sety zakończyły się identycznym wynikiem 21:19. Pierwszego z nich wygrali Kądzioła i Pliński, a kolejnego Lech i Sobczak. Tie break zapowiadał się niezwykle emocjonująco, ale świetnie blokujący Daniel i rewelacyjnie dysponowany w obronie Michał nie pozostawili swoim oponentom złudzeń – wygrywając 15:7. – Dziękujemy Damianowi Lisieckiemu za zaproszenie – mówi Daniel Pliński. – Po całym sezonie na hali, była to dla mnie bardzo miła odmiana, cieszę się że wspólnie z partnerem udało nam się wygrać – dodał Mistrz Europy.

Turniej Gwiazd kobiet

Równolegle do rozgrywek męskich, przebiegała rywalizacja pań. W pierwszym półfinale aktualna plażowa Mistrzyni Polski – Magdalena Saad – występująca w parze z Aleksandrą Przepiórką dość pewnie pokonała 2:0 Karolinę Kirszenstein i Paulinę Majkowską, znane z pierwszoligowych parkietów halowych. W tym samym czasie na drugim boisku kibice byli świadkami sporej niespodzianki. Młodzieżowe Mistrzynie Polski – Julia Gierczyńska i Patrycja Judziłł – 2:1 pokonały bardziej doświadczone rywalki – Joannę Wiatr i Justynę Tylutki.

W meczu o brązowy medal po porażce szybko pozbierały się Wiatr i Tylutki. Bez większych problemów pokonały one Karolinę Kiszensztein i Paulinę Majkowską i mogły cieszyć się z najniższego stopnia podium. W najważniejszym spotkaniu tego dnia spotkały się Saad/Przepiórka i Gierczyńska/Jundziłł. Wydawać by się mogło, że dla młodzieżowych reprezentantek Polski sam awans do finału Turnieju Gwiazd to wielkie osiągnięcie. Tymczasem ambitne siatkarki specjalizujące się tylko i wyłącznie w siatkówce plażowej, pokazały faworytkom, że poprzedni triumf nie był przypadkowy. Zdominowały one pierwszą partię tego spotkania, zwyciężając 21:15. Drugi set był niezwykle zacięty – Saad i Przepiórka wygrały go 22:20. Również w decydującej partii tej rywalizacji więcej zimnej krwi zachowały starsze zawodniczki, zwyciężając 15:8.

Organizatorzy Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 dla najlepszych par przygotowali nagrody finansowe w wysokości 2000zł. – Turniej Gwiazd miał bardzo emocjonujący przebieg – mówi Damian Lisiecki, na którego zaproszenie odpowiedzieli uczestnicy zawodów. – Po reakcjach kibiców widać było, że taka formuła rozgrywek bardzo przypadła im do gustu – dodaje czterokrotny Mistrz Polski w siatkówce plażowej.

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski

Dziś na Placu Wolności odbywają się Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski kobiet. Jutro do rywalizacji przystąpią mężczyźni. W roli faworytek stawiane są reprezentantki UAM Poznań Anette Ngamayama i Martyna Tracz, które po nieudanym piątkowym turnieju, będą chciały osiągnąć dużo lepszy rezultat. Warto przypomnieć, że są one aktualnymi Akademickimi Wicemistrzyniami Polski. Wśród panów o zwycięstwo powalczą z pewnością Kamil Radzikowski i Marcin Szczechowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego. Przedstawiciele Teamu Proskos słyną nie tylko z bardzo skutecznej gry, ale także z oryginalnych sposobów na popularyzację siatkówki plażowej. Organizują oni obozy, podczas których profesjonaliści dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z amatorami, ucząc ich sposobów na skuteczny trening. Alicante, Majorka czy Albania to tylko niektóre miejsca, w których odbyły się takie specjalistyczne turnusy.

Turnieje otwarte dla wszystkich

Lotto Plaża Wolności Poznań 2018 rozpoczęła się od turniejów kobiet i mężczyzn, w których każdy mógł wziąć udział. W piątek między godziną 16:00, a 23:00 na boiskach w centrum Poznania rywalizowały 24 pary żeńskie. Po 7 godzinach rywalizacji pierwsze miejsce zajęły Kamila Płaczek z Jankowa Przygodzkiego i Gabriela Puławska z Poznania. W wielkim finale pokonały one reprezentantki pierwszoligowego Energetyka Poznań – Natalię Bogdanowicz i Barbarę Cembrzyńską. Na najniższym stopniu podium stanęły Justyna Kozłowska i Magdalena Pater, które pewnie pokonały Jagodę Radzewicz i Urszulę Bogacz. – Rozpocząć sezon od tak wspaniałego sukcesu to świetny prognostyk na dalsze tygodnie – mówi Puławska, która została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. – Mamy nadzieję, że w kolejnych turniejach będziemy prezentować się równie dobrze – wtóruje jej partnerka Kamila.

W turnieju męskim udział wzięły 32 pary z całej Polski. Koszalin, Bydgoszcz, Warszawa czy Wrocław, to tylko niektóre miasta, z których zawodnicy przyjechali walczyć o 1500zł i nagrody rzeczowe. Rywalizacja trwała ponad 10 godzin. Wzięło w niej udział kilka par grających w Mistrzostwach Polski, ale też i halowy Mistrz Austrii i Wicemistrz Anglii. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli Sebastian Kaczmarek z Krotoszyna i Paweł Lewandowski z Wrocławia. Mecz finałowy był świetnym podsumowaniem całego dnia sportowych zmagań. Długie i efektowne wymiany oklaskiwane przez kibiców i walka punkt za punkt towarzyszyła zawodnikom do samego końca tego spotkania. Triumfatorzy pokonali Romana i Adama Andrysa dopiero na przewagi w tie breaku. Trzecie miejsce przypadło parze Michał Korycki (Przysucha) i Martin Chiniewicz (Warszawa). W meczu o brąz zrewanżowali się oni za wcześniejszą porażkę drużynie Przemysław Lisiecki i Marcin Wlazik z Wrześni.

Kibice licznie przychodzący na Lotto Plażę Wolności Poznań 2018 byli świadkami 3 z 10 dni sportowych emocji. W programie imprezy między innymi rozgrywki PGNiG Summer Superligi czy pokazowy mecz reprezentacji Polski kobiet w piłce ręcznej plażowej i dwa spotkania pomiędzy kadrami Polski i Czech w piaskowej odmianie piłki nożnej. Harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie www.feniksplay.pl.Wstęp na wszystkie dni festiwalu jest bezpłatny. Partnerami imprezy są: LOTTO, Miasto Poznań, Veolia, Terlan i Lafarge Organizatorami są Feniks i KS “MOCni Razem”. Współorganizatorami festiwalu zostali: WZPS, ZPR w Polsce, WZPN oraz POSiR.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*