Energa MKS Kalisz Mistrzem Polski Juniorek

Biuro Prasowe MKS Kalisz tekst i zdjęcia

W niedzielę byliśmy świadkami największego sukcesu kaliskiego sportu od wielu lat. Juniorki Energa MKS Kalisz zostały Mistrzyniami Polski w fantastycznym stylu wygrywając bez straty seta turniej finałowy rozgrywany w dniach 1-5 lipca w hali Arena w Kaliszu. Na parkiecie znajdowały się absolwentki i uczennice VII LO SMS w Kaliszu, a kilka zawodniczek już w przyszłym sezonie będzie można oglądać na parkietach TAURON Ligi. Podstawowe role odgrywało także wiele młodszych zawodniczek, które w przyszłym sezonie powalczą o obronę tytułu. Cały turniej był także testem dla organizacji widowisk sportowych w halach w dobie pandemii, wszystko odbyło się z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Turniej swoją obecnością zaszczyciły najważniejsze dla krajowego sportu osoby, takie jak: Danuta Dmowska-Andrzejuk – Minister Sportu, Jacek Kasprzyk – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki – Wiceprezes PZPS, Paweł Wachowiak – Wiceprezes PZPS, oraz uznani trenerzy Reprezentacji – Jacek NawrockiWiesław Popik i Ireneusz Mazur. Na Turnieju gościli również Marlena Maląg – Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Jan Dziedziczak – Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Tomasz Ławniczak – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Skarżyński – Przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Grzegorz Kulawinek – wiceprezydent Kalisza.

Miałam okazję być w Kaliszu trzy tygodnie temu, aby wręczyć promesy z programu “Klub” i widziałam jak dziewczęta dzielnie trenują do tego ważnego turnieju. Obiecywały walkę o Mistrzostwo Polski i udało im się wygrać, co bardzo mnie cieszy. Gratuluje zawodniczkom, całemu sztabowi szkoleniowemu i organizatorom tych wspaniałych zawodów. Mistrzostwo Polski zobowiązuje – mam nadzieję, że będzie to skutkowało dalszą owocną karierą i medalami na arenie międzynarodowej. – powiedziała na ceremonii medalowej Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk sama będąc utytułowaną szpadzistka, medalistką Mistrzostw Świata i Europy – Wszystkim srebrnym i brązowym medalistkom, a także zawodniczkom z bardzo ważnego czwartego miejsca również serdecznie gratuluję. Życzę Wam wszystkim powodzenia, hartu ducha, nigdy się nie poddawajcie w walce o swoje marzenia.

Juniorki rywalizowały o medale krajowego czempionatu od środy rozgrywając łącznie 18 spotkań. Po każdym ze spotkań oraz przy każdorazowym wejściu na hale były przestrzegane normy sanitarno-epidemiologiczne włącznie z ewidencją osób pojawiających się na obiekcie. Niestety wymusiło to brak udziału w wydarzeniu kibiców, jednak rodzice odprowadzali swoje pociechy pod halę, gdzie przekazywali ostatnie życzenia i wracali do hotelów śledzić transmisję, które były przeprowadzane z każdego ze spotkań. Łącznie obejrzało je na kanale youtube Polska Siatkówka prawie 80 tysięcy osób.

W tych ciężkich dla Polski i świata czasach udało nam się zorganizować turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorek. Od lat nie było tak wysokiego poziomu na finałach Mistrzostw Polski Juniorek, a to znaczy, że programy szkoleniowe tworzone przez Polski Związek Piłki Siatkowej nie idą na marne, tak samo jak praca wszystkich trenerów, na różnych szczeblach rozwoju. Cóż, na pewno dużo dziewczyn w przyszłym sezonie zacznie już przygodę z seniorską siatkówką, ale dużą część z nich zobaczymy na tych samych zawodach w przyszłym roku, a więc do zobaczenia – powiedział zamykając turniej Jacek Kasprzyk – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Złoty medal w najważniejszej kategorii młodzieżowej to ukoronowanie tego sezonu młodzieżowego, wychowanki Energa MKS SMS Kalisz są jednak ciągle w grze o najwyższe cele w obu młodszych kategoriach. Kadetki przed przerwą spowodowaną pandemią awansowały do półfinału, a młodziczki ćwierćfinału na szczeblu centralnym wcześniej wygrywając Mistrzostwo Wielkopolski w każdej z kategorii. Jeszcze nie wiadomo czy i w jaki sposób PZPS będzie chciał dokończyć rozgrywki młodzieżowe w młodszych kategoriach, ale udana organizacja turnieju finałowego w Kaliszu na pewno pokazuje, że jest to możliwe.

Cieszymy się bardzo, że najstarsze miasto w Polsce, o którym mówi się, że „Kalisz miastem sportu, Kalisz sportem stoi” – podtrzymuje dobre tradycje, chociażby w piłce siatkowej żeńskiej. Cieszy nas fakt, że w niedzielę zajęliśmy pierwsze miejsce, jednocześnie będąc gospodarzem całego turnieju, pierwszego znaku powrotu sportów halowych. Ogromne gratulacje dla całego zespołu, sztabu szkoleniowego i zawodniczek. Myślę, że spełnili swoje marzenia. Warto podkreślić, że efekty pracy seniorskiej drużyny mają wpływ również na poziom rozgrywek młodzieżowych. Mamy dwie drużyny ekstraklasowe, w przypadku piłki siatkowej ta praca u podstaw właśnie przyniosła pierwsze efekty, które mogliśmy tutaj oglądać. Projekt od półtorej roku bardzo intensywnie rozwijany doprowadził juniorki do tytułu Mistrzyń Polski. Oczywiście na część tych efektów w seniorskich rozgrywkach będziemy musieli jeszcze poczekać – to bowiem wymaga czasu, a także cierpliwości. Jednak śmiało możemy powiedzieć, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. – podsumował turniej wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

W całym turnieju zawodniczki z Kalisza nie straciły nawet seta. Najbliżej wyrwania go były zespoły ŁKS-u i Enea Energetyka Poznań kolejno w trzecim spotkaniu grupowym i półfinale turnieju, jednak przegrały końcówki partii.

Jestem ogromnie dumny z dziewczyn. Z tego, jak się zaprezentowały i przepracowały okres przygotowawczy przed turniejem. – powiedział po meczu o złoty medal trener kaliskich juniorek Marcin Widera – Przed zawodami było wiele zawirowań. Pandemia koronawirusa zmieniła bardzo dużo. Obawialiśmy się przede wszystkim o zdrowie zawodniczek. Cieszymy się, że we wszystkich zespołach, które brały udział w turnieju finałowym w Kaliszu nie przytrafiły się żadne kontuzje, bo należy pamiętać, że te młode siatkarski miały dość długą przerwę w grze. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

W gronie wyróżnionych nagrodami indywidualnymi znalazło się miejsce dla czterech zawodniczek Energa MKS-u Kalisz. Najlepszą rozgrywającą została Oliwia Poreda, środkową – Dominika Pierzchała a MVP całego turnieju Paulina Damaske. Nagrodzona przez program Red Bull Siatkarskie Skrzydła została także Natalia Ciesielska, kapitan kaliskiej drużyny.

Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie na turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorek w Kaliszu. Dobrą organizacją daliśmy pierwszy znak, że powrót sportów halowych jest możliwy. Gratuluję również zawodniczkom i sztabowi szkoleniowemu Energa MKS Kalisz, które w piękny sposób nawiązały do najlepszych lat kaliskiej siatkówki. Szacunek i gratulacje składam również na ręcę pozostałych drużyn, które zdołały zakwalifikować się do najlepszej ósemki i walczyły o medale w Kaliszu – powiedział prezes Energa MKS-u Kalisz Błażej Wojtyła.

Część z Mistrzyń Polski Juniorek będziemy mogli oglądać w przyszłym sezonie na parkietach TAURON Ligi. Na ten moment wiadomo, że będą to: Julia Szczurowska, Zofia Szczotkiewicz, Marta Budnik, Julia Mazur oraz Julia Papszun. Dołączą do innych młodych i perspektywicznych zawodniczek zakontraktowanych przez kaliski klub, miejmy nadzieję, tworząc ambitny zespół pokazujący tak dużo woli walki, jak w spotkaniach turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*