POZNAŃ GOSPODARZEM MISTRZOSTW EUROPY W KAJAKARSTWIE I PARAKAJAKARSTWIE

Informacja prasowa Urząd Miasta Poznania tekst Maciej Młodzik

Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miał być Duisburg, zostały odwołane przez organizatorów. Organizacji imprezy podjął się więc Polski Związek Kajakowy – a najlepsi kajakarze kontynentu zmierzą się w czerwcu na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Po tym, jak w miniony weekend Europejska Federacja Kajakowa poinformowała o odwołaniu przez organizatorów Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, których gospodarzem miało być niemieckie miasto Duisburg, Polski Związek Kajakowy podjął się organizacji tej imprezy. Mistrzostwa odbędą się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu
w pierwotnie zaplanowanym terminie: 3 – 6 czerwca (czwartek – niedziela).

– To kolejna prestiżowa impreza, która odbędzie się w Poznaniu – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Konsekwentnie inwestujemy w tor regatowy i niejednokrotnie udowodniliśmy już, że jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie zorganizować zawody na światowym poziomie. Wierzę, że będą one niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla startujących sportowców.

Zawody stanowią ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Zorganizuje je – na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego – Wielkopolski Związek Kajakowy. Regaty będą jednocześnie ostatnim, międzynarodowym sprawdzianem przed wylotem ekip na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Do udziału w nich zgłosiło się 600 uczestników z 28 państw.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej z Mistrzostw. Zawody zostaną przeprowadzone
z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznych.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2018 roku, gdy w Poznaniu organizowane były zastępczo regaty Nadziei Olimpijskich, które przekazane zostały Miastu na miesiąc przed planowanym terminem. Wówczas cały zespół wykazał się niebywałą sprawnością organizacji, a regaty były – według międzynarodowych władz – jedną z najlepiej zorganizowanych imprez sezonu.

W 2020 roku z powodu pandemii nie odbyły się żadne międzynarodowe imprezy kajakowe rangi mistrzowskiej.

Poznańscy zawodnicy powalczą o medale

Wśród uczestników Mistrzostw Europy dużą grupę stanowić będą polscy zawodnicy, którzy warto podkreślić należą do ścisłej światowej czołówki. Na poznańskiej Malcie nie zabraknie oczywiście kajakarzy z poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich nasi stypendyści
w kategorii seniora: Karolina Naja (dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, na ostatnich MŚ w 2019 r.: K2 500m – II msc., K4 500m – III msc., Igrzyska Europejskie K4 500m – III msc.), Tomasz Kaczor (dwukrotny uczestnik IO, w 2019 r.: MŚ – C1 1000m – II msc., Igrzyska Europejskie – C1 1000m – I msc. W 2020 roku laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania) czy Michał Kudła (uczestnik IO w Rio de Janeiro, w 2019 r.: MŚ: C2 1000m – VI msc., Igrzyska Europejskie – C2 1000m – V msc.). Wystartują również nasi stypendyści młodzieżowi: Małgorzata Puławska, Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska, Jakub Stepun, którzy mimo młodego wieku bardzo dobrze radzą sobie w kategorii seniorów.

Poznań bogaty w imprezy międzynarodowe

W 2021 roku Poznań będzie również organizatorem dwóch dużych imprez międzynarodowych: 24-27 czerwca na torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów.

Sierpień to czas Klubowych Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zawody odbędą się od 12 do 15 sierpnia. Ostatnie takie wyścigi na Malcie można było oglądać w 2014 roku – były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zawodnicy rywalizować będą na łodziach 20-osobowych i 10-osobowych, rozegranych zostanie 63 konkurencji, na dystansie 200m, 500m i 2000m.

W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.

Tor na Malcie – dumą Poznania

Tor Regatowy Malta znajdujący się w samym sercu Poznania spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. W minionych 10 latach odbyło się tam wiele ważnych i prestiżowych imprez sportowych: Mistrzostwa Europy Juniorów w sprincie kajakowym (2009 r.), Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Puchar Świata w sprincie kajakowym (2011 r., 2012 r., 2013 r., 2019 r.), Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie (2012 r.), Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie (2019 r.), Mistrzostwa Świata w kajak polo (2012r.), Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23
w sprincie kajakowym (2013 r.), Mistrzostwa Europy w kajak polo (2013 r.), Mistrzostwa Świata w smoczych łodziach (2014 r.).

Ponadto odbywały się tam m.in. Mistrzostwa Świata w wioślarstwie (2009 r.), Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Akademickie Mistrzostwa Europy
w wioślarstwie (2013 r.), Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2015 r., 2020r.), Puchar Świata w wioślarstwie (2016 r., 2017 r., 2019 r.).

Tor regatowy Malta jest nieustannie modernizowany. Podczas ostatnich 10 lat Miasto wydało na ten cel 23,8 mln zł. W ostatnim czasie zrealizowano przede wszystkim prace na wieży sędziowskiej, wyremontowano budynek multimedialny oraz pomosty startowe. Łączny koszt zrealizowanych w 2020 roku inwestycji wyniósł 4 mln zł.

W 2021 rok na kolejne przedsięwzięcia zaplanowano 2,5 mln zł. Kontynuowana będzie modernizacja infrastruktury toru, dostosowująca ten obiekt do organizacji prestiżowych imprez sportowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*