Niespodzianka w Lublinie! GTK lepsze od Pszczółki Startu

Biuro Prasowe Energa Basket Liga tekst , zdjęcie archiwalne

Świetna końcówka w wykonaniu GTK Gliwice pozwoliła tej drużynie na zwycięstwo nad Pszczółką Start Lublin 75:70 w jedynym niedzielnym meczu Energa Basket Ligi.

 Początek spotkania był świetny dla GTK, które po trafieniach Szymona Szymańskiego i Jordona Varnado prowadziło 7:0. Za odrabianie strat wzięli się przede wszystkim Devin Searcy oraz Yannick Franke, a dzięki późniejszym rzutom wolnym Romana Szymańskiego to Pszczółka Start zdobywała małą przewagę. Wsad Thomasa Davisa ustawił wynik po 10 minutach na 16:13. Drugą część meczu zespół trenera Davida Dedka rozpoczął od małej serii 5:0, ale później przez trzy minuty nie potrafił zdobyć punktów. Wykorzystali to goście, którzy dzięki kontrze wykończonej przez Daniela Gołębiowskiego zbliżyli się na punkt. Lublinianie odpowiedzieli kolejną serią – tym razem 8:0 – i ponownie kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 38:29.

Trzecią kwartę Pszczółka Start rozpoczęła od kilku akcji bez odpowiedzi, co powiększyło przewagę tej ekipy aż do 15 punktów. Drużyna trenera Matthiasa Zollnera w końcu zareagowała – świetną serią 13:0! Po zagraniach Jordona Varnado zbliżała się nawet na dwa punkty. Późniejsza efektowna akcja tego zawodnika dała GTK prowadzenie. Gospodarze po tym zanotowali swoją serię 8:0 i dzięki trójce Damiana Jeszkego po 30 minutach prowadzili 59:52. W kolejnej części meczu przyjezdni ponownie zbliżali się na dwa punkty, ale rywale nie chcieli pozwolić na nic więcej. Na około minutę przed końcem Tayler Persons doprowadził jednak do remisu! Później faulowani gliwiczanie trafili pięć rzutów wolnych, a przeciwnicy nie potrafili odpowiedzieć. Tym samym GTK niespodziewanie wygrało 75:70.

Najlepszym zawodnikiem gości był Jordon Varnado z 23 punktami i 6 zbiórkami. Yannick Franke zdobył dla gospodarzy 15 punktów, 7 zbiórek i 2 asysty.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*