Triathlon dla malucha. Żaden inny sport nie pozwala na tak wszechstronny rozwój

Informacja prasowa Prelite Public Relations tekst Albert Jankowski , zdjęcie /organizator

Pierwszy okres życia jest kluczowy dla zaszczepienia w dzieciach zasad zdrowego życia, w tym pasji do sportu. Jak to jednak zrobić, kiedy dla najmłodszych najważniejsza jest zabawa, rówieśnicy i przygody? Nieoczywistym, ale wartym spróbowania rozwiązaniem jest dziecięcy triathlon.

Triathlon słusznie kojarzy się ze sportem wyczynowym, podobnie jak słusznie jego uczestników nazywa się ludźmi z żelaza. To dlatego, że składa się z trzech dyscyplin sportowych: biegania, pływania i jazdy na rowerze, co wymaga długofalowego przygotowania. Dorośli zawodnicy zazwyczaj pokonują 1,5 km płynąc, 40 km jadąc rowerem i 10 km biegnąc. Taki dystans przyjęto za standardowy i praktykuje się go np. na Igrzyskach Olimpijskich, na których konkurencja triathlonowa obecna jest od 2000 roku.

Czy dziecko da radę pokonać triathlon?

Trasy dla najmłodszych zawodników dostosowuje się do ich wieku i możliwości. Dzięki temu starty zyskują dynamiczny charakter, co sprawia, że triathlon nie znudzi się szybko nawet najbardziej wymagającym dzieciom. By każdy miał szansę spróbować swoich sił, organizatorzy imprez sportowych często przygotowują też trasy duathlonowe, w skład których wchodzi jedynie bieg i jazda na rowerze.

Dlaczego warto?

Mimo różnic w trudności startów, triathlon dla dzieci i dorosłych łączą te same zalety. Jazda na rowerze, pływanie i bieganie powodują aktywność wszystkich najważniejszych mięśni ciała. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących najmłodszych. Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę dziecka.

Badania potwierdzają, że osoby, które uprawiają triathlon są bardziej wytrwałe. Trening wymaga od nich dużo silnej woli i samozaparcia, a to doskonałe ćwiczenie wytrwałości. Nagrodą za poświęcenie jest dobre samopoczucie i wyzwolone w czasie ruchu endorfiny – mówi Wojciech Kruczyński, organizator zawodów triathlonowych dla dzieci w ramach cyklu imprez CIECH Tri Tour.

Ważną informacją dla rodziców jest również to, że do trenowania nie potrzeba wiele. Wystarczą buty sportowe, rower i strój kąpielowy. Trenować można w ogrodzie, lesie, na podwórku, a nawet w domu. Nie jest konieczny wysokospecjalistyczny trening, wystarczające będę ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wówczas nawet jeśli dziecko nie załapie triathlonowego bakcyla, pozostanie w dobrej kondycji i będzie otwarte na inne rodzaje sportu.

Warto też pamiętać, że dostęp do profesjonalnie przygotowanych ćwiczeń wcale nie musi kosztować. Fundacja Pho3nix Kids, która wspiera młodych mistrzów sportu, oferuje darmowy dostęp do serii ćwiczeń prowadzonych online przez ekspertów. Można znaleźć je w aplikacji Pho3nix Kids, która inspiruje najmłodszych do regularnej aktywności poprzez wyzwania i rywalizację z nagrodami lub na kanale Pho3nix Kids na YouTube, gdzie znajduje się ponad 120 filmów z podziałem na kategorie wiekowe oraz poziom zaawansowania.

Większość profesjonalnych sportowców zaczyna trenować już w dzieciństwie, ale ważne jest, by dziecko samo wybrało, co mu odpowiada. Dlatego warto dać mu szansę na spróbowanie różnych dyscyplin – dodaje Wojciech Kruczyński.

Po wstępnych przygotowaniach można w tym sezonie spróbować swoich sił w jeszcze w dwóch startach dla dzieciw ramach cyklu CIECH Tri Tour: podczas JBL Triathlon Sieraków 2022 (27 maja)i JBL Triathlon Poznań 2022 (16 lipca). Swoim udziałem w zawodach dzieci dołączą również do akcji charytatywnej organizowanej przy współpracy z Fundacją Pho3nix. Dzięki ich startom wzrośnie suma zbiórki na rzecz Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji Ortopedyczno-RehabilitacyjnegoSzpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

Na zawodach w Sierakowie i Poznaniu najmłodsze dzieci z roczników 2017-2019 będą mogły zmierzyć się w biegu na 100 metrów. Oprócz tego w Sierakowie pozostałe dzieci do 13 roku życia będą mogły startować w specjalnym duathlonie. W Poznaniu dzieci między 6 a 8 rokiem życia również zmierzą się w duathlonie. W trakcie tej samej imprezy ich nieco starsi koledzy mający od 9 do 13 lat będą ścigali się w pełnoprawnym triathlonie! Wszystkie dystanse będą oczywiście dopasowane to sportowych możliwości młodzieży.

Wszystkie dzieci obecne na JBL Triathlon Poznań oraz JBL Triathlon Sieraków będą mogły również bawić się w specjalnej strefie Pho3nix Kids Zone. W strefie tej organizatorzy wspólnie z fundacją Pho3nix przygotowali dla dzieci masę atrakcji, przeróżne gry oraz strefę kreatywną. Dzieci będą tam mogły pozostać pod opieką profesjonalnych opiekunów, w trakcie gdy ich rodzice będą startowali na zawodach.

Zapisy na zawody dla dzieci otwarte są aż do dnia startu lub wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc pod adresem: https://sts-live.pl/tritour. Bez względu na uczestnictwo w zawodach, podczas każdego weekendu wszystkie dzieci i młodzież będą mogli za darmo skorzystać ze sportowych atrakcji przygotowanych w strefie PHO3NIX KIDS Zone. Więcej informacji na stronie:www.tritour.com.pl/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*