Energa MKS Kalisz ze wsparciem Minister Sportu

Biuro Prasowe MKS Kalisz tekst i zdjęcia

Danuta Dmowska-Andrzejuk, szpadzistka, mistrzyni świata i Europy, a obecnie Minister Sportu odwiedziła klub Energa MKS Kalisz. W spotkaniu wzięła udział również Marlena Maląg – Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Łukasz Mikołajczyk – Wojewoda Wielkopolski i reprezentacja posłów na Sejm RP. Spotkanie w Kaliszu rozpoczęło się od wizytacji w klubie i rozmowie z prezesem Energa MKS-u Kalisz, Błażejem Wojtyłą. Minister Sportu doceniła organizację klubu, później wszyscy goście obejrzeli trening juniorek Energa MKS SMS Kalisz przygotowujących się do turnieju finałowego Mistrzostw Polski. Następnie w hali Arena zostały wręczone promesy dla klubów z Kalisza i powiatu kaliskiego będące elementem rządowego programu “Klub”.

W niedzielne południe w kaliskiej hali Arena zebrali się znamienici goście. Wszystkich przywitał prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski, który podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy rządem a jednostkami samorządowymi. Podkreślił odpowiednie wsparcie dla klubów z Kalisza i powiatu kaliskiego ze strony rządu, ale też władz miasta.

– Mamy ostatnio szczęście, że przedstawiciele administracji rządowej przyjeżdżają do Kalisza bardzo często. Jest to dla nas sygnał, że rząd chce współpracować z samorządem. Otrzymaliśmy duże wsparcie od Pani Minister i Wojewody zwłaszcza w sytuacji walki z pandemią koronawirusa. Dzisiaj jednak spotykamy się w zupełnie innych okolicznościach. Będziemy wręczać dofinansowania dla klubów sportowych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Mam nadzieję, że te pieniądze wspomogą rozwój kaliskiego sportu. – przywitał gości prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.

Z kolei Marlena Maląg – Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej podkreśliła podobieństwa pod względem struktury jaka zauważalna jest między rodziną a klubem sportowym. Zaznaczyła też, że na podstawie odpowiedniego wychowania młodzieży, na co wpływ mają w podobnej mierze odpowiednie warunki rodzinne i rozwój sportu, można budować przyszłość narodu.

– Najważniejszym gościem na dzisiejszym wydarzeniu, dla której wszyscy tutaj przyjechali jest Minister Sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk. Pani minister przyjechała tutaj właśnie dla wsparcia kaliskiego sportu. To wszystko przekłada się jednak w pewnym stopniu na politykę prorodzinną. Kluby sportowe, to tak naprawdę są rodziny. Pamiętam jak byłam dyrektorem szkoły, trenerzy klas sportowych o profilu np. piłki  ręcznej czy koszykówki dziewcząt to byli mistrzowie, przewodnicy, którzy tak naprawdę pokazują jak należy postępować, czasami w tym okresie równie ważni co rodzice. Jeżeli trener staje się autorytetem to młode pokolenie jest właściwie kształtowane, ponieważ jak doskonale wiemy, przez sport kształtuje się również charakter. – powiedziała słowem wprowadzenia minister Marlena Maląg.

Polskie kluby sportowe zostały wsparte łącznie kwotą 5 milionów złotych, program objął 455 klubów, a akceptowany po raz pierwszy był każdy z wniosków złożonych w odpowiedni sposób. Wyjątkowym warunkom, w których się znaleźliśmy ze względu na pandemię towarzyszą również nowe wytyczne jeśli chodzi o dysponowanie środkami. Te mogą zostać przeznaczone na utrzymanie miejsc pracy trenerów.

-To od Was, szanowni trenerzy i wychowawcy zależy jak rozwiną się wasi podopieczni. Mogliśmy obserwować trening siatkarek, wiem, że jest także silna drużyna szczypiornistów, więc jest gdzie awansować i spełniać swoje sportowe marzenia. Dofinansowanie zostało przyznane wszystkim klubom, które poprawnie złożyły wniosek, co wcześniej się nie zdarzyło. Wyjątkowo, ze względu na epidemię koronawirusa, możecie państwo całą dotację przeznaczyć na pensje dla trenerów, celem ratowania miejsc pracy. Dzięki temu sport będzie trwał, a my będziemy budowali zdrowe, sportowe społeczeństwo odporne na choroby, takie z jakimi mamy do czynienia teraz. – powiedziała Minister Sportu.

Wsparciem ministerstwa objęte zostały 23 kluby z Kalisza i powiatu kaliskiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*