Młodzież walczy, a seniorzy odpoczywają od meczy

Informacja prasowa Enea Basket Poznań tekst Adam Lejwoda , zdjęcia Beata Brociek

Finał Młodzieżowego Pucharu Polski U19M

GTK Gliwice – Enea Basket Junior Poznań 90:77

/22:17, 29:25, 24:19, 15:16/

Wybierając się na Finał Młodzieżowego Pucharu Polski wiedzieliśmy, że o zwycięstwo nie będzie łatwo. W pierwszym meczu spotykamy się a ubiegłorocznym Mistrzem Polski U19 GTK Gliwice. Spotkanie było w miarę wyrównane, ale przy stałej przewadze GTK, który imponował niezwykłą skutecznością rzutów za 3 punkty /16 w całym spotkaniu/. Niestety, ale to nie jest, nie tylko w tym spotkaniu, nasza silna strona, nie mówiąc już o broni. Znacznie lepiej spisywaliśmy się z w zdobyczach 2 punktowych, ale nie na tyle, by zniwelować przewagę rywala. Los tak zrządził, że jeden z najzdolniejszych koszykarzy Poznania w ostatnim czasie, wychowanek Pyry Poznań, a później reprezentujący barwy Biofarm Basketu Poznań, Olek Wiśniewski ma znaczny udział w naszej porażce, zdobywając 30 punktów. Oczywiście, że w zmianie barw klubowych nie ma nic nadzwyczajnego i nie wyrażam tutaj żalu z tego powodu. Czekamy na pojawienie się lub ujawnienie się podobnego talentu w Poznaniu, a kilku kandydatów jest.

Punkty dla Enei zdobyli: J. Jakubiak dd 17, 2×3, 12 zb. O. Szczepański 12, 6 zb., J. Nowicki 11, 6 zb., O. Bednarek 9, J. Andrzejewski 8, K. Koc 8, 2×3, I. Maćkowiak 7, 1×3, A. Najder 3, 1×3, M. Puchalski 2.

WKK Wrocław – Enea Basket junior Poznań 83:75

/23:23, 19:21, 13:19, 28:12/

Nie powiodło się drużynie Enei również w drugim spotkaniu Finału, gdy musieliśmy uznać wyższość drużyny wrocławskiej. Przez pierwsze dwie kwarty trwał wyrównany pojedynek. Gdy wygraliśmy trzecią kwartę i nasza przewaga urosła do 8 punktów, pojawiła się skromna nadzieja na sukces w tym spotkaniu. Niestety, ale przebieg ostatniej kwarty zupełnie zmienił oblicze meczu i to zdecydowanie na naszą niekorzyść. Ostatecznie nie zanotowaliśmy zwycięstwa w tym Finale, ale… Awansowaliśmy do Finału Młodzieżowego Pucharu Polski, co uznaliśmy już za sukces. Dwa okazałe zwycięstwa w półfinale niewątpliwie rozbudziły nasze apetyty, a teraz dochodzimy do sedna sprawy, ale zastrzegam, że są to tylko moje osobiste dywagacje, nie poparte oceną trenerów, bo nie miałem jeszcze okazji z nimi rozmawiać. Jeżeli zagraliśmy na poziomie swoich realnych możliwości, zadanie zostało wykonane w 100%. Jeżeli „coś nie zagrało” i może być lepiej, okazja do rewanżu nadarza się w Finale Mistrzostw Polski U19M.

Punkty dla Enei zdobyli: I. Maćkowiak 21, 6×3, 9 zb., J. Jakubiak 14, 8 zb., O. Szczepański 10, 9 zb., O. Bednarek 9, 1×3, 8 zb.,  A. Szajek 8, J. Nowicki 7, 1×3, K. Koc 4, M. Puchalski 2.

U14M Enea Basket Junior Poznań – UKS Piątka Ostrów Wlkp. 78:45

/16:14, 18:15, 30:9, 14:7/

Mecz ocenił trener Tomek Cichocki: kolejne zwycięstwo odniósł zespół U14. Mecz z Piątką Ostrów Wielkopolski od początku był wyrównany. Nasza drużyna do przerwy prowadziła 5 pkt. Po przerwie przyspieszyliśmy grę i poprawiliśmy skuteczność. Poczynając od wygranej 3 kwarty 30:9, mecz był już pod kontrolą naszej drużyny. Końcowy wynik 78-45.

Punkty dla Enei zdobyli: W. Serafinowski 23, W. Plewiński 21, M. Kordus 13, J. Pyszczorski 7, J. Szulc 6, J. Koper 5, M. Flieger 3 grali również J. Pyszczorski, T. Nadolski i R. Wiśniewski.

U17M AKM Gromy Nowy Tomyśl – Enea Basket I Junior Poznań 71:81

/24:20, 20:24, 12:23, 15:14/

Po 5 dniach doszło do spotkania rewanżowego tych zespołów. O przebiegu pierwszego meczu pisaliśmy w poprzednim przeglądzie. Mając w pamięci zmienność akcji w pierwszym meczu, drugi stawiał jeszcze więcej znaków zapytania o przyszłego zwycięzcę, ale również w przypadku porażki zespołu Enei, o rozmiary tej porażki. Rozważania te były usprawiedliwione, ponieważ właśnie te dwa zespoły walczyły o prymat w kategorii U17 w rozgrywkach wojewódzkich. Poza tym zwycięstwa i porażki zaliczają się do rozgrywek strefowych, w których udział obydwie drużyny zapewniły sobie już wcześniej. Mecz lepiej rozpoczęli zawodnicy Groma, ale w przekroju pierwszej i drugiej kwarty żaden zespół nie uzyskał zdecydowanej przewagi, co tylko potwierdzało wyrównane siły przeciwników. Przełom nastąpił po przerwie. Zespół Enei zmienił sposób krycia najgroźniejszych zawodników gospodarzy, co przyniosło widoczny efekt w postaci wygranej trzeciej kwarty różnicą 11 punktów. Spotkanie zakończyło się wygraną Enei różnicą 10 punktów, ale nie oznacza to, że ta przewaga utrzymywała się przez czwartą kwartę. Prawdziwe emocje zaczęły się w ostatnich 5 minutach spotkania. Jeszcze w 5:23 drużyna Gromów przegrywała 61:73, by po 2 minutach zniwelować naszą przewagę do 2 punktów 71:73 /3:26/. Teraz role się odmieniły. Co straciliśmy, to odzyskaliśmy. Do końca meczu zawodnicy nowotomyscy nie zdobyli już punktów, co wobec naszych 8 zdobytych zapewniło nam zwycięstwo 81:71.

Punkty dla Enei zdobyli: K. Długiewicz 31, A. Najder 14, I. Baganc 10, I. Urban 8, I. Mastalerz 6, P. Mieloch 6, K. Sobczyński 4, K. Kaczyński 2, 15:14/

U17M Enea Basket Junior I Poznań – Enea Basket Junior II Poznań 79 : 65

/27:14, 14:14, 22:12, 16:25/

W czwartkowy wieczór pierwszy zespół U17 Enei Basket „przepytał” drugi zespół. W tym „rodzinnym” meczu nie było niespodzianki. Pierwsza drużyna Enei wystąpiła bez A. Najdera oraz K. Długiewicza, którzy trenowali z zespołem U19. Nie przeszkodziło to w odniesieniu zwycięstwa, ale drugi zespół Enei zasługuje również na uznanie. Po pierwsze, jest to zespół o rok młodszy /już kilka razy o tym wspominałem/. Po drugie, równie ważne: drużyna klasyfikuje się na 4 miejscu w tabeli, czyli tuż za „pudłem” i dobrze to rokuje na przyszły sezon. Punkty zdobyli:

– dla Enei I: K. Kaczyński 20, P. Szczęsny 19, I. Baganc 10, A. Krawiecki 10, P. Mieloch 9, I. Mastalerz 6, K. Sobczyński 5,

– dla Enei II: A. Tomicki 20, M. Polachowski 16, J. Kępski 9, B. Laube 5, O. Nowak 5, N. Wojtkowiak 4, K. Cymer 3,    I. Krajewski 3.

U17M BM Stal Ostrów Wlkp. – Enea Basket Junior II Poznań 88:61

W meczu rewanżowym rozegranym na boisku rywala, ekipa U17 Enei Basket II ponownie musiała uznać wyższość przeciwnika, drużynę Stali Ostrów. Porażka ta nie zmienia pozycji w tabeli. Na zakończenie rozgrywek wojewódzkich drużyna Enei Basket Junior II zajmuje czwarte miejsce, co należy uznać za osiągniecie doskonałe, zważywszy okoliczności, o których już wspominaliśmy przy innej okazji. W przyszłym sezonie mamy okazję poprawić swoją lokatę, gdy zawodnicy występujący w zespołach będą się rekrutować z rocznika 2006 i młodszego.

Punkty dla Enei zdobyli: M. Polachowski 21/2×3/, A. Tomicki 11 /2×3/, S. Kawiak 10, J. Kępski 8 /2×3/, K. Cymer 8, I. Krajewski 2, O. Nowak 1

U15M Szkoła Gortata MKK Pyra Poznań – Enea Basket Junior Poznań 70:65

/17:12, 12:18, 18:16, 23:19/

Niezwykle wyrównane było kolejne spotkanie derbowe między drużynami MKK Pyra i Enea Basket Junior. W pierwszej kwarcie przewagę uzyskała Pyra, by w kolejnej ja stracić. Na przerwę schodzą drużyny w sytuacji prawie remisowej. Druga część meczu należy do gospodarzy, którzy wygrywają ją 6 punktami i cały mecz 70:65. Ponieśliśmy pierwsza porażkę, a okazja do rewanżu już 27.02, tym razem na swoim boisku.

Punkty dla Enei zdobyli: M. Roszczka 17, A. Pawlicki 16, P. Bartkowiak 11, J. Zaborowski 9, M. Kajak 4, S. Buczkowski 4, P. Buława 2.

U17M Basket Team Suchy Las – Enea Basket Junior I Poznań 75:101

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*