Wielkopolska triumfuje w XXIV OOM

Biuro prasowe OOM Wielkopolska 2018 tekst Beata Oryl-Stroińska zdjęcie Piotr Rychter

3 srebrne medale tenisistów z Wielkopolski przypieczętowały końcowe zwycięstwo gospodarzy i zakończyły XXIV Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych. Województwo wielkopolskie triumfowało w klasyfikacji medalowej i wojewódzkiej!!! Wśród klubów zwycięstwo MKS Kusy Szczecin, drugie miejsce dla OŚ AZS Poznań, trzecie dla TS Wisły Kraków.

PODSUMOWANIE

45 dni trwania zawodów, w tym 33 ze sportową rywalizacją. 12 miast gospodarzy, 14 sportów i ponad 4 tysiące uczestników. Końcowy triumf województwa wielkopolskiego i MKS Kusy Szczecin. Tak zapamiętamy zakończoną w niedzielę XXIV Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych Wielkopolska 2018. Ostatnie komplety medali rozdano na kortach w Szamotułach. Mistrzami Polski w grze pojedynczej zostali Aleksandra Wierzbowska i Szymon Kielan.

OSTATNIA DYSCYPLINA – TENIS

W turnieju singlowym chłopców faworytem był Marcel Politowicz. Grający z jedynką tenisista AZS-u Poznań odpadł jednak w ćwierćfinale. O złoty medal zagrali Szymon Kielan (numer 2 w turnieju) oraz zawodnik poznańskiego Grunwaldu Jasza Szajrych. Niżej notowany w krajowym rankingu kadetów Szajrych nie sprawił kolejnej niespodzianki. Przegrał 2:6, 4:6.

W finale dziewcząt rozstawiona z dwójką Aleksandra Wierzbowska z Krakowskiego Klubu Sportowego Olsza pokonała Zuzannę Kubachę (Park Tenisowy Olimpia Poznań) 6:2, 7:6. Nazwisko pochodzącej z Czempinia, ale reprezentującej Olimpię 14-latki warto jednak zapamiętać. W krajowym rankingu zajmuje ona drugie miejsce, ale w swojej kategorii wiekowej (U-14). W kadetkach jest na 24. pozycji. Na jej udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (U-16) zgodę musiał więc wyrazić Polski Związek Tenisowy. Zgoda była, bo już wcześniej młoda tenisistka odnosiła sukcesy w starszej kategorii. W tym roku była m.in. w finale gry pojedynczej, rozgrywanego w Zabrzu turnieju z cyklu Tennis Europe U-16 drugiej kategorii. W turnieju deblowym, wygrała! W OOM eliminowała kolejno wyżej rozstawione rywalki docierając do wielkiego finału. Choć w nim przegrała, to może być z siebie dumna.

WYNIKI TURNIEJU TENISOWEGO XXIV OOM:

GRA POJEDYNCZA DZIEWCZĄT:
1. Aleksandra Wierzbowska (Krakowski Klub Sportowy Olsza)
2. Zuzanna Kubacha (Park Tenisowy Olimpia Poznań)
3. Zuzanna Szczepańska (ITT Goplana Inowrocław) oraz Barbara Przybylska (Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Zgierz)

GRA POJEDYNCZA CHŁOPCÓW:
1. Szymon Kielan (PKT Pabianice)
2. Jasza Szajrych (WKS Grunwald Poznań)
3. Marcel Kamrowski (Flota Gdynia) oraz Jonasz Dziopak (Krzycki Klub Tenisowy Wrocław)

GRA PODWÓJNA DZIEWCZĄT:

 1. Rozalia Gruszczyńska/Aleksandra Wierzbowska (Krakowski Klub Sportowy Olsza)
 2. Weronika Ejsmont (KT Jakubowo Olsztyn)/Martyna Szynkowska (UKS RP Sport Olsztyn)
 3. Karolina Bartusek/Karina Gustowska (KS Mostostal Zabrze/BKT Advantage Bielsko-Biała) oraz Nicole Carpenter/Barbara Przybylska (TG Sokół Zgierz)

GRA PODWÓJNA CHŁOPCÓW:

 1. Szymon Kielan Szymon/Aleksander Orlikowski (PKT Pabianice/Miejski Klub Tenisowy Łódź)
 2. Marcel Politowicz/Jasza Szajrych (AZS Poznań/Grunwald Poznań)
 3. Jonasz Dziopak/Franciszek Krotowski oraz Jakub Federowicz/Marcel Kamrowski

GRA MIESZANA:

 1. Zuzanna Szczepańska/Dawid Wiśniewski (ITT Goplana Inowrocław)
 2. Olga Gołaś/Mateusz Kułakowski (Fundacja Szczecińska Akademia Tenisowa/UKT TenisPRO Koszalin)
 3. Lena Takmadżan/Miłosz Sroka (MKT Stalowa Wola) oraz Martyna Szpakowska/Zoltan Szabo (KT GAT Gdańsk)

KLASYFIKACJE KOŃCOWE

Gospodarzy cieszą także wyniki klasyfikacji końcowych. W rankingu województw triumfowało wielkopolskie przed mazowieckim i śląskim. W klasyfikacji klubów triumf MKS Kusy Szczecin. Drugie miejsce dla AZS-u Poznań, trzecie dla Wisły Kraków. No i jeszcze klasyfikacja medalowa. Najczęściej na podium stawali reprezentanci wielkopolskich klubów, którzy wywalczyli 93 medale: 27 złotych, 29 srebrnych i 37 brązowych. Na drugim miejscu z 73 medalami województwo śląskie (22/20/31), a na trzecim mazowieckie (88 – 21/23/44).

NARODZINY GWIAZD?

Olimpiada Młodzieży nazywana jest często początkiem wielkiej sportowej kariery. To właśnie podczas Olimpiady swoje pierwsze medale rangi mistrzostw Polski zdobywali choćby: Kamil Stoch, Paweł Fajdek, Adam Kszczot, Natalia Partyka, czy Magda Linette. Dziś nie wiemy ilu przyszłych medalistów olimpijskich gościliśmy na arenach Olimpiady, ale możemy wskazać kilku poważnych kandydatów. Pierwsi to wspomniana tenisistka Zuzanna Kubacha i tenisista stołowy Kuba Kwapiś. Zawodnik Dwójki Rawa Mazowiecka wywalczył trzy złote medale. Potrójną mistrzynią Olimpiady została także gimnastyczka artystyczna UKS-u Kopernik Wrocław Liliana Lewińska. Umiejętnościami zaimponowali reprezentanci siatkarskich drużyn województwa śląskiego Klaudia Szwaja i Mikołaj Tataruch. Oboje wybrani zostali MVP finałowych turniejów OOM. Potencjał i talent potwierdzili także szermierze, m.in. podwójny medalista we florecie Maciej Bem (AZS AWF Poznań), czy szablistka KKSz Konin Weronika Waleriańczyk (także 2 medale). Talentów było podczas tej Olimpiady dużo, dużo więcej. Brawa za walkę, ambicję i sportową pasję należą się wszystkim.

GOSPODARZE

Przypomnijmy, że gospodarzami XXIV OOM było 12 miast, w tym 11 z Wielkopolski (Kalisz,Konin,Krotoszyn,Luboń, Piła, Poznań,Sypniewo koło Jastrowia, Swarzędz Zalasewo,Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Żerków). Gimnastyka sportowa gościnnie odbyła się w Zabrzu.

CEREMONIA ZAKOŃCZENIA

Już dziś zapraszamy na oficjalne podsumowanie XXIV OOM, podczas którego flaga olimpijska zostanie przekazana gospodarzowi XXV OOM w Sportach Halowych, władzom województwa świętokrzyskiego. Spotkanie, podczas którego nagrody odbiorą przedstawiciele najlepszych klubów i województw odbędzie się 3 lipca o godz. 12.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego WW w Poznaniu.

W załącznikach zdjęcia autorstwa Eweliny Jaśkowiak, na których są finaliści gry pojedynczej: Szymon Kielan (biało-czarny strój) i Jasza Szajrych oraz na podium złotych i srebrnych medalistów w grze mieszanej: Zuzanny Szczepańskiej i Dawida Wiśniewskiego oraz Olgi Gołaś i Mateusza Kułakowskiego.

Poniżej oficjalne wyniki końcowych klasyfikacji XXIV OOM w Sportach Halowych Wielkopolska 2018. W porównaniu do tych nieoficjalnych jednak korekta, w klasyfikacji medalowej. Proszę o zwrócenie uwagi na kolejność i liczbę medali i o ewentualne poprawienie w Państwa publikacjach.

Ciekawostki: tylko dwa województwa: mazowieckie i dolnośląskie zdobyły punkty we wszystkich 19 sportach (osobno traktujemy siatkówkę dziewcząt i chłopców, czy poszczególne style zapaśnicze). Wielkopolsce zabrakło punktów jedynie w gimnastyce sportowej. W tenisie, tenisie stołowym i szachach punktowali reprezentanci wszystkich 16 województw, a najmniej województw zdobyło punkty w turniejach:  gimnastyki artystycznej (7), brydża sportowego (8),i skoków na trampolinie (8).

KLASYFIKACJA WOJEWÓDZKA:

 1. wielkopolskie 1574,16 pkt.
 2. mazowieckie  1424,33
 3. śląskie           1287,99
 4. małopolskie    971,84
 5. dolnośląskie   962,50

KLASYFIKACJA KLUBOWA:

 1. MKS Kusy Szczecin  224 punkty
 2. OŚ AZS Poznań       182,50
 3. TS Wisła Kraków      161,50
 4. AZS AWF Poznań     137,00
 5. AZS AWF Warszawa 134,00

KLASYFIKACJA MEDALOWA:

 1. wielkopolskie  93 (27/29/37)
 2. małopolskie    78 (22/26/30)
 3. śląskie            73 (22/20/31)
 4. mazowieckie   88 (21/23/44)
 5. dolnośląskie   65 (21/14/30)

KLASYFIKACJA MEDALOWA:

Z 19 sportów, zawodnicy z wielkopolskich klubów medali nie wywalczyli tylko w czterech: szachach, piłce siatkowej dziewcząt, gimnastyce sportowej i judo chłopców. W pozostałych stawali na podium, a w aż sześciu sportach na wszystkich jego stopniach. Każdy medal był ważny, ale najbardziej do końcowego zwycięstwa w medalowej klasyfikacji przyczynili się taekwondziści. W tej dyscyplinie zawodnicy z wielkopolskich klubów wywalczyli aż 46 medali: 15 złotych, 16 srebrnych i 15 brązowych.

Drugie miejsce małopolskiego to zasługa przede wszystkim przedstawicieli gimnastyki sportowej i artystycznej. W tej pierwszej dyscyplinie reprezentanci klubów z tego województwa  wywalczyli 19 medali, w tej drugiej 12.

Młodzi sportowcy ze śląskiego okazali się bardzo wszechstronni. W aż ośmiu sportach zdobyli medale wszystkich trzech kolorów. Najwięcej, 10 w gimnastyce sportowej, a 8 w szermierce.

 1. wielkopolskie                  93 (27/29/37)
 2. małopolskie                    78 (22/26/30)
 3. śląskie                            73 (22/20/31)
 4. mazowieckie                   88 (21/23/44)
 5. dolnośląskie                   65 (21/14/30)
 6. zachodniopomorskie      54 (19/11/24)
 7. kujawsko-pomorskie       29 (12/4/13)
 8. pomorskie                      40 (9/15/16)
 9. łódzkie                            23 (9/3/11)
 10. warmińsko-mazurskie     42 (8/12/22)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*