Widzew Amp Futbol oficjalnie nową sekcją Widzewa Łódź. Amp Futbol Ekstraklasa startuje już 28 marca.

Biuro Prasowe Amp Futbol Polska tekst ,zdjęcia

Na początku marca dopełnione zostały wszelkie formalności, dzięki czemu w klubie z Al. Piłsudskiego 138 powstała ampfutbolowa drużyna. Już wkrótce czeka ją debiut w Amp Futbol Ekstraklasie.


Zgodnie z zapowiedziami z września ubiegłego roku Widzew zdecydował się wesprzeć inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską. Ostatecznie nowa sekcja uruchomiona została w pierwszych dniach marca.

Amp Futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zasadniczo nie różni się od klasycznego wydania tej dyscypliny sportowej. Zawodnikiem w polu może być każda osoba z dysfunkcją kończyny dolnej (jednostronna amputacja, wada wrodzona lub nabyta). Z bramkarzem jest analogicznie, jednak w tym przypadku dotyczy to dysfunkcji kończyny górnej. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul – nie korzysta się z protez.

W Polsce sport ten cały czas zyskuje na popularności. Od 2015 roku kluby rywalizują o miano mistrza kraju w zorganizowanej przez Amp Futbol Polska ekstraklasie. W 2020 roku tytułu bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała, a w gronie pięciu drużyn rywalizujących o najwyższe miejsce na podium znajdą się również Husaria Kraków, Legia Warszawa i debiutujący w tej dyscyplinie Warta Poznań i właśnie Widzew Łódź Amp Futbol. Rozgrywki odbywać będą się w formie pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. Warto zwrócić uwagę, że są wśród nich liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w Polsce: Legia, Warta Poznań i Widzew.

Pierwsze treningi widzewiacy rozpoczęli we wrześniu minionego roku. Od tego czasu powstawać zaczęły profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład personalny zespołu i sztabu szkoleniowego. Trwały również poszukiwania sponsorów. Na wsparcie nowej w widzewskiej rodzinie drużyny zdecydowały się już trzy firmy: TME, Immergas Polska i Et Promo. Dzięki ich zaangażowaniu jeszcze w marcu Widzew Łódź Amp Futbol wystąpi w pierwszym z cyklu pięciu turniejów ekstraklasy, a następnie sam zorganizuje jeden z kolejnych.

Trenerem drużyny jest Rafał Chorąży, kibic Widzewa, w przeszłości jego zawodnik w grupach młodzieżowych, znany również ze zdobycia dwóch mistrzostw Polski w rozgrywkach piłkarskich PlayArena. Kapitanem drużyny został Kamil Kwiatkowski. Do rozgrywek, w których mecz trwa 2 razy po 20 minut, a gra się po siedmiu (sześciu zawodników z pola plus bramkarz), czerwono-biało-czerwoni przystąpią w czternastoosobowym składzie.

Kadra nie jest jednak zamknięta, a sztab szkoleniowy zachęca do zgłaszania się nowych zawodników. Treningi odbywają się raz w tygodniu. Drużyna ma już za sobą nawet nieoficjalny debiut meczowy. 23 lutego łodzianie zmierzyli się towarzysko z Wartą Poznań, przegrywając 0:1. 15 marca będą jednak mieli okazję do oficjalnego rewanżu, tym razem na własnym terenie. Dzień wcześniej, 14 marca, Widzew Łódź Amp Futbol zostanie oficjalnie zaprezentowany kibicom w Sercu Łodzi, przy okazji meczu ligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

Warto dodać, że ambasadorem widzewskich ampfutbolowców został Marcin Robak, a więcej o drużynie, genezie jej powstania i celach na przyszłość dowiedzieć się można z materiału dostępnego na kanale WidzewTV w serwisie YouTube (https://youtu.be/jhXQucU086A).

Nowy sezon Amp Futbol Ekstraklasy rozpocznie się turniejem organizowanym w Warszawie 28-29 marca przez stołeczną Legię. Pierwszym meczem będzie właśnie piłkarski klasyk, czyli starcie Legii z debiutującym w rozgrywkach Widzewem. Kolejne turnieje odbędą się 25 i 26 kwietnia w Poznaniu, 4 i 5 lipca w Białce Tatrzańskiej oraz (już po Mistrzostwach Europy Amp Futbol Kraków 2020) 3 i 4 października w Bielsku-Białej i 24 i 25 października w Łodzi.

Wszystkie mecze Amp Futbol Ekstraklasy transmitowane są na żywo na profilu facebookowym Amp Futbol Polska.

Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*