Biegacz z generalskimi szlifami

Informacja prasowa tekst i zdjęcia Roman Kuster i Przemysław Walewski

Maratończyków cechuje wytrwałość i zdyscyplinowanie. Roman Kuster przez ponad 30 lat przekłada te cechy charakteru na służbę w policji. W Święto Policji otrzyma generalskie szlify i nominację na nadinspektora. Obecnie pełni funkcję Zastępcy Komendanta Głównego Policji, a w środowisku sportowców znany jest jako uczestnik biegów, triathlonów i patron wielu zawodów.

O tej akcji oficerów policji było głośno w Poznaniu, a głównie za sprawą … ówczesnego szefa poznańskiej policji Romana Kustera. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej komendy, tłumaczy, że komendant i naczelnik drogówki mieli reprezentować policję podczas posiedzenia komisji bezpieczeństwa Rady Miasta. – Gdy szli w mundurach do urzędu, na ul. Świętosławskiej podbiegli do nich pracownicy firmy budowlanej. Powiedzieli, że przed chwilą ktoś wykorzystując ich nieuwagę, ukradł im dwie walizki z elektronarzędziami. Komendant z naczelnikiem drogówki weszli w bramę kamienicy, gdzie mógł się ukryć złodziej. Na wewnętrznym parkingu zauważyli mężczyznę między samochodami, który zaczął uciekać. Ale nie miał szans, bo komendant Kuster biega w maratonach! – wyjaśniał po akcji mł. insp. Andrzej Borowiak.

Roman Kuster konsekwentnie realizuje swoje biegowe założenia. Pasję do sportu dzieli razem ze swoją żoną Agnieszką, która ma na swoim koncie liczne zwycięstwa w kategorii kobiet w biegach i w triathlonach. Roman Kuster udowodnił, że na realizację biegowych marzeń nigdy nie jest za późno. Będąc po 40-stce rozpoczął treningi pod okiem Przemysława Walewskiego, podwójnego mistrza Europy w maratonie. Celem było najpierw złamanie 40 minut na 10 km. “Romek nigdy nie wykręcał się brakiem czasu, znajdował możliwości na zrobienie treningu wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem – opowiada maratończyk i trener Przemysław Walewski, dyrektor Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych. – Plan treningowy był zresztą tak przygotowany, by uwzględniał obowiązki służbowe. Wtedy Romek był komendantem miejskim w Poznaniu. To stara zasada w sporcie, że trening czyni mistrza”.

Na rezultaty treningów nie trzeba było długo czekać i efektem była “życiówka” 37:11, a po drodze wynik na dystansie półmaratonu 01:22:05. Spróbował też sił w triathlonie i w kolarstwie. Wspiera liczne inicjatywy. W Poznaniu odbywają się m.in. Mistrzostwa Policji Policjantów w biegu po schodach Collegium Altum, Mistrzostwa Wielkopolski Policjantów na 10 km w ramach Biegu Ognia i Wody na Torze Poznań i rywalizacja w duathlonie w ramach Pucharu Wielkopolski Służb Mundurowych. “Zawody motywują do systematycznych treningów, które podnoszą ogólny poziom sprawności fizycznej”, podkreśla biegający policjant. Policjanci mają okazję rywalizacji podczas tych zawodów ze strażakami, żołnierzami i członkami Wielkopolskiej Gwardii Honorowej.

W tym roku świeżo nominowanego generała czeka nowe wyzwanie – start w Mistrzostwach Polski Policji w kolarstwie szosowym rozgrywanych podczas Tour de Pologne Amatorów. W tej dyscyplinie przykład idzie z samej góry od Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka, który z powodzeniem startuje w kolarskich zawodach. Roman Kuster nie ukrywa jednak, że jego największą pasją jest bieganie. “Mam jeszcze tutaj jedno zadanie do wykonania – śmieje się. – Chciałbym złamać 3 godziny w maratonie. Sport jest dla mnie bardzo ważny. Daje mi nie tylko zdrowe podstawy życia, ale sprawia mi wiele radości i wzmacnia silną wolę. ”

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*