PRZEŁOM W BADANIACH NAD PRZERWANYM RDZENIEM KRĘGOWYM FUNDACJA WINGS FOR LIFE FINANSUJE PROJEKT OD SAMEGO POCZĄTKU

Informacja prasowa  Wings for Life World Run tekst i zdjęcia 

Po kilku miesiącach od wszczepienia bezprzewodowych implantów i rehabilitacji, troje sparaliżowanych pacjentów jest w stanie chodzić dzięki precyzyjnej stymulacji elektrycznej rdzenia kręgowego. Szwajcarscy naukowcy pokazali również, że badani mogą kontrolować wcześniej bezwładne mięśnie nawet po jej wyłączeniu. Oficjalnie ogłoszone na łamach listopadowego magazynu „Nature” osiągniecie, to przełom w świecie nauki i prognostyk dający nadzieję osobom poruszającym się na wózkach. To także radosna wiadomość dla biegaczy z całego świata, którzy od lat wspierają finansowo badania uczestnicząc w Wings for Life World Run. Wspomniany sukces jest namacalnym efetem ich zaangażowania.

Przypomnijmy, że główną ideą Światowego Biegu Wings for Life jest znalezienie metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Całość opłat startowych i donacji z biegu zasila konto fundacji, która przez kilkanaście lat sfinansowała ponad 190 projektów badawczych. Dobroczynna impreza odbyła się już pięciokrotnie, a uczestnicy biegnący „dla tych, którzy nie mogą” czekali na informację taką, jak ta.

Jednym ze wspieranych od początku badań jest STIMO (STImulation Movement Overground) prowadzone przez Politechnikę Federalną w Lozannie oraz tamtejszy Szpital Uniwersytecki. Szwajcarscy naukowcy: Grégoire Courtine i Jocelyne Bloch przedstawili pierwszego dnia listopada, na łamach miesięcznika „Nature”, imponujące i przełomowe rezultaty ich wieloletniej pracy.

Troje paraplegików (osoby z porażeniem poprzecznym), którzy wiele lat temu doznali urazu rdzenia kręgowego, jest teraz w stanie chodzić, opierając się na kulach lub balkoniku. Wszystko dzięki innowacyjnej operacji i rehabilitacji. Lekarze wszczepiają podczas niej implant z elektrodami w tym odcinku rdzenia, który odpowiada za ruch mięśni nóg. Jest on pobudzany impulsami elektrycznymi. Pacjenci mogą włączać go przy pomocy zegarka – kontrolera.

Wybrane konfiguracje elektrod aktywują konkretne obszary rdzenia kręgowego, imitując sygnały, które wysłałby mózg w celu sprowokowania chodzenia. Nasza metoda polega na umieszczeniu na rdzeniu kręgowym szeregu elektrod, co pozwala nam dotrzeć do indywidualnych grup mięśni w nogach – wyjaśnia Bloch, neurochirurg.

Rehabilitacja bazująca na zaawansowanej neurotechnologii prowadzi do odzyskania funkcji neurologicznych. Podczas sesji pacjenci byli w stanie chodzić bez konieczności użycia rąk na dystansie ponad jednego kilometra z pomocą wspomnianej elektrostymulacji. Zauważono też, że dłuższe, bardziej intensywne sesje treningowe mają decydujące znaczenie dla wrodzonej zdolności systemu nerwowego do reorganizacji włókien nerwowych – co prowadzi do poprawienia funkcji ruchowych nawet po wyłączeniu stymulacji elektrycznej.

Każdy z trojga uczestników badania był w stanie chodzić przy wsparciu masy ciała po zaledwie paru tygodniach, a dobrowolna kontrola mięśni uległa znacznej poprawie na przestrzeni pięciu miesięcy treningów – mówi Courtine, neurobiolog.

Podczas wcześniejszych badań pacjenci po wyłączeniu stymulatora natychmiast wracali do poprzedniego stanu paraliżu i nie mogli ruszać nogami. Opracowanie skutecznego modelu rehabilitacyjnego jest przełomem dającym nadzieję milionom osób, poruszajacym się na wózku inwalidzkim.

Dla Courtine i Bloch to dopiero początek. Założyli już specjalny start-up GTX medical, którego celem jest wykorzystanie ich wyników badań i opracowanie neurotechnologii mającej na celu wypracowanie ogólnodostępnej metody leczenia dla szpitali i klinik na całym świecie.

Nieuleczalne rzeczy zaczynają być uleczalne. Wierzę, że metoda będzie na tyle powszechna, że wszyscy z tych wózków wstaną – optymistycznie stwierdza Jerzy Skarżyński, amabasador biegu Wings for Life World Run.

Owoc pracy szwajcarskich naukowców z pewnością przyspieszy działania innych placówek zajmujących się przerwanym rdzeniem kręgowym. A informacja o pierwszym sukcesie badawczym poniesie dziesiątki tysięcy biegaczy z całego świata na start 6. edycji Wings for Life World Run. To dzięki wszystkim zaangażowanym w ten bieg dzieją się rzeczy niemożliwe!

6. edycja Wings for Life World Run odbędzie się 5 maja 2019 roku w Poznaniu.

Więcej informacji dostępnych na stronie www.wingsforlifeworldrun.com

O badaniach fundacji Wings for Life

Na całym świecie miliony osób skazane jest na wózki inwalidzkie z powodu urazów rdzenia kręgowego, najczęściej doznanych w wyniku wypadków komunikacyjnych lub upadków. Wings for Life to organizacja typu non-profit, która już od 2004 roku finansuje przełomowe badania i testy kliniczne prowadzone na całym świecie w celu odnalezienia metod leczenia tych właśnie urazów. Prognozy są bardzo dobre i napawające optymizmem, a często stawiane pytanie brzmi nie “czy?”, ale „kiedy?” wynalezione zostaną skuteczne metody leczenia uszkodzonego rdzenia kręgowego.

100% opłat startowych z Wings for life World Run oraz datków zebranych w ramach tego globalnego wydarzenia, przyczyni się do dalszej realizacji misji fundacji. Każdy krok postawiony w ramach Wings for Life World Run oraz przy wykorzystaniu aplikacji Wings for Life World Run to krok w dobrą stronę – http://www.wingsforlife.com

O Wings for Life World Run

Co roku jednego dnia, o tej samej godzinie, niezależnie od strefy czasowej, jednocześnie w wielu lokalizacjach na całym świecie oraz za pośrednictwem aplikacji, odbywa się bieg Wings for Life World Run, który ma tylko jeden cel – zebrać fundusze na rzecz fundacji Wings for Life. W ramach unikalnego formatu imprezy uczestnicy biegną na trasie lub za pośrednictwem aplikacji tak długo, dopóki nie wyprzedzi ich ruchoma meta w postaci „Samochodu Pościgowego”. Podąża on za nimi ze stopniowo rosnącą prędkością do momentu dogonienia ostatniego biegacza. Ruchoma meta pozwala na ukończenie biegu uczestnikom na różnych poziomach zaawansowania – sympatycy i amatorzy zostają wyprzedzeni wcześniej, natomiast zawodowcy mogą biec godzinami. 100% opłat startowych i datków zostaje przekazane na realizację misji, jaką jest odnalezienie metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Na przestrzeni pięciu edycji, od czasu debiutu w 2014 roku, Wings for Life World Run zmotywował ponad 500 000 osób reprezentujących 193 narodowości do wystartowania w ponad 66 krajach, na wszystkich siedmiu kontynentach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*