100 lat od powstania pierwszej żeńskiej drużyny piłkarskiej w Polsce – Warcianki pamiętały!

Informacja prasowa Warta Poznań tekst Monika Paluszkiewicz , zdjęcia Michał Kościelak

Trening z przesłaniem

W tym roku minęło dokładnie 100 lat od powstania pierwszej w Polsce drużyny piłkarskiej dziewcząt. Sekcja taka powstała w Poznaniu przy Towarzystwie Sportowym Unia Poznań. Śladów sekcji zachowało się mało, najciekawszym jest z pewnością okładka „Przeglądu Sportowego” z 17 września 1921 r. z dziewczynami z Unii na okładce. – Postanowiłyśmy przybliżyć tę historię naszym młodszym piłkarkom na jednym z treningów – mówi Anna Jankowska, główna trenerka bloku piłki kobiecej Warty Poznań. – w planach mamy jeszcze kolejne sportowe działania związane z rocznicą – .

Na treningu 20.12.2021 roku dziewczyny U10 oraz U13 Warty Poznań zobaczyły archiwalną okładkę „Przeglądu Sportowego”. – Były bardzo zaintrygowane, z zainteresowaniem oglądały szczególnie stroje sportowe, dopytywały, gdzie mogło być wykonane zdjęcie – relacjonuje Dagmara Zawadzka, trenerka dziewcząt U-13 Warty Poznań. Wiadomo, że na pewno część (lub wszystkie) treningi odbywały się na ówczesnym Placu Ciętym w Poznaniu. Dziś w tym miejscu, ku radości Warcianek, znajduje się orlik. – Dzięki uprzejmości znajdującej się obok szkoły oraz zarządcy orlika, będziemy mogły odbyć tam, już wkrótce, jedną jednostkę treningową – dodaje Dagmara Zawadzka – Również właśnie w tym miejscu chcemy w przyszłym roku rozegrać mecz sparingowy – .

Przeciwnikiem Warcianek będzie najprawdopodobniej jedna z drużyn dziewczęcych z Kalisza. Dlaczego właśnie z tego miasta? Zgodnie z zapiskami archiwalnymi tam powstała między 1921 a 1924 rokiem kolejna drużyna dziewczęca w kraju. Mimo, iż piłkarki mają świadomość, że zorganizowane żeńskie rozgrywki miały miejsce w naszym kraju sporo później, to jednak zgodnie uznały, że drużynę Ireny Paczkowskiej (założycielka i kapitanka żeńskiej sekcji piłkarskiej T.S. Unia Poznań) warto upamiętnić. – Bardzo chciałyśmy uczcić ten pierwszy ślad po twardych dziewczynach, które wówczas, w świecie sportu jeszcze bardziej niż dziś zdominowanego przez mężczyzn, postanowiły realizować swoje pasje – mówi trenerka Anna Jankowska.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*