Zacięty półfinał mistrzostw Europy w wioślarstwie

Mistrzostwa Europy 2020 w Poznaniu zakończyły rundę półfinałową, aby pomóc w podjęciu decyzji o pozostałych łodziach do jutrzejszego finału, z doskonałymi warunkami niemal płaskiej wody.

Para męska (M2-) – Półfinały

Trzy załogi z finału ubiegłorocznych mistrzostw świata w wioślarstwie ustawiły się w pierwszym półfinale, w tym chorwaccy bracia Martin i Valent Sinkovic, jako panujący mistrzowie świata i Europy. To bracia Sinkovic, którzy objęli pierwsze prowadzenie, ale to wszystko było grać w pakiecie goni. Włosi pracowali drogę przez pole i umieścić na ostatnim sprincie, ale to nie wystarczyło, aby obalić braci Sinkovic. Dania zajęła trzecie miejsce w kwalifikacjach. Cztery najlepsze załogi były niezwykle ciasne na 1000m marker drugiego półfinału z Holandii na początku prowadzić. O 1500 m, trzy najlepsze załogi zaczęły zerwać z Rumunii wywierania presji na Hiszpanii w ostatnim kwartale wyścigu. Niesamowity sprint finałowy z Rumunii wyprzedził hiszpanię i Holandię.

Kwalifikacje: CRO, ITA, DEN, ROU, ESP, NED

Double Sculls mężczyzn (M2x) – Półfinały

Mocny start holenderskiego dubletu dał im komfortową przewagę, którą utrzymali przez cały pierwszy półfinał. Reszta pakietu była dość rozłożona i nie było zauważalnych sprintów końcowych. Na drugim miejscu uplasowała się Rumunia, a tuż za nią uplasowała się Irlandia. Drugi półfinał musiał zostać opóźniony z powodu zepsutej łodzi dla Niemiec i został rozsyłany pod koniec sesji. Po zakończeniu wyścigu szwajcar, który zdobył srebro na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w wioślarstwie, objął pierwsze prowadzenie, tuż za niemcami. Z panującym mistrzem Europy Mirosławem Zietarskim na pokładzie, Polska awansowała na drugie miejsce. Cztery łodzie wyprzedziły Szwajcarię, która utrzymała przewagę nad Polską, ale w końcowej fazie Litwa wyprzedziła Niemcy.

Kwalifikacje: NED, ROU, IRE, SUI, POL, LTU

Lekkie męskie single sculls (LM1x) – półfinały

Nie było wielkim zaskoczeniem, aby zobaczyć panującego mistrza Europy Peter Galambos Węgier prowadzi pierwszy półfinał przez większość wyścigu, ale w końcowych etapach Kristoffer Brun Norwegii sculled aż do podjęcia zwycięstwo. Drugi półfinał był znacznie bliższy między trzema najlepszymi załogami na 1000m. W trzecim kwadransie niels Torre, który wygrał singlowe pojedynki wagi lekkiej mężczyzn podczas niedawnych mistrzostw Europy w wioślarstwie U23 w Duisburgu, objął prowadzenie, które utrzymał do mety. Młody sculler Jan Cincibuch z Czech wystawił imponujący występ, ale w ostatnim kwadransie wyścigu został przebudowany przez 19-letniego Tybo Vyveya z Belgii. Irlandczyk Fintan McCarthy, który w zeszłym sezonie przeniósł się z wyścigów w wadze lekkiej, zajął drugie miejsce.

Kwalifikacje: NOR, HUN, GRE, ITA, IRL, BEL

Lekkie podwójne sculls kobiet (LW2x) – Półfinały

Był okrutny pierwszy półfinał z prawdziwym atakiem i jazdy od Holendrów, którzy mieli wyraźną przewagę na 1000m. Z Francją na drugim miejscu, Rumunia i Grecja walczyły o najważniejsze trzecie miejsce. Srebrni medaliści mistrzostw świata 2019 z Holandii kontrolowali drugą połowę wyścigu, ale pakiet pościgów zamienił pozycje, a Rumunia znalazła inny bieg i przesunął się przez Francję. W drugim półfinale, Federica Cesarini z Włoch, który zdobył złoto w lekkim singlu w zeszłym roku Mistrzostwa Europy w wioślarstwie połączył siły z Valentina Rodini prowadzić przez cały. Włoscy liderowie rozpoczęli eliminacje mistrzostw Europy 2019, Białoruś i Polska w ostatnim kwadransie wyścigu zaczęli wywierać presję.

Kwalifikacje: NED, ROU, FRA, ITA, BLR, POL

Lekkie męskie podwójne sculls (LM2x) – półfinały

To wszystko było grać na 1500m marker w pierwszym półfinale z pięciu załóg walczących o trzy miejsca kwalifikacyjne. W ostatnim kwadransie wyścigu Belgia próbowała znaleźć inny bieg, aby wypełnić lukę między nimi a Włochami. Szwajcarzy przeszli przez pole z piątego na 500 m i zajęli trzecie miejsce. Mistrzowie Europy z Niemiec mieli przewagę nad Polską na 1000 m w drugim półfinale i nadal powiększali swoją przewagę, dominując w pozostałej części wyścigu. Ukraina, na trzecim miejscu, powstrzymała atak ze Słowacji w ciągu ostatnich 500m.

Kwalifikacje: ITA, BEL, SUI, GER, POL, UKR

Czwórka mężczyzn (M4-) – Półfinały

To był imponujący start dla Holandii w pierwszym półfinale, ale silny nacisk z panujących mistrzów świata Polska zbliża się 1000m pozwoliło im zamknąć lukę, i przejąć prowadzenie przez płótno w trzecim kwartale wyścigu. Holandia utrzymała presję na Polskę, podczas gdy z kolei w końcowych etapach wyścigu zmagała się z poważną presją ze strony Niemiec. Włochy miały szybki start w drugim półfinale, co pozwoliło im ustawić długość prowadzić nad Francją, którzy byli prawie poziom z Chorwacją na półmetku. Zmiany nastąpiły w drugiej połowie wyścigu z Włochami biorąc ich ocena do 40 uderzeń na minutę. Austria wyrównała ich, aby przejść na drugie miejsce z Chorwacją blaknięcie do szóstego.

Kwalifikacje: POL, NED, GER, ITA, AUT, FRA

Single Sculls kobiet (W1x) – Półfinały

Młoda niemka Pia Greiten wyrównała swoje imponujące wyniki z biegów prowadzących w pierwszej połowie półfinału 1, ale srebrna medalistka z 2019 roku Jeannine Gmelin ze Szwajcarii utrzymała na niej presję. Jak to często bywa, Gmelin wkradł się pod koniec trzeciego 500m i przejął prowadzenie o 1500m przez mniej niż pół sekundy. Greka Anneta Kyridou miała niesamowitą kwartę i finiszowała o 0,15 sekundy za Greiten, spychając Gmelina na trzecie miejsce. Drugi półfinał miał trzy najlepsze łodzie prawie w linii w początkowej fazie, z czystą wodą do drugiej połowy opakowania. Przewaga zmieniła się na 1500m z Magdalena Lognig wyprzedziła Fie Udby Erichsen, który następnie został wyprzedzony przez panującego mistrza świata Sanita Puspure w ostatnim kwadransie wyścigu.

Kwalifikacje: GER, GRE, SUI, AUT, IRL, DEN

Single Sculls (M1x) – Półfinały

Kjetil Borch objął pierwsze prowadzenie w pierwszym półfinale, ale ku uciesze miejscowych, Polska Natan Wegrzycki-Szymczyk pchnął swoją ocenę do 37 w drugiej połowie wyścigu, aby wyprzedzić Kristiana Wasileva i naprawdę zacząć wywierać presję na Borchu. W drugim półfinale Oliver Zeidler prowadził z bloków na 1000 m, ale niesamowite pchnięcie ze strony Sverri Nielsen pozwoliło mu objąć prowadzenie, które utrzymał do linii. Tymczasem Zeidler spadł na trzecie miejsce, jak Stefanos Ntouskos sculled przez na drugie. Wszystko stało się niezwykle blisko na linii z Zeidler tylko trzymając się miejsca kwalifikacji po ostatnim sprincie z Amos Keijser.

Kwalifikacje: NOR, POL, BUL, DEN, GRE, GER