ZAKSA wygrywa XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia

Informacja prasowa tekst XVI Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia Mateusz Śpiączka , zdjęcia Piotr Rychter

W najsilniej obsadzonym w historii Memoriale Arkadiusza Gołasia triumfowała Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W wielkim finale pokonali oni Sir Safety Perugię 3:1. Trzecie miejsce zajęli siatkarze Projektu Warszawa, którzy w meczu o brąz pokonali Aluron CMC Wartę Zawiercie.

Memoriał rozpoczęły warsztaty siatkarskie z drużyną Aluron CMC Warta Zawiercie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci z miasta i gminy Swarzędz. W sumie udział wzięło około stu adeptów siatkówki, którzy mieli możliwość wyjść na parkiet i odbyć trening z zespołem z Zawiercia.

Mecze półifnałowe

Sobotnie zmagania dostarczyły ogrom emocji, w pierwszym meczu na parkiecie spotkały się zespoły z Perugii oraz Zawiercia. Po wyrównanym początku pierwszego seta na drobne prowadzenie wyszedł zespół Warty Zawiercie i nie oddał go do końca seta. Drugi set bardzo podobny, który kończy się ponownie zwycięstwem ekipy z Zawiercia. W trzecim i czwartym secie do głosu doszedł zespół z Włoch. Odzyskali pewność siebie zarówno w ataku jak i przyjęciu i wygrali oba sety. Tie-break toczył się już pod dyktando Perugii choć drużyna z Zawiercia tanio skóry nie sprzedała. Wynik końcowy 3:2 dla Sir Safety Perugia.

Drugi mecz półfinałowy to spotkanie pomiędzy aktualnym Drużynowym Mistrzem Europy z Kędzierzyna-Koźle oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski drużyną Projektu Warszawa. ZAKSA konsekwentnie od samego początku grała dobrze w przyjęciu i kończyła praktycznie wszystkie ataki. Drużyna z Warszawy starała się dotrzymywać kroku wicemistrzom Polski, jednak bezskutecznie. ZAKSA wygryła spotkanie 3:0 – do 18,21 oraz 16 i zameldowała się w niedzielnym finale.

Finały

Na niedzielę 26 września, zaplanowane zostały dwa spotkania. W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się ze sobą Projekt Warszawa oraz Aluron CMC Warta Zawiercie. W pierwszym secie lepszym przyjęciem popisywała się ekipa z Warszawy i to oni wygrali pierwszego seta. Drugi set to głównie walka na siatce i wiele popisowych akcji w którym zdecydowanie lepiej prezentowała się drużyna Aluronu. Ostatecznie 26:24 na korzyść Jurajskich Rycerzy. Kolejna odsłona meczu, ponownie stała pod egidą walki o każdy punkt. Tym razem nieznacznie lepsi okazali się reprezentacji Miasta Stołecznego Warszawy. Emocji nie brakowało, a cudowna atmosfera na trybunach hali w Zalasewie znakomicie uzupełniała spektakl na boisku. Kolejna partia toczyła się pod dyktando Projektu Warszawa, która tym samym zajęła trzecie miejsce w turnieju.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania finałowego trybuny tętniły życiem i głośnym dopingiem zachęcały siatkarzy do efektownych zagrań. Pierwsza partia to sukcesywne budowanie przewagi przez ZAKSĘ, która pewnie wygrała 25:21. Popisy Norberta Hubera na zagrywce oraz kapitalne wystawy rozgrywającego z Kędzierzyna-Koźle były ozdobą tego spotkania. Drugi set również toczył się pod dyktando drużyny Klubowych Mistrzów Europy. Gdy wszyscy myśleli, że mecz skończy się wynikiem 3:0, zawodnicy Perugii wzięli się do odrabiania strat. Kilka błędów indywidualnych w trzecim secie sprawiło że to drużyna z Włoch złapała kontakt, wygrywając trzeciego seta. Rozdrażnieni zawodnicy ZAKSY, wyszli bardzo skoncentrowani na kolejną partię. Unikali błędów, skutecznie przyjmowali trudną zagrywkę rywali i dzięki temu odnieśli sukces w czwartym secie. Mecz kończy się wynikiem 3:1 dla Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle a co za tym idzie, zostają oni triumfatorem XVI Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia.

Impreza zorganizowana przez Fundację Memoriału Arkadiusza Gołasia od samego początku cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Wszystkie bilety wyprzedały się na kilkanaście dni przed wydarzeniem. Po raz pierwszy turniej transmitowany był przez Telewizję Polsat. – Dziękujemy za zaproszenie na Memoriał, dzięki któremu mogliśmy wspomnieć Arkadiusza Gołasia, który grał w lidze włoskiej – powiedział Simone Recine dyrektos sportowy Sir Safety Perugia. – Z przyjemnością wrócimy do Was w przyszłości – organizacja i atmosfera na trybunach była kapitalna – dodaje.

Ledwo zakończył się sezon reprezentacyjny, a już rusza PlusLiga. XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia był dla ostatnim sprawdzianem przed startem tych rozgrywek – mówi Aleksander Śliwka, przyjmujący Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. – To już drugi raz kiedy nasz klub gości w Zalasewie, muszę przyznać że z przyjemnością tutaj wracamy – dodaje najlepszy zawodnik turnieju.

XVI Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia dofinansowany był ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego. – Dziękuję serdecznie burmistrzowi Miasta i Gminy Swarzędz, który po raz kolejny był gospodarzem imprezy – mówi Anna Sumelka organizatorka wydarzenia. – Przesyłam również ukłony dla sponsorów i partnerów, bez wsparcia których nasze przedsięwzięcia nie byłoby możliwe do realizacji – dodaje.

Klasyfikacja Końcowa:

1. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn – Koźle

2. Sir Safety Perugia

3. Projekt Warszawa

4. Aluron CMC Warta Zawiercie

Podczas uroczystego zakończenia XVI Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia, wręczono pamiątkowe puchary, nagrody rzeczowe oraz statuetki dla najlepszych zawodników turnieju. Nagrody indywidualne otrzymali:

Najlepszy Zawodnik – MVP turnieju: Aleksander Śliwka

Najlepszy Przyjmujący – Matthew Anderson

Najlepszy Atakujący – Łukasz Kaczmarek

Najlepszy Zagrywający – Norbert Huber

Najlepszy Środkowy – Sebastian Sole

Najlepszy Libero – Eric Shoji

Najlepszy Rozgrywający – Marcin Janusz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*