Kwalifikacje olimpijskie kobiet hokeja na lodzie

Biuro Prasowe  PZHL tekst , zdjęcie archiwalne

Polskie hokeistki od trzeciej, przedostatniej rundy rozpoczną rywalizację w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie rozstawienia dokonała na podstawie  światowego rankingu, w którym Polki niedawno awansowały na 20., najwyższe miejsce w historii.

Gra o bilety do Pekinu będzie wieloetapowa. Zmagania rozpoczną się jeszcze w tym roku, ale w pierwszej fazie będzie tylko dwumecz Bośni i Hercegowiny z Estonią. W grudniu zaplanowano turnieje prekwalifikacyjne, a w lutym rundę z udziałem reprezentacji Polski.

– To będą trzy turnieje, z których awans do decydującego etapu wywalczą tylko zwycięzcy – mówi Marta Zawadzka, przewodnicząca żeńskiego hokeja w IIHF. – Wstępne zestawienia już są, ale w obecnej sytuacji, wiele może się jeszcze zmienić. Z pewnością zagramy z jednym rywalem wyżej notowanym.

Nie podjęto jeszcze decyzji, w jakim kraju odbędą się zmagania, ale niewykluczone, że Polkom będą pomagać ściany. – Pierwszeństwo organizacji ma zespół najwyżej rozstawiony, ale nie ma pewności, że z tego prawa skorzysta – podkreśla Zawadzka.

W tym roku awans do turnieju finałowego olimpijskich kwalifikacji wywalczyli polscy hokeiści i w sierpniu 2021 roku zagrają w decydującej rundzie w Bratysławie. Biało-czerwone zamierzają podążyć tym samym śladem. – Nie ukrywamy, że celujemy w sierpień  – zapewnia Marta Zawadzka. – Szkoda, ze w tym roku nie było Mistrzostw Świata, bo to byłby taki wyznacznik naszego rozwoju. Chciałyśmy się przekonać jakie lekcje wyciągamy z gry w EWHL. W każdym razie nie zamierzamy wiele zmieniać w przygotowaniach. Na przełomie sierpnia i września planujemy krótkie zgrupowanie, a
później kolejne spotkania w EWHL. Liczę, że luty będzie szczęśliwy, a później zanotujemy udane mistrzostwa świata, co
pozwoli nam w dobrych nastrojach i z nadziejami przystąpić do batalii o igrzyska.

W finałowej rundzie kwalifikacji rozegrane zostaną trzy turnieje. W pierwszym znalazły się, Czechy, Węgry Norwegia, w drugim Niemcy, Dania, Austria, a w trzecim Szwecja, Francja i Słowacja. Stawki, na podstawie rankingu, uzupełnią ekipy, które awansują z poprzedniego etapu. Na igrzyska pojadą tylko triumfatorzy. Występ w Pekinie zapewniony ma sześć najlepszych drużyn rankingu (USA, Kanada, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Japonia) oraz gospodynie Chinki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*