Młodzieżowiec Czerwca PKO Banku Polskiego: Jakub Moder

Biuro Prasowe Ekstraklasa S.A.

Jakub Moder został wybrany Młodzieżowcem Czerwca PKO Banku Polskiego. Drugi raz z rzędu tytuł najlepszego gracza miesiąca w tej grupie wiekowej przypadł w udziale przedstawicielowi Lecha Poznań.

W 2020 roku Jakub Moder wyrósł na czołową postać drugiej linii Lecha Poznań. Tuż po przerwie zimowej, w lutym, trafił bowiem dwa razy do siatek rywali. Czerwiec przyniósł mu zaś trzy kolejne gole do dorobku. W starciu z Pogonią Szczecin strzałem z okolic pogranicza “szesnastki” nie dał szans Dante Stipicy. W rywalizacji z Piastem Gliwice wykorzystał rzut wolny z bocznego sektora boiska, co uplasowało go w czołówce autorów najpiękniejszych bramek całej edycji zmagań. Wreszcie przeciwko Śląskowi Wrocław stanął do rzutu karnego i przechytrzył specjalizującego się w “jedenastkach” Matusa Putnockiego. Sam fakt powierzenia mu roli egzekutora już dowodził pozycji, jaką Jakub Moder wyrobił sobie w drużynie Kolejorza.

Trzy gole i trzy różne drogi do ich uzyskania. Pomocnik Kolejorza niewątpliwie zaprezentował w ten sposób całkiem szeroki arsenał możliwości w sztuce ataku. Średnio trafiał on do siatki przeciwników raz na 141 minut. Do tego jeszcze aż dwanaście razy w siedmiu kolejkach próbował pokonać bramkarzy przeciwników (1,71 na mecz), z czego siedem strzałów (58%) powędrowało w światło bramki. Dwukrotnie dzięki swym wyczynom trafiał też do jedenastki kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy (29. i 31.). W efekcie tej znakomitej dyspozycji w minionym miesiącu zapisze też na swoim koncie tytuł Młodzieżowca Czerwca PKO Banku Polskiego. Wyścig po ten sukces młody pomocnik wygrał, pokonując Przemysława Płachetę (Śląsk Wrocław), a także Kamila Piątkowskiego (Raków Częstochowa).

Jakub Moder wykorzystał swoją drugą szansę w karierze na zdobycie takiego lauru. W poprzedniej odsłonie był bowiem także nominowany, ale ostatecznie poległ w rywalizacji ze swoim kolegą klubowym – Kamilem Jóźwiakiem. Zatem już w drugiej odsłonie z rzędu nagroda trafiła w ręce przedstawicieli tego samego zespołu. To pierwsza taka sytuacja w historii plebiscytu.

 

Dzięki triumfowi Modera Lech Poznań awansował również na pierwsze miejsce w liczbie tytułów Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego dla swoich piłkarzy. Łącznie zawodnicy Kolejorze wywalczyli trzy takie nagrody, podobnie jak zawodnicy Legii Warszawa i KGHM Zagłębia Lubin. Przed Moderem oraz Jóźwiakiem z szeregów poznańskiej ekipy dokonał tego bowiem także Robert Gumny w lipcu 2019 roku. To zatem także pierwszy przypadek, by gracze jednego klubu trzykrotnie zdobywali tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w jednym sezonie.

 

To pierwszy sezon gry z obowiązkowym młodzieżowcem w najwyższej polskiej lidze. Status taki posiadają wyłącznie zawodnicy z rocznika 1998 i młodsi z polskim obywatelstwem. Oni zarazem w bieżącej edycji rozgrywek mogą ubiegać się o tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Trójka pretendentów – wraz z laureatem – wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. Za czerwiec 2020 rozpatrywano ich formę zaprezentowaną w 27., 28., 29., 30., 31., 32. i 33. kolejce.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2019/2020

Czerwiec 2020 – Jakub Moder (Lech Poznań)

Luty 2020 – Kamil Jóźwiak (Lech Poznań)

Grudzień 2019 – Michał Karbownik (Legia Warszawa)

Listopad 2019 – Bartosz Białek (KGHM Zagłębie Lubin)

Październik 2019 – Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok)

Wrzesień 2019 – Bartosz Slisz (KGHM Zagłębie Lubin)

Sierpień 2019 – Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław)

Lipiec 2019 – Robert Gumny (Lech Poznań)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*