Sikiyas Abate ponownie najlepszy w Poznaniu!

Informacja prasowa POSiR tekst Monika Prendke , zdjęcia Jakub Kaczmarczyk

Zawodnik z Etiopii po fantastycznym samotnym finiszu przekroczył jako pierwszy linię mety z czasem 1:00:49. Abate powrócił na trasę 14. PKO Poznań Półmaratonu po 3 letniej przerwie. W ostatnim swoim starcie w Poznaniu również stawał na najwyższym miejscu podium. Tym razem poznańska trasa sprzyjała mu na tyle, że zdołał poprawić swój rekord życiowy.

Znakomity wynik osiągnęła także pierwsza wśród kobiet Ugandyjka Marcyline Chelangat (1:09:23). Jest on zaledwie pięć sekund gorszy od rekordu trasy. Podium w całości należało dziś do zawodników i zawodniczek z Afryki. Izabela Paszkiewicz – najlepsza z Polek – zameldowała się na mecie piąta (01:11:18), a pierwszy z Polaków Krystian Zalewski ukończył bieg z ósmym czasem (01:03:12).

Po zeszłorocznej edycji nasz apetyt na fantastyczne wyniki był bardzo duży. Nie udało się wprawdzie poprawić rekordów trasy, ale przy panującej dzisiaj wietrznej i nieco zbyt chłodnej pogodzie rezultaty trzeba uznać za bardzo dobre – ocenia dyrektor biegu Łukasz Miadziołko. – Wszystkim zawodnikom należy się wielkie uznanie za walkę do ostatnich metrów.

Bieg wystartował punktualnie o godzinie 10:00. Zarówno wśród pań jak i panów rywalizacja miała bardzo podobny przebieg. Na pierwszych kilometrach uformowały się czołowe grupki zawodników i zawodniczek. Od półmetka powoli odpadały z nich kolejni biegacze. Ostatnie kilometry triumfatorzy pokonywali samotnie.

Łącznie na starcie 14. PKO Poznań Półmaratonu stanęło 6010 zawodników. Reprezentowali oni 25 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie. O te gorące emocje zadbały grupy kibiców pod szyldem Międzynarodowych Targów Poznańskich, KKS Lecha Poznań, PKO Banku Polskiego, POSiR, Red Bulla oraz Agencji Emida.

Dziękujemy Biegaczom za fantastyczną atmosferę, liczny udział w imprezie i wspaniałe rezultaty. Gorące podziękowania należą się także sponsorom za wsparcie oraz kibicom za wspaniały doping.

Już teraz serdecznie zapraszamy i liczymy, że spotkamy się podczas 21 edycji poznańskiego maratonu zaplanowanej na 16.10.2022.

Zwycięzcy:

Kobiety

miejsce

Imię i Nazwisko

Kraj

Czas

I

MARCYLINE CHELANGAT UGA 01:09:24

II

LYDIA SIMIYU KEN 01:10:20

III

TEGEGN ADDISALEM ETH 01:10:21

Mężczyźni

miejsce

Imię i Nazwisko

Kraj

Czas

I

SIKIYAS ABATE ETH 01:00:49

II

ADISU TAFERE KEN 01:01:15

III

SHADRACK CHESIR KEN 01:01:27

Nieoficjalne wyniki: https://live.sts-timing.pl/pp2022/index.php?dystans=1

Oficjalny komunikat zostanie opublikowany po uzyskaniu wyników badań antydopingowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*