Juniorzy jeszcze bliżej pierwszej kadry. Młodzi ampfutboliści znów spotkali się w Warszawie.

Biuro Prasowe Amp Futbol Polska  tekst i zdjęcia Maciej Gillert

W miniony weekend w Warszawie odbyło się kolejne ogólnopolskie zgrupowanie piłkarskie Junior Amp Futbol dla dzieci i młodzieży po amputacjach i z wadami kończyn. Tym razem młodzi ampfutboliści mogli poczuć się jak zawodnicy pierwszej reprezentacji, ponieważ treningi poprowadził Marek Dragosz – selekcjoner seniorskiej kadry, a asystował mu kapitan drużyny narodowej Przemek Świercz. I tak będzie już na stałe!

Młodzi zawodnicy, którzy przyjechali do Warszawy z całej Polski, już od samego początku byli zachwyceni możliwością trenowania z selekcjonerem i z kapitanem pierwszej kadry. Z początkiem 2020 roku zmienił się sztab szkoleniowy juniorskiego zespołu. Macieja Kozika i Dawida Polaka zastąpili właśnie Marek Dragosz i Przemysław Świercz. Trenerem bramkarzy pozostał weteran boisk Amp Futbol Ekstraklasy Krzysztof Węgrzyn.

– U dzieciaków błyskawicznie widać postępy w treningach i przede wszystkim uśmiechy na twarzach, a to człowieka napędza do pracy. Nie ma lepszej nagrody dla trenera, niż zadowolenie u zawodników – przyznaje Dragosz, który przy projekcie Junior Amp Futbol skupia się na najstarszej grupie zawodników. Motywacją dla tych nastoletnich chłopców mogą być historie obecnie czołowych reprezentantów: Bartosza Łastowskiego, Jakuba Kożucha czy Krystiana Kapłona.

– Mając 15-16 lat ci piłkarze zaczęli się pojawiać w seniorskiej kadrze, więc to fajny czas, by także obecni tutaj zawodnicy powoli pukali do drzwi reprezentacji – podkreśla Dragosz.

Bliżej dorosłego zespołu mogli się poczuć także młodsi uczestnicy zgrupowania. Od początku 2020 roku ich treningi prowadzi bowiem Przemysław Świercz, kapitan seniorskiej kadry.

– Przed zajęciami był u mnie duży stres, ale nie paraliżujący, tylko taki podkreślający wagę wyzwania. Podczas pracy z najmłodszymi każdy trening przynosi coś nowego, a obserwacja rozwoju dzieci to olbrzymia frajda. Aż nie mogę się doczekać kolejnych zgrupowań – cieszy się Świercz.

Kapitan ampfutbolowej reprezentacji Polski planuje nie tylko przekazywać juniorom swoje boiskowe doświadczenie i podnosić ich umiejętności piłkarskie, ale również pomóc młodym zawodnikom w szerszym wymiarze, poprzez treningi mentalne.

– Psychologia to moja druga pasja. Chcę pokazać, że warto pracować nie tylko nad fizyczną sferą naszego organizmu, ale również nad postawą, nad sposobem poznawania samego siebie. Będziemy formowali życiową postawę, która przełoży się nie tylko na boisko, ale i funkcjonowanie w domu, w szkole, na podwórku – podkreśla Świercz. – Chcę zabrać zawodników w długą mentalną podróż – uśmiecha się nowy trener Junior Amp Futbol.

Cieszyć może nie tylko świetna atmosfera treningów, która udzieliła się również rodzicom i sztabowi szkoleniowemu, ale również rosnąca frekwencja. Wśród 18 zawodników po raz kolejny nie zabrakło debiutantów, którzy zaraz po zakończeniu treningów od razu zapowiedzieli swój udział w marcowym zgrupowaniu.

Zadowoleni ze zgrupowania byli również zawodnicy i rodzice starsi stażem, wśród których znalazł się 10-letni Igor coraz śmielej radzący sobie w ampfutbolowej bramce.

– Igorowi z każdym treningiem podoba się coraz bardziej, choć początkowo zamiast stać między słupkami wolał strzelać gole. Już się jednak przyzwyczaił, a na innych pozycjach może grać na co dzień w Rybniku, gdzie mieszkamy, a Igor trenuje w klubie klasyczną odmianę piłki nożnej – podkreśla ojciec młodego zawodnika.

Co ważne, rodzice Igora, podobnie jak pozostałych zawodników, nie płacą ani złotówki za udział podopiecznych w zgrupowaniach Junior Amp Futbol. Co jeszcze ważniejsze treningi bardzo rozwijają nie tylko umiejętności sportowe zawodników.

– Widzę, że syn w ciągu roku stał się dużo bardziej otwarty na świat. Wcześniej był nieco nieśmiały, ale treningi ampfutbolu pozwoliły mu zostać bardziej towarzyskim – zaznacza.

Wkrótce młodzi piłkarze ponownie spotkają się na zgrupowaniu i znów będą trenowali m.in. z selekcjonerem pierwszej reprezentacji.

– Od zawsze powtarzam, że moim marzeniem jest by ludzie wyciągnęli dzieciaki z mieszkań. Im więcej dzieci na takich zgrupowaniach, tym lepiej dla nich, ich rodzin i naszej dyscypliny – podkreśla Marek Dragosz zapraszając do zgłaszania się na bezpłatne zgrupowania kolejne dzieci w dowolnym wieku.

Oprócz zgrupowań na zawodników z programu Junior Amp Futbol, jak co roku czeka udział w międzynarodowym letnim zgrupowaniu EAFF Junior Camp, które prawdopodobnie odbędzie się w Irlandii. Nie ustają też prace nad tym, żeby na jednym z kolejnych zgrupowań zorganizować międzynarodowe mecze w kategoriach U-10 i U-15 z udziałem juniorów z Anglii, lub Turcji, żeby oprócz treningów dać też młodym zawodnikom okazję do tak wyczekiwanej rywalizacji!

Głównym sponsorem programu Junior Amp Futbol jest Grupa Energa.

Projekt wspiera UEFA Foundation.

Kontakt dla nowych zawodników z całej Polski:
Bogna Czepułkowska – Amp Futbol Polska

bogna.czepulkowska@ampfutbol.pl
+48 669 982 629

www.ampfutbol.pl/juniorzy/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*