Warta od dzisiaj ma oświetlenie stadionu . 

Biuro Prasowe Warta Poznań  tekst , zdjęcia Elżbieta Skowron

Pięć godzin trwało w poniedziałek ustawianie masztów oświetleniowych na stadionie przy Drodze Dębińskiej. – Pod koniec miesiąca jupitery powinny już zaświecić – mówi Bogdan Kuć z firmy Ada Light, która jest wykonawcą robót w „Ogródku”.

Przygotowania do ustawienia słupów z reflektorami trwały od wielu tygodni. Jeszcze w weekend trwały ostatnie prace związane z montażem i wyposażeniem masztów, które potem czekały już tylko na to, by przytwierdzić je do fundamentów.

Każdy z masztów waży ponad 8 ton, więc do podniesienia go potrzebne było zaangażowanie dźwigu o zasięgu 40 metrów. I tak w poniedziałek od rana, ekipa montażowa cierpliwie stawiała kolejne słupy w czterech narożnikach stadionu. Przed godziną 13 została dokręcona ostatnia śruba przy ostatnim maszcie. Stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Warty Poznań, zmienił się diametralnie.

– Dla nas takie prace są skomplikowane – mówi Bogdan Kuć z firmy Ada Light, kierownik robót. – Może za pierwszym razem to było wyzwanie, ale dziś mamy na koncie montaż takich masztów na wielu obiektach sportowych, m.in. na ponad połowie stadionów I ligi. Mamy więc wprawę i doświadczenie. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, nie przeszkodził nam nawet deszcz, tak jak wcześniej robót na stadionie nie zahamowała pandemia koronawirusa.

Ustawienie masztów oświetleniowych było efektownym etapem prac, ale potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby w :Ogródku” rozbłysły jupitery. – Teraz czeka nas nieco dłubania. Musimy zamontować wkłady zapłonowe, szafy zasilające, sterownicze, wiec jeszcze przy samych słupach mamy trochę pracy. Oprócz tego budujemy stację trafo z dwoma liniami średniego napięcia – wyjaśnia Bogdan Kuć. – Czekamy również na uzgodnienia techniczne i podpisanie umowy z Eneą, żeby rozpoczęła się dostawa zasilania. Pod koniec miesiąca jupitery powinny już zaświecić.

Jakie będą parametry oświetlenia na stadionie przy Drodze Dębińskiej? – Moc oświetlenia w zainstalowanych projektorach wyniesie 320 kW, natomiast natężenie to będzie 1600 luksów. Pozwoli to rozgrywanie meczów ligowych i transmisje nawet w jakości HD, jak się operatorzy postarają. Były już transmisje telewizyjne wysokiej rozdzielczości ze stadionów, na których instalowaliśmy oświetlenie tej mocy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ada Light.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*