#HelloAgain! Zaczynamy fazę grupową FIBA Europe Cup! Kyiv-Basket – Trefl Sopot

Biuro Prasowe Trefl Sopot tekst , zdjęcie archiwalne

Po 3227 dniach Trefl Sopot wraca do zmagań w fazie grupowej europejskich pucharów! W sezonie 2021/2022 żółto-czarni zagrają w FIBA Europe Cup, który zainaugurują rywalizacją w grupie B. Pierwszym rywalem zespołu Marcina Stefańskiego będzie Kyiv-Basket! Spotkanie w kijowskiej Veneta Sports Palace rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego i będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem kanału FIBA na YouTube.

Po turnieju w Sofii, w czasie którego żółto-czarni wywalczyli awans do FIBA Europe Cup, drużyna wróciła do zmagań na krajowym podwórku. Niestety, w pierwszym meczu po powrocie z HydroTruckiem Radom zespół musiał radzić sobie bez kontuzjowanych DeAndre Davisa i Brandona Younga. Braki kadrowe, a także zmęczenie po podróżach i meczach w Sofii, dało się odczuć podopiecznym Marcina Stefańskiego w czwartej kwarcie, co zadecydowało o zwycięstwie radomian 85:80. Włodarze klubowi szybko zareagowali na dłuższą przerwę DeAndre i zakontraktowali dobrze znanego w realiach PLK Carla Lindboma. Fin zadebiutował w spotkaniu z Enea Zastalem BC Zielona Góra. Żółto-czarni postawili się aktualnemu wicemistrzowi Polski i zdobywcy Pucharu Polski, a dobrze rozegrana końcówka pozwoliła Treflowi cieszyć się ze zwycięstwa 93:89!

Rywale Trefla

Klub naszego najbliższego rywala powstał w 1992 roku jako Maccabi-Dandy. Już w swoim pierwszym swoim sezonie drużyna awansowała do ukraińskiej ekstraklasy, a w kolejnym sięgnęła po wicemistrzostwo kraju. Taki sam wynik powtórzyła też w kolejnych rozgrywkach, zaś następne dwa sezony zespół kończyła jako brązowy medalista. Niestety, po zakończeniu rozgrywek 1997/1998, z powodu kłopotów finansowych, klub został rozwiązany. Reaktywacja nastąpiła dopiero po 19 latach! W 2017 roku klub, już jako Kyiv-Basket, zaprezentował dwie drużyny męskie oraz damską, a zespoły otrzymały przydomek “Pszczoły” ze względu na owada, który znalazł się w logo klubu. Co ciekawe, kolorami z którymi identyfikuje się Kyiv-Basket jest żółty i czarny, czyli te same barwy z którymi kojarzony jest Trefl Sopot.

Do ukraińskiej ekstraklasy Kyiv-Basket wróciło w rozgrywkach 2018/2019 i choć drużyna zakończyła rundę zasadniczą na czwartej pozycji, to w play-off dotarła do finałów, gdzie musiała uznać wyższość Khimik Yuzhne. Przerwany przez pandemię sezon 2019/2020 Kyiv zakończył na drugim miejscu w tabeli, zaś ostatnie rozgrywki zakończył na półfinałach, mimo iż do fazy play-off wchodził jako ligowa “1”.

Bieżące zmagania ukraińskiej Superligi zespół ze stolicy rozpoczął od zwycięstw z Ternopilem 83:72 i po dogrywce z Mykolaiv 87:80. Pierwszą gorycz porażki zespół Ainarasa Bagatskisa musiał przełknąć w starciu z Kryvbasem – rywale triumfowali po dodatkowym czasie gry 88:85. Następnie gracze z Kijowa pokonali Sokoły Charkowskie 87:66, a w niedzielę mierzyli się z BC Dnipro, czyli zespołem, który z gry o FIBA Europe Cup wyeliminował Trefl Sopot! “Pszczoły” również pokonały Dnipro 78:73.

O trzonie zespołu stanowią amerykańscy zawodnicy, którzy jak na razie jako jedyni z drużyny mogą pochwalić się dwucyfrową średnią zdobywanych punktów. Daryl Woodson przeciętnie notuje 15.6 punktów, Jeffrey Garret Jr 12.6, zaś Michael Caffey średnio ponad 11 oczek. Blisko tej granicy jest także czwarty zawodni z USA, czyli James Thompson (śr. 9.6) oraz ukraiński środkowy Dmytro Skapintsev, który do średnio 9.6 zdobywanych punktów dokłada 7.2 zbiórki.

Skład Kyiv-Basket

PG: James Thomspon/ Ilya Tyrtyshnyk

SG: Daryl Woodson/ Michael Caffey/ Oleksandr Sydoruk/ Vladyslav Ivanov

SF: Jeffrey Garett Jr./ Jylan Washinghton

PF: Artem Kovalov/ Andrii Voinalovych

C: Dmytro Skapintsev/ Konstantin Anikiyenko

Kluczowy pojedynek

Daryl Woodson – Yannick Franke

Amerykańsko-holenderski pojedynek zawodników, którzy na początku sezonu są liderami swoich zespołów. W kwalifikacjach do FIBA Europe Cup Yannick udowodnił, iż nie ma problemu z przeniesieniem swojej formy z parkietów ligowych na boiska europejskie – czy Woodson równie dobrze odnajdzie się w swoim pierwszym meczu w FIBA Europe Cup w tym sezonie?

Gdzie oglądać?

Mecz zostanie rozegrany 13 października w Veneta Sports Palace w Kijowie przy ulicy Sportyvna Square 1. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego. Transmisję z rywalizacji będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem kanału FIBA na YouTube. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*