Kadra Narodowa kobiet wystartuje w sobotnich Regatach Kajakowych w Poznaniu

Informacja Prasowa tekst Maciej Młodzik , zdjęcie archiwalne

W najbliższą sobotę 29 maja na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbędą się Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Juniorów i młodzików im. Rafała Piszcza, 3. Puchar Polski. W stolicy Wielkopolski wystartuje ponad 400 zawodników z 33 klubów. Wśród nich zawodniczki kadry narodowej kobiet przygotowujące się do Mistrzostw Europy seniorów, które przypomnijmy odbędą się już za tydzień w Poznaniu.

Program sobotnich zawodów

Przed zawodami udało nam się porozmawiać z trenerem kadry – Tomaszem Krykiem, który do Poznania wraz z zawodniczkami przyjedzie w piątek wieczorem. Oto fragment rozmowy:

Czy może trener powiedzieć w jakich składach/osadach popłyną nasze zawodniczki na ME?

K1 200 metrów – Marta Walczykiewicz

K1 500 metrów – Helena Wiśniewska

K1 1000 metrów – Adrianna Kąkol

K1 5000 metrów – Małgorzata Puławska

K2 200 metrów – Dominika Putto / Katarzyna Kołodziejczyk

K2 500 metrów – Karolina Naja / Anna Puławska

K2 1000 metrów – Martyna Klatt / Sandra Ostrowska

K4 500 metrów – Justyna Iskrzycka / Kasia Kołodziejczyk / Anna Puławska / helena Wiśniewska, skład nie jest jeszcze ostateczny, być może wprowadzę drobne korekty po sobotnich regatach w Poznaniu (29 maja 2021).

– Jak ocenia trener ich szanse medalowe na ME? Na jaki start najbardziej trener liczy i na jaki start pod kątem medalowym najbardziej mogą liczyć nasi kibice?

Jeśli warunki pogodowe będą obiektywne (myślę głównie o kierunku i sile wiatru), to możemy liczyć na emocjonujące wyścigi w kilku konkurencjach. Regaty Pucharu Świata w Szeged pokazały, że nadal należymy do czołówki światowego kajakarstwa kobiecego. Dlatego mamy realne szanse walczyć o pozycje medalowe. Nie będę jednak wyróżniał żadnej z osad.

– Czy osady, które popłyną na ME będą to te same osady, które wystartują na IO? (mowa o konkurencjach olimpijskich, w których mamy kwalifikacje)

Nie będę ukrywał, że Mistrzostwa Europy będą ostatnim sprawdzianem zarówno przygotowania fizycznego, ale też odporności na stres. Będą to ostatnie wyścigi międzynarodowe. Jeśli chodzi o osady tzw. „olimpijskie”, to w konkurencji K1 200 metrów i startującą w niej Martę Walczykiewicz zobaczymy również w Tokyo. Zawodniczka w kwietniu zdecydowanie wygrała rywalizację krajową, następnie potwierdziła swój poziom na Pucharze Świata w Szeged. W przypadku osad K1, K2 i K4 500 metrów, są nadal znaki zapytania. Dlatego ostateczne decyzje zapadną w najbliższych dniach.

– Czy według trenera ME są tylko jednym z etapów przygotowawczych przed IO dla większości ekip i traktujecie je z marszu? Czy jednak czymś więcej?

Nie wiem jak traktują te zawody inni. Część zawodników już rozpoczyna przygotowania do Tokyo i do Poznania nie przyjadą. My podchodzimy do tych regat mocno zmobilizowani, jednak ja uważam, że tu należy się ścigać z poziomu sportowego, a nie specjalnych przygotowań. Tak naprawdę to odpuszczenie obciążeń oraz tzw. tapering nastąpi dopiero przed startem olimpijskim.

Najważniejsza impreza kajakarska Europy wystartuje w Poznaniu

Przypomnijmy, że już za tydzień, w dniach 3 – 6 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie. Do Poznania przyjadą najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu. Dla ekip będzie to ostatni, międzynarodowy sprawdzian przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. 

Impreza stanowi ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Do Poznania przyjedzie ponad 700 uczestników z 33 krajów.

W Poznaniu wystartują zawodnicy z Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Dani, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i Turcji.

W konkurencjach parakajakarzy wystartują przedstawiciele 14 europejskich krajów – Austrii, Białorusi, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji i Ukrainy.

Przypomnijmy, zawody miały początkowo odbyć się w niemieckim Duisburgu, jednak pod koniec kwietnia zostały one odwołane przez organizatorów. Choć czasu do mistrzostw było niewiele, organizacji imprezy podjął się Polski Związek Kajakowy. Warto podkreślić, że nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie finansowe Urzędu Miasta Poznania oraz sprawność doświadczonego komitetu organizacyjnego, którego trzon stanowią członkowie Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

Dużą grupę uczestników Mistrzostw Europy stanowić będą polscy zawodnicy, którzy należą do ścisłej światowej czołówki. Na Malcie nie zabraknie także reprezentantów poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich można upatrywać szans medalowych na olimpijskim torze w stolicy Japonii.

Na Igrzyska Olimpijskie w Tokio kwalifikacje wywalczyło 6 polskich osad – kajakarki trzy (K1 200 m, K2 500 m i K4 500 m), kanadyjkarki jedną (C1 200 m), a kanadyjkarze dwie (C1 1000 m i C2 1000 m). O ile w grupie kajakarek walka o miejsce w osadach jeszcze nie została rozstrzygnięta, to wśród kanadyjkarek i kanadyjkarzy wiadomo, że w konkurencji C1 200 m wystartuje Dorota Borowska, C1 1000 m popłynie Mateusz Kamiński, a w C2 1000 m Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak (AZS-AWF Poznań).

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz regulaminem ECA dotyczącym COVID-19.

Więcej informacji i szczegółowy program regat: https://ecacsp.wzkaj.poznan.pl/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*