Dariusz Rachwalski selekcjonerem reprezentacji Polski

Biuro Prasowe PZHT tekst i zdjęcie Filip Sobczak

Dariusz Rachwalski został selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn. 37-latek będzie łączył funkcje trenera reprezentacji seniorów i reprezentacji do lat 23.

Przez ostatnie tygodnie Polski Związek Hokeja na Trawie prowadził konkurs na selekcjonera reprezentacji Polski. W pierwszej turze nie udało się wybrać kandydata, więc prezydium Zarządu PZHT rozpisało drugą fazę konkursu. Ostatecznie wczoraj (12 maja) Zarząd Polskiego Związku Hokeja na Trawie zdecydował, że podpisze kontrakt z Dariuszem Rachwalskim. Umowa będzie obowiązywać przez kolejne cztery lata – do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu.

– Na początku chciałem pogratulować Dariuszowi i jednocześnie życzyć powodzenia. Wybór trenera był bardzo trudny – musieliśmy przeprowadzić dwie tury konkursu. Do drugiej fazy mogli zgłaszać się zagraniczni szkoleniowcy. Otrzymaliśmy kilka ciekawych ofert. Jednak ostatecznie to Dariusz Rachwalski przedstawił najlepszą propozycję. Jestem spokojny o tę decyzję. Wiem, że Dariusz będzie odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Jest wciąż młodym trenerem, ale już niezwykle cenionym i to nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W środowisku hokeja na trawie wszyscy wiedzą, kim jest Dariusz Rachwalski, dlatego uważam, że dziś wielu prezesów innych federacji może mi zazdrościć – mówi prezes PZHT Jacek Sobolewski.

PZHT postawił konkretne cele nowemu selekcjonerowi. Pierwszym – krótkoterminowym – jest wywalczenie awansu do grupy „A” podczas przyszłorocznych Mistrzostw Europy drugiej dywizji, które zostaną rozegrane w Gnieźnie. Z kolei drugim – długoterminowym – jest przedostanie się do pierwszej „dwudziestki” światowego rankingu FIH (Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie) do 2024 roku.

Dariusz Rachwalski został opiekunem reprezentacji Polski seniorów oraz reprezentacji Polski M-23. Oznacza to, że nowy selekcjoner będzie mieć do dyspozycji poszerzoną grupę szkoleniową. Podczas dzisiejszej (13 maja) konferencji prasowej z dziennikarzami Rachwalski zdradził, że na pewno złoży propozycję współpracy Robertowi Grzeszczakowi oraz Tomaszowi Kawie. Już niedługo powinniśmy poznać pełny skład sztabu szkoleniowego.

– Chciałem zostać trenerem kadry narodowej, bo myślę, że to odpowiedni moment w mojej karierze trenerskiej. Warto zaznaczyć, że otrzymałem ogromne wsparcie od osób ze środowiska hokeja na trawie – szczególnie od osób, które bardzo szanuję i cenię. Ponadto muszę powiedzieć, że może wewnątrz tak tego nie widać, ale jak się jest poza krajem, to można zauważyć wiele pozytywnych aspektów w działalności Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Dlatego chciałbym być też częścią tej układanki – stwierdził Dariusz Rachwalski.

W czerwcu ubiegłego roku Dariusz Rachwalski został tymczasowym selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn. Poprowadził naszą kadrę podczas Mistrzostw Europy gr. B w Cambrai. Biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce. – To był dla mnie dobry test i bardzo cenne doświadczenie. Brakowało mi tej reprezentacji, we Francji znowu w czasie hymnu czułem ciarki na plecach. Od razu wiedziałem, że było warto – mówi selekcjoner Dariusz Rachwalski.

Dariusz Rachwalski to wybitny reprezentant Polski. Jako zawodnik występował między innymi w Pocztowcu Poznań, AZS Politechnika Poznańska, GTHGC Hamburg oraz SV Arminen Wiedeń. W 2011 roku wywalczył z reprezentacją Polski srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Świata w Poznaniu, na tym samym turnieju został wybrany najlepszym zawodnikiem. Po zakończeniu kariery był trenerem między innymi AZS Politechnika Poznańska oraz SV Arminen Wiedeń. W Austrii – jako trener oraz zawodnik – wielokrotnie zdobywał mistrzostwo tego kraju w rozgrywkach halowych i na otwartych boiskach.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*