Super Lodołamacz dla Futbolowej Bandy!

Biuro Prasowe Amp Futbol Polska tekst , zdjęcia /Amp Futbol Polska

Futbolowa Banda – pierwsza w Polsce akademia piłkarska dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi otrzymała wyjątkową nagrodę Super Lodołamacza. Przedstawiciele tej niezwykłej drużyny statuetkę odebrali z rąk Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy podczas uroczystej gali zorganizowanej na Zamku Królewskim już po raz piętnasty.

 


 

– Na gali było naprawdę super. Miło było mi spotkać Panią Prezydentową oraz bohaterów programu Down The Road, którzy również, tak jak my dostali nagrodę. – mówi Alan, 8-letni zawodnik nagrodzonej drużyny – Futbolowa Banda to dla mnie super klub, dzięki któremu mogę grać w piłkę. Zapraszam do nas na treningi wszystkie niepełnosprawne dzieciaki! – zachęca.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem Gali Lodołamaczy – dodaje mama Alana. – Rozpierała mnie duma i radość widząc moje dziecko odbierające nagrodę z rąk Pierwszej Damy, zwłaszcza że była to nagroda za spełnione marzenia o grze w piłkę nożną. Gdyby nie Futbolowa Banda Alan mógłby tylko patrzeć na grające dzieci oraz dalej marzyć o grze w piłkę. Dzięki Futbolowej Bandzie może  spełniać swoje marzenia oraz poczuć, że dzieci niepełnosprawne nie są gorsze od tych pełnosprawnych!


Futbolowa Banda powstała cztery lata temu z inicjatywy Stowarzyszenia Amp Futbol Polska oraz Varsovii Warszawa. Początkowo, jako Akademia Amp Futbol Varsovia miała zrzeszać tylko dzieci po amputacjach, lub z jednostronną wadą nogi, lub ręki, czyli takie które w przyszłości mogłyby uprawiać ampfutbol.

– Szybko okazało się jednak, że chętne do gry w piłkę są również dzieciaki z wieloma innymi niepełnosprawnościami, które wcześniej nie miały możliwości uprawiania tego sportu – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, który tworząc Akademię wziął udział w kursie prowadzonym przez UEFA w Holandii. – Zobaczyłem tam, jak niesamowita energia tkwi w takich drużynach i jak tego typu kluby są rozwinięte na zachodzie. W Anglii są dwa tysiące takich akademii, a nasza była pierwszą w Polsce. Na szczęście gonimy zachód, bo właśnie powstaje ósma taka drużyna w naszym kraju.


W warszawskiej Futbolowej Bandzie jest już ponad 40 dzieci w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, które oprócz treningów wyjeżdżają na obozy piłkarskie oraz biorą udział w ogólnopolskich turniejach. Zawodnicy po porażeniach mózgowych, trenują razem z tymi z wadami kończyn, karłowatością, zaburzeniami równowagi, czy innymi często też niewidocznymi na pierwszy rzut oka niepełnosprawnościami. Idea Futbolowej Bandy polega na dzieleniu zawodników na grupy treningowe i meczowe ze względu na ich poziom sprawności, a nie rodzaj niepełnosprawności. Dzięki temu, mimo bardzo różnorodnych grup, młodzi piłkarze mają wielką frajdę z gry w piłkę.

– Nagroda jest dla nas wielkim wyróżnieniem, którego się nie spodziewaliśmy – podsumowuje trener-koordynator Futbolowej Bandy Łukasz Kacprzak. – Pracujemy nad tym, żeby takich drużyn było w Polsce jak najwięcej i żeby każde dziecko, niezależnie od stopnia sprawności, czy miejsca zamieszkania, mogło realizować swoją piłkarską pasję.

Video Futbolowa Banda: https://tiny.pl/7lzgd oraz https://youtu.be/67SeNPeCCGk

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*