VIDEO: KUBA PRZYGOŃSKI O NAJTRUDNIEJSZYM WYZWANIU W SWOJEJ KARIERZE

Jakub Przygonski is seen during Rally Hail 2020 at Saudi Arabia on December 9, 2020 // Marian Chytka/Red Bull Content Pool // SI202012100426 // Usage for editorial use only //

Biuro Prasowe Wings for Life World Run tekst Ignacy Karczewski , zdjęcia Organizator

Zobacz wideo o starcie, który zmienił sportową drogę Kuby Przygońskiego. Od trzynastego roku życia, polski zawodnik ścigał się na motocyklu. Na zmianę dyscypliny i przesiadkę do samochodu rajdowego zdecydował się po poważnym urazie kręgosłupa podczas Abu Dhabi Dessert Challenge w 2014 roku. Po intensywnej rehabilitacji i długim powrocie do formy, rajdowiec walczy teraz nie tylko o sportowe trofea, ale także o tych, których droga do pełnej sprawności dopiero się zaczyna – jako ambasador charytatywnego biegu Wings for Life World Run.

Zawodnik zdecydował się przedstawić w klipie osobistą historię związaną z wypadkiem, by podkreślić znaczenie misji Fundacji Wings for Life, skupiającej się na odnalezieniu metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Przygoński wspomina o codzienności problemu i zaznacza, że niezależnie od sytuacji, nigdy nie należy tracić nadziei na powrót do zdrowia.

Nikt z nas codziennie wstając nie myśli o tym, że może się nam przytrafić coś złego, a jednak wiele osób ma kontuzje, wiele osób ma wypadki. Nie trzeba być zawodowym sportowcem, żeby mieć poważny uraz kręgosłupa i próbować z tego wyjść. – mówi rajdowiec.

Potwierdzeniem jego słów są przełomowe badania kliniczne, prowadzone przez profesora Grégoire Courtine’a. Dzięki nim, sparaliżowany w 2010 roku David Mzee od dwóch lat samodzielnie staje na linii startu Światowego Biegu Wings for Life, organizowanego przez Fundację. Wszystko to dzięki zaangażowaniu tysięcy osób takich jak Kuba. Globalna społeczność od ośmiu lat startuje jednego dnia, o tej samej porze, by biec dla tych, którzy nie mogą. 100% opłat startowych i donacji uczestników Wings for Life World Run trafia na konto Fundacji. Biegacze z całego świata uciekają tego dnia przed Samochodem Pościgowym wyznaczającym symboliczną linię mety. Zapisy do biegu 9 maja 2021 są możliwe już teraz na www.wingsforlifeworldrun.com.

Cel jest jasny – żeby pomóc osobom, które mają przerwany rdzeń kręgowy, ale to, co dodatkowo mobilizuje to liczba osób, która uczestniczy w tym projekcie. Można powiedzieć, że każdy z nas dokłada małą cegiełkę do tej wielkiej sprawy. – komentuje Polak.

Tuż przed kolejną rundą startów, Kuba Przygoński został także gościem Wings for Life World Run Podcast. W wywiadzie podsumował swoje starty w 2020 roku, opowiedział o mierzeniu się z nieoczekiwanym, a także opisał, w jaki sposób bieganie pomogło mu w przygotowaniach do zbliżającego się Rajdu Dakar. Cała rozmowa dostępna jest już na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.

*****************************************************************************************************

O badaniach fundacji Wings for Life

Na całym świecie miliony osób skazane są na wózki inwalidzkie z powodu urazów rdzenia kręgowego, doznanych najczęściej w wyniku wypadków drogowych lub upadków. Wings for Life to organizacja typu non-profit, która już od 2004 roku finansuje przełomowe badania i testy kliniczne prowadzone na całym świecie w celu odnalezienia metod leczenia urazów rdzenia kręgowego. Choć wciąż nie znaleziono skutecznej metody leczenia, poczyniono znaczne postępy w tej kwestii. 100% opłat startowych z Wings for life World Run oraz datków zebranych w ramach tego globalnego wydarzenia przyczyni się do dalszej realizacji misji fundacji. Każdy krok postawiony w ramach Wings for Life World Run oraz przy wykorzystaniu aplikacji Wings for Life World Run to krok w dobrą stronę – http://www.wingsforlife.com

O Wings for Life World Run

Co roku jednego dnia, niezależnie od pory dnia czy nocy, jednocześnie w wielu lokalizacjach na całym świecie oraz za pośrednictwem aplikacji, odbywa się bieg Wings for Life World Run, który ma tylko jeden cel – zebrać fundusze na rzecz fundacji Wings for Life. W ramach unikalnego formatu imprezy uczestnicy biegną na trasie lub za pośrednictwem aplikacji tak długo, dopóki nie wyprzedzi ich ruchoma meta w postaci „Samochodu Pościgowego”, który podąża za nimi ze stopniowo rosnącą prędkością do momentu dogonienia ostatniego biegacza. Ruchoma meta pozwala na ukończenie biegu uczestnikom na różnych poziomach zaawansowania – wolniejsi zostają wyprzedzeni wcześniej, natomiast zawodowcy mogą biec godzinami. 100% opłat startowych i datków zostaje przekazane na realizację misji, jaką jest odnalezienie metody leczenia urazów rdzenia kręgowego. Na przestrzeni siedmiu edycji, od czasu debiutu w 2014 roku, uczestnicy Wings for Life World Run przyczynili się do ufundowania 239 projektów badawczych w 10 różnych obszarach, na terenie 13 krajów.

Aplikacja Wings for Life World Run

Aplikacja Wings for Life World Run od 2016 roku umożliwia wszystkim chętnym dołączenie do globalnego biegu, niezależnie od położenia geograficznego. Aktywując aplikację na swoim telefonie, biegacze mogą wziąć udział w Wings for Life World Run i uciekać przed wirtualnym Samochodem Pościgowym dokładnie w tym samym czasie, co pozostali uczestnicy w różnych zakątkach świata. Dzięki aplikacji biegacze mogą wyznaczyć sobie własną trasę i pobiec w pojedynkę lub dołączyć do jednego z Grupowych Biegów z Aplikacją organizowanych w licznych lokalizacjach na całym świecie. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*