Warta Poznań bierze udział w programie UEFA Playmakers

Biuro Prasowe  Warta Poznań tekst , zdjęcie Klaudia Berda / Warta Poznań

Warta Poznań wraz z UAM Poznań tworzą jeden z trzydziestu ośrodków w Polsce, w których jest realizowany ten międzynarodowy program UEFA Playmakers. Został on stworzony z myślą o dziewczynkach rozpoczynających przygodę z piłką nożną. Odbyły się już pierwsze zajęcia w ramach tego nowatorskiego projektu.

Idea UEFA Playmakers zrodziła się dzięki współpracy federacji piłkarskiej UEFA oraz wytwórni filmów animowanych Disney Pixar. To nietypowe połączenie sił zaowocowało powstaniem wyjątkowego programu dla dziewczynek w wieku 5-8 lat, aby zachęcić je do aktywności piłkarskiej poprzez zabawę i odgrywanie ról.

W tym celu został stworzony specjalny scenariusz oparty na bajce Iniemamocni 2, która opowiada historię rodziny superbohaterów. Dziewczynki na treningach wcielają się w postać Elastyny, pana Iniemamocnego oraz małego Jack-Jacka i przy użyciu super mocy ratują miasteczko przed złem. Cała akcja jest oparta na elementach ćwiczeń z piłką.

Jak wynika bowiem z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaledwie 16% dziewcząt spełnia minimalne normy w zakresie aktywności fizycznej. Nowatorski projekt jest zainspirowany badaniami naukowymi, które dowodzą, iż opowiadanie bajkowych historii działa pozytywnie na dzieci i zachęca je do uprawiania sportu.

Miło nam poinformować, że Warta Poznań (wspólnie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza) tworzy jeden z zaledwie 30 ośrodków w Polsce, w których jest realizowany program UEFA Playmakers. A nasz kraj jest jednym z pierwszych, w których wystartował ten projekt. – Znalezienie się w gronie pierwszych krajów, które biorą udział w tym programie, to dla kobiecego futbolu w Polsce duży bodziec do działania i rozwoju. Jeśli naprawdę zależy nam na tym, by więcej dziewczynek zaangażowało się w sport, to musimy zapewnić im odpowiednie warunki – mówi Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Program UEFA Playmakers będzie realizowany łącznie w dwudziestu pięciu miastach, w tym trzech w Wielkopolsce. Poznański ośrodek zlokalizowany jest przy Szkole Podstawowej nr 51 na os. Lecha. Podczas godzinnego treningu nie brakuje energii i uśmiechu, a każde spotkanie przedstawia inne historie, które ostatecznie układają się w jedną całość. Nie ma tu miejsca na powtarzalność i nudę, o co dba trójka trenerów z dziewczęcej sekcji Akademii Warty Poznań – Violetta Biegańska, Anna Jankowska oraz Łukasz Nowak.

Zajęcia pobudzają u dzieci wyobraźnię i uczą ich współpracy, a przy tym zachęcają do aktywności ruchowej. Co najważniejsze – panuje atmosfera zabawy, która buduje pozytywne wrażenia dziewczynek związane z piłką nożną. A to pierwszy krok do tego, aby rozpoczęły prawdziwą przygodę z futbolem.

Warto podkreślić, że od lata 2020 roku Warta Poznań, realizując swój “Plan Rozwoju 2020-23”, znów ma zespół piłki nożnej w rozgrywkach ligowych kobiet. Ponadto w Akademii Warty Poznań młode zawodniczki trenują i grają w piłkę nożną w czterech kategoriach wiekowych: orliczek, młodziczek, juniorek młodszych i juniorek starszych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*