Wybieramy jedenastkę 50-lecia: napastnicy

Biuro Prasowe MKS Miedź Legnica S.A. tekst i zdjęcie

Kolejny etap głosowania na jedenastkę 50-lecia Miedzi Legnica przed nami! Tym razem spośród dziesięciu nominowanych napastników wybierzemy dwójkę, która utworzy linię ataku. Następnie wybierzemy również trenera, który szczególnie zapisał się w dziejach naszego klubu. Pełną jedenastkę i szkoleniowca ogłosimy dokładnie na 50. urodziny klubu – 28 lipca!

Przypomnijmy, że drużynę wybieramy w klasycznym systemie 1-4-4-2. Postacie zasłużone dla Miedzi, nad którymi głosują kibice, wyłoniła Kapituła Historyczna, w której skład weszli m.in. zasłużeni piłkarze i trenerzy Miedzi, przedstawiciele klubu i eksperci piłkarscy oraz dziennikarze. Nad całością czuwał niezastąpiony dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Marcin Makuch, pracujący nad monografią klubu i wystawą z okazji 50. urodzin Miedzi.

Wśród nominowanych znalazło się sześciu bramkarzy, szesnastu obrońców, dwudziestu jeden pomocników, dziesięciu napastników oraz ośmiu trenerów. Sylwetki nominowanych w poszczególnych formacjach przedstawiać będziemy przed startem każdego z głosowań. Tym razem kibice będą mogli wybrać dwójkę graczy z linii ataku.

Prezentujemy nominowanych napastników, wśród których znaleźli się Stefan Dąbrowski, Daniel Dyluś, Jakub Grzegorzewski, Andrzej Jeśmanowicz, Zbigniew Murdza, Mateusz Piątkowski, Eugeniusz Ptak, Marcin Robak, Tomasz Szewczuk i Zbigniew Zakrzewski.

Głosowanie potrwa do 25 maja do godz. 20.00. Po jego zakończeniu rozpoczniemy wybór trenera. Zapraszamy do głosowania!

NAPASTNICY

1. Dąbrowski Stefan

Wychowanek Górnika Wałbrzych. Dołączył do Miedzi w trakcie sezonu 1972/1973 z Górnika Polkowice. Z legnicką drużyną wywalczył historyczny, bo pierwszy na boisku, awans na trzeci poziom rozgrywkowy w sezonie 1976/1977. Miedź nie przegrała wówczas ani jednego meczu, a Dąbrowski w ligowych rozgrywkach zdobył 22 bramki. W barażowym starciu z Czarnymi Żagań nie pomylił się w serii jedenastek. Jego strzał zadecydował o awansie.

2. Dyluś Daniel

W Miedzi pojawił się wiosną 1990 roku i w drużynie znad Kaczawy występował do końca sezonu 1991/1992. Z legnicką drużyną zajął czwarte i trzecie miejsce na zapleczu krajowej elity oraz sięgnął po Puchar Polski. W finałowej serii jedenastek trafił do siatki Górnika, a we wcześniejszych rundach jego gole decydowały o kolejnych awansach. Z 8 golami został najlepszym strzelcem tych rozgrywek. W drugoligowym sezonie 1991/1992 sięgnął po koronę króla strzelców.

3. Grzegorzewski Jakub

Do Miedzi trafił wiosną 2011 roku. W kolejnym sezonie wygrał z zielono-niebiesko-czerwonymi II ligę, będąc obok Zbigniewa Zakrzewskiego najlepszym strzelcem drużyny, zdobywając 17 goli. W kolejnych rozgrywkach zanotował 13 bramek, będąc samodzielnym liderem strzelców w legnickim zespole. Nad Kaczawą występował do końca 2013 roku.

4. Jeśmanowicz Andrzej

Znakomity napastnik, stanowiący o sile legnickiego ataku na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. W sezonie 1976/1977 wywalczył z Miedzią historyczny awans na trzeci poziom rozgrywkowy. Był pierwszym wychowankiem Miedzi, który zagrał w krajowej elicie. W ekstraklasie zadebiutował 8 marca 1980 r. w koszulce Śląska Wrocław. W sezonie 1981/82 grając ponownie dla Miedzi został królem strzelców ligi okręgowej przyczyniając się do powrotu klubu do III ligi.

5. Murdza Zbigniew

Wychowanek Konfeksu Legnica po raz pierwszy do Miedzi trafił w sezonie 1992/1993, a później występował w drużynie ze Stadionu im. Orła Białego także w rozgrywkach 2001/2002 i 2002/2003. To w tym drugim okresie należał do najważniejszych graczy legnickiego zespołu, dwukrotnie zdobywając koronę króla strzelców III ligi.

6. Piątkowski Mateusz

Miedź zasilił wiosną 2018 roku i 8 bramkami w 15 pierwszoligowych meczach mocno przyczynił się do awansu legniczan do Ekstraklasy. W elicie w barwach Miedzi wystąpił w 14 spotkaniach, zdobywając jednego gola.

7. Ptak Eugeniusz

Do Miedzi trafił już jako mistrz i zdobywca Pucharu Cypru, mający w polskiej elicie 100 rozegranych spotkań i zdobytych 31 bramek. W drużynie z Legnicy występował przez trzy sezony, w latach 1995-1998. Szybko stał się jednym z ulubieńców publiczności, seryjnie trafiając do siatek rywali. W trzy lata w rozgrywkach ówczesnej II ligi zdobył 28 bramek. Ze względu na swój dorobek był także wzorem dla młodszych graczy Miedzi.

8. Robak Marcin

Wychowanek Konfeksu Legnica w Miedzi spędził 3,5 sezonu w latach 2002-2005. W zespole ze Stadionu im. Orła Białego występował jedynie na poziomie III ligi, ale skutecznością zapracował sobie na transfer do ekstraklasowej Korony Kielce. W elicie wystąpił łącznie w 252 meczach, w których zdobył 120 bramek. Dwukrotnie sięgnął po tytuł króla strzelców Ekstraklasy. Ponadto zagrał w 9 meczach reprezentacji Polski, w których strzelił jednego gola.

9. Szewczuk Tomasz

Z Miedzią wiązał się trzykrotnie. Najpierw wiosną 2000 roku, zostając w klubie na kolejny sezon, następnie wiosną 2004 roku, a po raz ostatni wiosną 2012 roku. W sezonie 2000/2001 zdobył 20 goli, po czym wyjechał do niemieckiego FC Rot-Weiß Erfurt. Po powrocie wiosną 2004 roku strzelił 7 bramek. Z kolei wiosną 2012 roku w 11 meczach zdobył 2 gole, przyczyniając się do powrotu Miedzi na drugi poziom rozgrywkowy w kraju.

10. Zakrzewski Zbigniew

W sezonie 2003/2004 z Lechem Poznań sięgnął po Puchar Polski. Do Legnicy trafił jako doświadczony ligowiec, mający an koncie 128 meczów i 34 zdobyte bramki na poziomie Ekstraklasy. Za sobą miał także występy w klubach szwajcarskich. W Miedzi spędził trzy sezony. Już w pierwszym z nich z zielono-niebiesko-czerwonymi wywalczył awans do I ligi, zdobywając szczebel niżej 17 goli. Na zapleczu elity w 52 meczach zdobył dla Miedzi 14 bramek.

Głosowanie odbywa się za pośrednictwem klubowej strony: http://miedzlegnica.eu/aktualnosci/wybieramy-jedenastke-50-lecia-napastnicy-10494

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*