Mamy brązowy medal – Drugi dzień Mistrzostw Europy

Informacja prasowa tekst Maciej Młodzik , zdjęcia Beata Kubica WZKaj

Pierwsze finały oglądaliśmy dziś, w drugim dniu (piątek, 4 czerwca) rozgrywanych na Torze Regatowym Malta w Poznaniu Mistrzostw Europy Seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie.
W sumie odbyło się 11 wyścigów, w którym stawką było miejsce na podium. Już w pierwszym
z nich polskie kajakarki zdobyły brązowy medal.

W wyścigu K-2 na 1000 m fantastyczny debiut na mistrzostwach Europy zanotowały Martyna Klatt i Sandra Ostrowska zdobywając brązowy medal. – Nie spodziewałyśmy się, że możemy stanąć na podium, ale od pewnego czasu pływamy razem i dobrze to nam wychodzi – mówiła po zejściu z podium Sandra. – Starałyśmy się przez cały dystans utrzymać mocne, równe tempo. I wytrzymałyśmy do samej mety, jestem szczęśliwa – dodała Martyna. Zwyciężyły reprezentantki Węgier (Tamara Csipes i Erika Medveczky) przed Hiszpankami (Laia Pelachs i Begona Lazkano).

O krok od podium była kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz. Polka zajęła czwarte miejsce na
500 m (triumfowała Ukrainka Ludmyla Luzan). Ósme miejsce w finale na 1000 m zajęła nasza męska czwórka kajakowa (wygrali Białorusini). W C2 500m Aleksander Kitewski i Norman Zezula uplasowali się na siódmym miejscu (zwyciężyli Rosjanie – Victor Melantev, Vladislav Chebotar).

W dniu dzisiejszym rozegrano także sześć finałów mistrzostw Europy w parakajakarstwie, jednak nikt z polskiej reprezentacji nie odegrał w nich znaczącej roli.

Kibice mogli również emocjonować się przedpołudniowymi półfinałami. W nich niestety z dalszej rywalizacji odpadli m.in. w K-1 1000 m Bartosz Stabno – zajmując ostatnie miejsce w swojej serii, Anna Kąkol również w K-1 na 1000 m (czwarte miejsce) oraz Jakub Michalski w K-1 na 500 m – był ostatni w swojej serii.

Po dość słabym czwartkowy starcie w C1 1000m Mateusz Kamiński nie miał zbyt wielu powodów do zadowolenia, jednakże dziś Polak w pięknym stylu awansował do finału wygrywając swój wyścig półfinałowy. Zatem ciekawie zapowiada się jego występ w finałowej walce o medale.

Z kolei w eliminacjach bezpośredni awans do finału wywalczyła żeńska czwórka kajakowa na 500 metrów: Justyna Iskrzycka, Anna Puławska, Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk zajmując drugie miejsce nieznacznie za Białorusinkami. Nasza czwórka męska popłynęła zdecydowanie słabiej i swej szansy na awans do strefy medalowej musi szukać w półfinałach.

W sobotę odbyły się również eliminacje sprintu na dystansie 200 m. W nich świetnie zaprezentowała się Dorota Borowska startująca w konkurencji C1. Polka od startu wystrzeliła jak rakieta i tylko Niemka Lise Jahn próbowała z nią walczyć, ale Borowska nie dała sobie odebrać pierwszego miejsca awansując bezpośrednio do finału.

– Puchar Świata w Szeged to były dla nas w tym roku w zasadzie wyścigi kontrolne, a tu już jest poważna sprawa, bo walka o medale mistrzostw Europy – mówiła wczoraj Dorota Borowska. – Taki był na dzisiaj plan: nie oszczędzać sił i popłynąć na maksa, aby wygrać. W finale chyba najgroźniejszymi rywalkami będą Rosjanka Romasenko i Ukrainka Luzan. One w piątkowym pierwszym półfinale popłynęły minimalnie szybciej ode mnie więc zapowiada się ciekawa walka.

Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza od lat czołowa postać światowego sprintu – Marta Walczykiewicz. Polka choć w przedbiegu przypłynęła minimalnie za Węgierką Dorą Lucz to nie zawiodła awansując z eliminacji bezpośrednio do finału.

Bezpośredni awans do finału wywalczyła też nasza dwójka kajakarek Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk przegrywając tylko ze Słowenkami i to różnicą zaledwie 0,413 sekundy. Natomiast przez półfinały musi się jeszcze przebijać męska dwójka kajakowa Paweł Kaczmarek z Bartoszem Grabowskim, bo w eliminacjach zajęła czwarte miejsce.

PROGRAM REGAT

sobota

9:00 – 13:13 – półfinały i finały: 200 m, 500 m, 1000 m

16:06 – 16:32 – finały 200 m

niedziela

8:45 – 12:30 – finały: 200 m, 500 m, 1000 m

14:08 – 16:40 – finały: 5000 m

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*