Za dwa tygodnie Mistrzostwa Europy Juniorów U23 w kajakarstwie

Informacja prasowa tekst Maciej Młodzik , zdjęcie archiwalne

Z sześcioma medalami (w tym z jednym złotym) zakończyła udział polska reprezentacja w mistrzostwach Europy seniorów w kajakarstwie, które w miniony weekend odbyły się na poznańskiej Malcie.
Już za niespełna dwa tygodnie (24-27 czerwca) na torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów. W przeddzień Igrzysk Olimpijskich w Tokio oczy całej kajakowej Europy ponownie będą skierowane na stolicę Wielkopolski.
Z ostatnich Mistrzostw Europy, które w 2019 roku odbyły się w czeskich Racicach polskie załogi przywiozły 7 medali: 6 w kategorii U23 (3 złote, 2 srebrne i brązowy) oraz 1 brązowy w kategorii juniora.
Zawody stanowią ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Zorganizuje je – na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego – Wielkopolski Związek Kajakowy.
Klubowe Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi
Przypominamy również, że w dniach 12 – 15 sierpnia w Poznaniu odbędą się Klubowe Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Ostatnie tego typu wyścigi na Malcie można było oglądać w 2014 roku – były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zawodnicy rywalizować będą na łodziach 20 i 10-osobowych, rozegrane zostaną 63 konkurencje, na dystansie 200m, 500m i 2000m. W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.
Tor na Malcie – dumą Poznania
Znajdujący się w samym sercu Poznania Tor Regatowy Malta spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. W minionych 10 latach odbyło się tu wiele ważnych i prestiżowych imprez sportowych: Mistrzostwa Europy Juniorów w sprincie kajakowym (2009 r.), Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Puchar Świata w sprincie kajakowym (2011 r., 2012 r., 2013 r., 2019 r.), Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie (2012 r.), Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie (2019 r.), Mistrzostwa Świata w kajak polo (2012r.), Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w sprincie kajakowym (2013 r.), Mistrzostwa Europy w kajak polo (2013 r.), Mistrzostwa Świata w smoczych łodziach (2014 r.).
Ponadto odbywały się tu m.in. Mistrzostwa Świata w wioślarstwie (2009 r.), Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2013 r.), Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2015 r., 2020r.), Puchar Świata w wioślarstwie (2016 r., 2017 r., 2019 r.).
Tor regatowy Malta jest nieustannie modernizowany. Podczas ostatnich 10 lat Miasto wydało na ten cel 23,8 mln zł. W ostatnim czasie zrealizowano przede wszystkim prace na wieży sędziowskiej, wyremontowano budynek multimedialny oraz pomosty startowe. Łączny koszt zrealizowanych w 2020 roku inwestycji wyniósł 4 mln zł.
W 2021 rok na kolejne przedsięwzięcia zaplanowano 2,5 mln zł. Kontynuowana będzie modernizacja infrastruktury toru, dostosowująca ten obiekt do organizacji prestiżowych imprez sportowych.
Mistrzostwa Europy juniorów i U23 w kajakarstwie odbędą się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania i Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerem PZKaj jest Totalizator Sportowy Lotto.
Organizatorzy: Europejska Federacja Kajakowa, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.
Patronat honorowy: Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.
Patronat medialny: TVP Sport, TVP Poznań, Głos Wielkopolski.
Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, PKOl, Lexus Poznań, Toyota Ukleja, MPK, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Hotel Mercure, Spółdzielnia Mieszkaniowa Młodych, POSiR, Domtel-Sport, Hotel Focus, Olimpijczyk, Plastex, Nelo, Braca-Sport, DanSprint, MCC Medale, SISU, Duna Parque Hotel, WSS, Ksero Projekt, Restauracja 3Kolory, Malta Ski, Agencja Ochrony Major

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*