Konferencja prasowa Sekcji Hokeja na Trawie KS Warta Poznań

Informacja Prasowa Warta Poznań Sekcja Hokeja na Trawie tekst , zdjęcia Elżbieta Skowron

Sekcja Hokeja na Trawie KS Warta Poznań powstała w 1923 roku. Jest najstarszą istniejącą do dzisiaj sekcją gry sportowej w Polsce , należy też do najbardziej utytułowanych . Sięgnęła po 12 tytułów mistrza kraju na otwartych boiskach i 10 w hali .Zmiany ustrojowe do których doszło w Polsce  u progu lat dziewięćdziesiątych XX wieku miały istotny wpływ na kryzys w hokejowej Warcie . Finansowanie sportu zakończyły Zakłady Henryka Cegielskiego . Na dodatek z powodu pożaru siedziby sekcji  i stracie boiska przy ul. Olimpijskiej “zieloni” od ćwierć wieku korzystają z gościnności innych poznańskich klubów , głównie AZS AWF .

Ważne jest jednak , że nigdy nie zrezygnowano ze szkolenia w Warcie hokejowego narybku . I to zarówno w samym klubie , jak i w Szkole Podstawowej nr 26 na poznańskim Łazarzu . Znakiem firmowym warciarzy  są  międzynarodowe Gwiazdkowe Turnieje Halowe . Ich pomysłodawcą był w przeszłości zawodnik mistrzowskich drużyn , a od wielu lat kierownik Sekcji Hieronim Stawujak. W tych imprezach stawiało pierwsze kroki wielu późniejszych pierwszoligowców i reprezentantów Polski . Z tego grona wywodzi się m.in. najlepszy krajowy sędzia Marcin Grochal ,który dwukrotnie prowadził mecz najlepszych w igrzyskach olimpijskich . Był też arbitrem w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy oraz w Hokejowej Lidze Mistrzów .

Społecznie ważne poczynania Sekcji Hokeja na Trawie od wielu lat wspiera Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania . Godzi się tutaj  wspomnieć o niezwykłej rodzinie hokejowej , chodzi o kierownika pierwszoligowej drużyny Henryka Wachowiaka i jego sześciu synów z których każdy przynajmniej łyknął bakcyla hokeja . Tomasz Wachowiak jest reprezentantem Polski . Występował w niej również Michał Wachowiak który obecnie jest jednym z grających trenerów Warty podobnie jak brat Marcina Grochala – Mateusz Grochal . Ostatni z wymienionych poprowadzi jako trener w dniach od 7 do 14 października 2018r. w stolicy Argentyny Buenos Aires narodowy zespół w debiucie w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich zespół w hokeju

5-osobowym. Mimo kłopotów finansowych Warta powoli przesuwa się w górę ekstraligowej tabeli . W poprzednim sezonie zajęła miejsce w pierwszej szóstce .Teraz jest czwarta w tabeli . W minioną niedzielę sprawiła olbrzymią niespodziankę w regulaminowym czasie remisując z krajowym dream teamem Grunwaldem Poznań 2:2 !

Tradycyjnie Warta opiera się na wychowankach . Ostatnio do pierwszego zespołu dołączyło kilku z nich . Zdarza się , że

” zieloni” korzystają także czasami ze wsparcia doświadczonych zawodników , reprezentantów Polski . Takim był np. Paweł Sobczak  bramkarz olimpijskiej ekipy biało-czerwonych w Sydney w 2000 . W bieżącym sezonie wzmocnił napastnik , eks-reprezentant i król strzelców  I ligi Waldemar Rataj.

Lista zawodników Warty Poznań ; Grochal Mateusz , Kroma Michał , Kulesza Robert , Lebioda Łukasz , Marianowski Marcin , Matuszak Damian , Meurice Francois – Victor , Paech Maciej , Rataj Waldemar , Rohnka Maciej , Skotarczak Daniel , Śmigielski Damian ,Tepper Michał , Wachowiak Michał , Wachowiak Tomasz (Kapitan) , Wachowiak Wojciech , Walkowiak Maciej , Wybieralski Krzysztof , Wittke Mateusz , Oszyjczyk Szymon , Wieczorek Maciej, Zaworski Bartosz , Mejer Krzysztof , Bednarczyk Kacper , Pacanowski Artur , Jakubiak Eryk , Tyranowski Szymon

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*