REPREZENTANT POLSKI – MACIEJ MAZUR CZWARTY NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA PAPIEROWYCH SAMOLOTÓW

Participant are seen during opening ceremony of the Red Bull Paper Wings World Finals 2022 in Salzburg, Austria on May 12, 2022.

Informacja prasowa Red Bull Communications tekst Adrian Weber , zdjęcia /organizator

Piloci z 57 krajów przez 2 dni rywalizowali w Salzburgu o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Zawodnicy zmierzyli się w trzech kategoriach: odległość lotu, czas lotu oraz akrobacje. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Mazur, który w kategorii rzut na odległość zajął 4 miejsce, osiągając wynik 53.55m.

Przez dwa dni zawodnicy z 57 krajów rywalizowali o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach – rzut na odległość, rzut na czas oraz akrobacje. W finale udział wzięło 160 zawodników, którzy wyłonieni zostali z ponad 61 tysięcy uczestników. Wszyscy polscy zawodnicy dobrze zaprezentowali się w piątkowych eliminacjach i pewnie zakwalifikowali się do finałowej piętnastki.

W kategorii akrobacji nie miał sobie równych Lee Seunghoon – reprezentant Korei Południowej, który na co dzień zajmuje się nauczaniem fizyki. Zapytany o pomysł na swój występ, odpowiada: „Podczas prowadzenia zajęć często wykorzystuję papierowe samoloty, łącznie zajmuję się nimi już 7 lat, a swój występ przygotowywałem ponad rok. Dzisiaj udało mi się dowieść, że mogę być w tej dyscyplinie najlepszy na świecie. Zaprosiłem też na finał moją dziewczynę i powiedziałem jej, że jeśli wygram, to się jej oświadczę, więc radość jest podwójna.”

Reprezentantem Polski w tej kategorii był Albert Surmacz, któremu udało się zająć 10 miejsce. W kategorii czas lotu zwyciężył reprezentant Pakistanu – Saeed Usman, którego samolot pozostał w powietrzu przez 14.86 sekund. Reprezentant Polski – Dawid Sobarnia zajął 8 miejsce.

Największych emocji dostarczyła zawodnikom i kibicom kategoria rzutu na odległość, w której rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Zwycięzcą został serbski zawodnik – Lazar Krstić, który okazał się nie do pokonania. W 2019 roku udało mu się rzucić papierowym samolotem na odległość 52.28m – ten wynik zagwarantował mu wtedy drugie miejsce. W tym roku Lazar posłał samolot na odległość 61.11m, ta odległość zagwarantowała mu pewne zwycięstwo. Bardzo dobry występ zanotował reprezentant Polski – Maciej Mazur, którego samolot poszybował na odległość 53.55m. Ten wynik zapewnił Polakowi 4 miejsce, do podium zabrakło niecałe 1.5m.

Wyniki wielkiego finału – Red Bull Paper Wings 2022:

Dystans: 1. Lazar Krstić – 61.11m; 2. Yicheng Sun – 57.07m, 3. Abduaziz Omonillaev – 54.82m

Czas lotu: 1. Rana Muhammad Usman Saeed, 14.86s; 2.Esteban Neira – 12.99s; 3. Dimitri Dimitrev – 12.29s


Akrobacje: 1. Seunghoon Lee – 46 punktów; 2. Seng Fatt Beh – 42 pkt; 3. Taiga Kimura – 41 pkt

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*