Wszyscy byli żądni prezentu na Święta, który musieli sobie sprawić sami.

Informacja prasowa Enea Basket Poznań tekst Adam Lejwoda , zdjęcia Beata Brociek

2LM Enea Basket Poznań – AZS UMK Transbruk Toruń 95:63

/26:16, 22;21, 24:9, 23:17/

Ostatni mecz w tej rundzie rozgrywek, a zarazem ostatni mecz ligowy w tym roku, zawodnicy drugoligowi rozegrali 18.12.2021.

Dobrze byłoby wygrać i podtrzymać dobrą passę.

Pozycje zespołów w tabeli wskazują jako faworyta naszą drużynę Eneę Basket Poznań. Tyle tylko, że to są wskazania, które dopiero trzeba przekuć na zwycięstwo, a sport pod tym względem się nie zmienił i nieraz płata figle faworytom, a przynosi chwile radości zespołom teoretycznie słabszym i na tym polega urok sportu. Tym razem faworyt ku naszej radości nie zawiódł. Mecz czas zacząć.

Wygrywamy rzut sędziowski i obejmujemy prowadzenie. Goście doprowadzają do remisu, jak się później okazało jedynego w tym meczu /2:2/. Do 4:17 minuty uzyskujemy przewagę nad zespołem AZS-u, ale tylko 3 punkty. Gdy zdobywamy kolejno 8 punktów, nasza przewaga rośnie do 11 punktów 23:12 /1:43/, którą do końca tej kwarty drużyna toruńska zmniejsza o 1 punkt.

Na początku drugiej kwarty przewaga nasza zwiększa się do 15 punktów i to był najjaśniejszy moment tej kwarty, bo w przekroju całego meczu, to była najsłabsza kwarta w naszym wykonaniu. Dość często na boisku przebywało naszych 3 juniorów, którzy jeszcze muszą popracować nad zachowaniem spokoju na boisku.

Trzecia kwarta rozwiewa nadzieję gości na sukces w tym meczu. Po dwóch minutach tej kwarty prowadzimy jeszcze 15 punktami, ale po kolejnych 4,5 minuty prowadzenie drużyny poznańskiej rośnie do 21 punktów /64:43, 3:34/, a po kolejnych dwóch do 28 punktów. Jeszcze tylko drobna korekta wyniku, ale nie przy stoliku, i na koniec kwarty widnieje wynik 72:46.

Ostatnia kwarta zaczyna się od strat naszych zawodników, co pozwala drużynie gości zdobyć kolejno 4 punkty. To niewiele jak na mnie, ale za wiele jak na trenera. Korekta w składzie, gra się „ustatkowała” i wróciła na pierwotne tory. Ostatnie 4 minuty meczu na parkiecie spędzają w drużynie lidera tylko juniorzy, prezentując koszykówkę żywiołową, radosną, pełną zwrotów akcji i zmiany posiadania, można by rzec beztroską, gdyby nie ta trema. I tak mecz dobiega ku końcowi, ku radości naszego zespołu i kibiców. Tym razem lider skutecznie odparł zakusy na jego pokonanie.

Ponieważ nikt na to nie wpadnie, to podpowiem, że zwróciłem się do trenera Przemysława Szurka z prośbą, czy mógłby skomentować dzisiejszy mecz. Nie miał nic przeciwko temu: To zwycięstwo dedykuję naszym kibicom, którzy tak licznie odwiedzają nasze mecze. Zwycięstwo w meczu z Toruniem to chyba najlepszy prezent pod choinkę dla nich, ale też dla naszych zawodników, trenerów i wszystkich, którzy działają w Klubie. Pierwszą rundę kończymy jako lider tabeli czego nikt przed sezonem się nie spodziewał. To pokazuje, że praca wykonana na treningach przynosi efekty, a nastawienie mentalne gramy o zwycięstwo w każdym meczu bez względu na przeciwnika i miejsce w tabeli przynosi efekty. Teraz czas na zasłużony odpoczynek i powrót po Świętach do pracy, bo druga runda będzie dużo bardziej wymagającą dla nas. Przy okazji chciałem złożyć życzenia wszystkim kibicom oraz pracownikom klubu Zdrowych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku i do zobaczenia na meczach!!! Dołączam się do tych życzeń.

Punkty dla Enei zdobyli: M. Wielechowski 23, 4×3, 5 zb., J. Simon dd 16, 14 zb., J. Jakubiak 11, 2×3, O. Szczepański dd 10, 10 zb., I. Maćkowiak 9, 3×3, P. Stankowski 8, 6 zb., M. Puchalski 5, 1×3, D. Bręk 4, Ł. Grodzki 4, J. Nowicki 3, 5 zb., A. Szajek 2.

Punkty dla AZS najwięcej punktów zdobyli: D. Chojnacki 20, 2×3, S. Grzesiński 13, 1×3, J. Dusza 7.

U13M Enea Basket Junior Poznań – BM Stal Ostrów Wielkopolski 102:60 /25:18, 17:18, 40:20, 20:4/

Pierwsza kwarta nie zapowiadała jeszcze o wysokim zwycięstwie młodych koszykarzy Enei, a potwierdziła to druga kwarta wygrana przez młodzież Stali. Niewielkie prowadzenie gospodarzy zapowiadało niezłe emocje w dalszej części meczu. W rzeczywistości okazało się nieco inaczej. Druga połowę wyraźnie zdominowali młodzicy poznańscy, a jej lider B. Janowicz nie ustaje w biciu rekordów zdobyczy punktowych. Ostatecznie mecz kończy się wysokim zwycięstwem Enei Basket Junior Poznań, a jego przebieg tak skomentował trener A. Piechowiak: 12.12 rozegraliśmy jako gospodarz mecz  rozgrywek U13 z zespołem BM Stali Ostrów Wielkopolski. Przeciwnicy stawiali mocny opór od samego początku trafiając rzuty dystansowe. W drugiej połowie udało się jednak odskoczyć od rywali i dzięki skutecznej grze Bartka Janowicza zdobywcy 56 punktów, Krzysztofa Zając 15 i Jakuba Piechowiak 15, mecz zakończył się wygraną naszego zespołu 102 -60.

Punkty dla Enei zdobyli: B. Janowicz 56, J. Piechowiak 15, K. Zając 15, K. Korytowski 11, F. Gola 3, M. Goliwąs 2.

U16M MKS MOS Konin – Enea Basket Junior Poznań 30:122 /6:27, 11:27, 6:32, 7:36/

Mecz odbył się 18.12.2021 i należy powiedzieć, że był bez większych emocji, bowiem przewaga zespołu Mateusza Rója zaznaczyła się od jego początku, a po przerwie była wręcz druzgocąca, o czym świadczy przebieg meczu. Wszyscy zawodnicy zdobyli punkty i każdy ma swój wkład w końcowy sukces, a pamiętać należy, że drużynę Enei reprezentują zawodnicy U15, którzy równie skutecznie spisują się w rozgrywkach U16. Punkty dla Enei zdobyli: P. Bartkowiak 23, M. Roszczka 20, S. Buczkowski 19, R. Pawlicki 16, T. Zaborowski 15, R. Krajewski 9, I. Krajewski 8, M. Kajak 5, F. Kowalewski 5, B. Laube 2.

U15M Enea Basket Junior Poznań – UKS Piątka Ostrów Wielkopolski 106:40 /27:12, 28:6, 33:18, 18:1/

Tym razem w kategorii U15 drużyna Enei również okazała zdecydowaną wyższość na drużyną UKS Piątka z Ostrowa Wielkopolskiego, z którą rozegrała mecz 19.12.2021. Rozmiary zwycięstwa są mniejsze niż we wcześniejszym spotkaniu U16, ale i tak imponujące. Mecz od początku przebiegał pod dyktando drużyny poznańskiej, a w ostatniej kwarcie konkurent chyba zrezygnował już z walki o lepszy wynik. W ten sposób zespół U15 Enei zachował czyste konto i w trzech rozegranych meczach odniósł 3 zwycięstwa, ale najważniejsze spotkania dopiero przed nimi.

Punkty dla Enei zdobyli: S. Buczkowski 20, R. Pawlicki 16, J. Zaborowski 16, M. Roszczka 14, R. Krajewski 10, P. Bartkowiak 9, B. Grabizna 6, B. Janowicz 6, M. Kajak 5, F. Kowalewski 4.

U19M Enea basket Junior Poznań – MKK Pyra Poznań 100:51 /30:12, 24:8, 22:14, 24:17/

Trudne czasy dla sportu, a szczególnie młodzieżowego. Nie daje o sobie zapomnieć pandemia i zbiera żniwo jeżeli nie bezpośrednim zakażeniem, to przymusową kwarantanną. W konsekwencji szereg meczów jest przekładanych, a w meczach które się odbywają zespoły występują w niekompletnych składach lub posiłkują się zawodnikami młodszymi. Podobnie było w meczu Enei z Pyrą – 19.12.2021. Pyra wystąpiła w składzie 7 osobowym, a nasz zespół składał się w połowie z juniorów młodszych U17. Należy jeszcze wziąć pod uwagę, że pandemia jest skutecznie wspierana przez kontuzje, których na zakończenie roku jest prawdziwy wysyp, a ten różni się od wysypu grzybów tym, że jest niemile widziany. W tych warunkach doszło do pierwszej konfrontacji między tymi drużynami w tegorocznym sezonie. Rywalizacji raczej jednostronnej, o czym świadczą rezultaty poszczególnych kwart. Przewyższaliśmy przeciwnika zarówno w ataku, w którym zanotowaliśmy między innymi 15 celnych trafień za 3 punkty, ale również w grze obronnej. Na marginesie meczu należy podkreślić rewelacyjny występ Adriana Szajka, który zanotował dd w zdobytych punktach i zbiórkach.

Punkty dla Enei zdobyli: A. Szajek dd 20, 3×3, 12 zb., I. Mastalerz 19, 2×3, M. Puchalski 17, 3×3, 7 zb., I. Maćkowiak 14, 2×3, 6 zb., J. Jakubiak 10, 2×3, 5 zb., J. Nowicki 7, 1×3, 5 zb., K. Kaczyński 6, 2×3, D. Grodzki 3, 6 zb., Ł. Grodzki 2, P. Mieloch 2.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*