Zmiany w sztabie szkoleniowym pierwszej reprezentacji , Reprezentacja Polski na ME w Arber (26-20 stycznia 2022)

Biuro Prasowe Polski Związek Biathlonu tekst i zdjęcia

Zarząd PZBiath zdecydował się na zmiany w sztabie szkoleniowym pierwszej reprezentacji. Rafał Lepel przejmie obowiązki trenera kadry seniorów, a Adam Kołodziejczyk skupi się wyłącznie na pracy z biathlonistkami. Roszady w praktyce wejdą w życie po igrzyskach olimpijskich.

Po powrocie do pracy z reprezentacją wiosną ubiegłego roku Adam Kołodziejczyk odpowiedzialny był zarówno za kadrę kobiet, jak i mężczyzn. W tej drugiej roli odciąży go dotychczasowy trener kadry młodzieżowej mężczyzn Rafał Lepel. Taki podział funkcji ma obowiązywać do zakończenia sezonu 2021/22.

– Zależy nam na tym, aby dobrze zaprezentować się w trzech ostatnich Pucharach Świata. To ważne, aby w przyszłym sezonie nie zostać z tylko dwoma miejscami startowymi. Końcówki poprzednich sezonów w wykonaniu naszych biathlonistów bardzo często nie wyglądały za dobrze. Gdzieś już wkradało się jakieś rozluźnienie, brak zaangażowania. Dlatego chcemy dać impuls w postaci nowego trenera. Tym bardziej, że widzimy Rafała Lepela w tej roli w przyszłości. Będzie miał więc już pierwsze cenne doświadczenie jako szkoleniowiec w Pucharach Świata – powiedział prezes PZBiath, prof. Zbigniew Waśkiewicz.

– Zmiana ta powinna przejść płynnie, bo razem z Lepelem do kadry po igrzyskach dołączą również juniorzy Jan Guńka i Marcin Zawół, którzy z niezłej strony pokazali się w styczniowych Pucharach Świata – dodał.

Wcześniej trenera Lepela i jego młodych podopiecznych czekają jeszcze starty w rozpoczynających się w środę Mistrzostwach Europy Juniorów w Pokljuce oraz zaplanowanych na luty Mistrzostwach Świata Juniorów w Soldier Hollow. W roli szkoleniowca pierwszej reprezentacji zadebiutuje podczas marcowego Pucharu Świata w Kontiolahti.

Lepel ma 32 lata i pochodzi z Katowic. Jest byłym biathlonistą, olimpijczykiem z Soczi. Po zakończeniu kariery zawodniczej dołączył do sztabu technicznego pierwszej reprezentacji. Od sezonu 2018/19 pracuje przy kadrze młodzieżowej – przez rok jako asystent Tomasza Sikory, a następnie jako samodzielny trener kadry juniorów. Do największych sukcesów jego podopiecznych należą złoto Youth Olympic Games wywalczone w 2020 roku przez Marcina Zawoła oraz zwycięstwo sztafety juniorów młodszych podczas ubiegłorocznych MŚJ w Obertilliach.

Reprezentacja Polski na ME w Arber (26-20 stycznia 2022)

Znamy skład reprezentacji Polski, która w przyszłym tygodniu rozpocznie rywalizację w biathlonowych Mistrzostwach Europy. Do Arber wybierze się 5 zawodniczek i 5 zawodników.

Z racji bliskiego sąsiedztwa z igrzyskami olimpijskimi w tegorocznej edycji czempionatu Starego Kontynentu zabraknie osób, które wywalczyły przepustki do startu w Pekinie. Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk nie będą więc bronić tytułów mistrzowskich zdobytych przed rokiem w Dusznikach-Zdroju. Nie znaczy to jednak, że w składzie reprezentacji Polski zabraknie zawodniczki, która w przeszłości sięgała po tytuł mistrzyni Europy. Magdalena Gwizdoń złoto ME zdobyła w 2000 roku i w zawodach tej rangi wystartuje po raz czternasty w karierze.

Obok niej powołania otrzymały Joanna Jakieła, Natalia Tomaszewska, Kamila Cichoń i Magda Piczura. W rywalizacji mężczyzn Polskę reprezentować będą Andrzej Nędza-Kubiniec, Łukasz Szczurek, Tomasz Jakieła, Wojciech Skorusa oraz Wojciech Filip.

Mistrzostwa Europy rozpoczną się 26 stycznia od biegów indywidualnych. W kolejnych dniach rozegrane zostaną sztafety mieszane, sprinty oraz biegi pościgowe. Stadion w Arber rywalizację o medale ME gości po raz drugi. Poprzednio impreza ta odbywała się w tej bawarskiej miejscowości w 2006 roku.

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w Arber:
kobiety – Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Magda Piczura (BKS WP Kościelisko), Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice), Joanna Jakieła (BKS WP Kościelisko), Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój)
mężczyźni – Andrzej Nędza-Kubiniec (BKS WP Kościelisko), Łukasz Szczurek (AZS AWF Katowice), Tomasz Jakieła (BKS WP Kościelisko), Wojciech Skorusa (BKS WP Kościelisko), Wojciech Filip (AZS AWF Wrocław)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*