Młodzieżowiec Sierpnia PKO Banku Polskiego 2020: Mateusz Praszelik

Biuro Prasowe Ekstraklasa S.A. tekst i zdjęcie

Mateusz Praszelik został pierwszym laureatem nagrody dla Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w sezonie 2020/2021. W sierpniu w boju o ten laur pokonał on Jakuba Kamińskiego (Lech Poznań) oraz Dariusza Pawłowskiego (Górnik Zabrze).

W lipcu Mateusz Praszelik świętował tytuł mistrza Polski z Legią Warszawa. Latem postanowił jednak odejść ze stołecznej ekipy i przywdział barwy drugiego klubu z wojskowymi korzeniami w najwyższej polskiej lidze, czyli Śląska Wrocław. Wybór okazał się na razie szczęśliwy dla obu stron. Trener ekipy, Vitezslav Lavicka, postawił na nowego pomocnika, a ten – jako jedyny z młodzieżowców – w każdej z dwóch pierwszych kolejek zdobywał punkty do klasyfikacji kanadyjskiej. Zarówno przeciwko Piastowi Gliwice, jak i Wiśle Kraków zanotował bowiem asysty. Jego drużyna wygrała zaś z obydwoma tymi rywalami.

Dla Mateusza Praszelika to pierwsza taka nagroda w karierze. Z piłkarzy Śląska poprzednio – dokładnie rok temu – wygrał ją natomiast już Przemysław Płacheta, czyli obecny gracz Norwich City. Dzięki temu wrocławski klub przesunął się na czwarte miejsce (ex aequo z Piastem Gliwice) pod względem liczby takich laurów. Wyprzedzają go w tym momencie jedynie KGHM Zagłębie Lubin, Legia Warszawa i Lech Poznań (po 3).

Tak się złożyło, że przed Mateuszem Praszelikiem nagrody Młodzieżowca Miesiąca zdobywali już zawodnicy urodzeni w 2001 (Bartosz BiałekMichał Karbownik), a nawet 2002 roku (Daniel Szelągowski). Pomocnik Śląska Wrocław stał się natomiast pierwszym przedstawicielem rocznika 2000 w gronie laureatów. W walce o nagrodę pokonał on nominowanego w drugiej odsłonie z rzędu Jakuba Kamińskiego (Lech Poznań), a także Dariusza Pawłowskiego (Górnik Zabrze).

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom z polskim obywatelstwem, urodzonym w 1999 roku i młodszym. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się jednocześnie ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Trójka kandydatów – wraz z laureatem – wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. Za sierpień 2020 rozpatrywano formę zaprezentowaną w 1. i 2. kolejce.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*