Puchar Świata w kajakach, Poznań 2023

Informacja prasowa tekst Maciej Młodzik

Już w piątek 26 maja na torze regatowym Malta w Poznaniu wystartuje czołówka kajakarzy z całego świata, m.in. mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata. Podczas rozgrywanego w stolicy Wielkopolski Pucharu Świata wśród 44 reprezentacji narodowych nie zabraknie polskich zawodników z medalistkami olimpijskimi na czele. Podczas zeszłorocznego Pucharu Świata biało-czerwoni aż szesnaście razy stawali na podium w tym cztery razy na najwyższym jego stopniu. Jak będzie w tym roku?

2023 rok będzie niezwykle ważny dla naszych zawodników ponieważ podczas rozgrywanych w niemieckim Duisburgu Mistrzostw Świata (23-27 sierpnia) oprócz medali będą walczyli również o kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Dlatego start w Poznaniu będzie świetną okazją do sprawdzenia formy.

W Pucharze Świata w Poznaniu wezmą udział zawodnicy z 44 federacji kajakowych: Algierii, Argentyny, Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Hong-Kongu, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kazachstanu, Kolumbii, Korei, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Singapuru, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji, Taipei, Ukrainy, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Poznań po raz kolejny organizuje duże międzynarodowe zawody. Malta pełna kibiców kajakarstwa jest jeszcze piękniejsza niż zwykle. Puchar Świata to nie tylko walka o medale, ale także początek rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie. Do Poznania zjadą najwięksi zawodnicy i zawodniczki. Nasi zawodnicy i trenerzy są gotowi. Wiem, że potwierdzimy obecność w czołówce światowych wioseł. Czekamy tylko na piękną pogodę i kibiców. – Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Warto przypomnieć, że z zakończonego 14 maja w węgierskim Szeged Pucharu Świata reprezentanci Polski wrócili do kraju z ośmioma medalami i pod względem ich liczby zajęli drugie miejsce w generalnej klasyfikacji. Więcej mieli jedynie Węgrzy, bo 11.

PŚ w kajakarstwie jest jedną z imprez rozgrywanych na torze, który jest ważnym elementem poznańskiego sportu. Poznań to miasto kajaków, a obiekt ten służy do osiągania coraz to lepszych wyników. – Ewa Bąk, Dyrektor Wydziału Sportu UMP

Wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Dziękujemy miastu za pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dopisze nam pogoda i razem z kibicami stworzymy wielkie święto kajakarstwa, a za trzy lata tu w Poznaniu zorganizujemy Mistrzostwa Świata. – Ireneusz Pracharczyk, Dyrektor Generalny P. Świata

W piątek, pierwszy dzień złoto dla biało-czerwonych wywalczyła Dominika Putto, która triumfowała w konkurencji K1 na 200 metrów. W sobotę w C2 1000 metrów srebro wywalczył poznański duet: Łukasz Witkowski i Dominik Nowacki. Po brąz w olimpijskiej konkurencji C1 1000 m popłynął Wiktor Głazunow. Srebro i brąz w K1 na 1000 metrów zdobywały odpowiednio Justyna Iskrzycka i Anna Puławska. W niedzielę z kolei srebro na olimpijskim dystansie K2 500 metrów wywalczyły Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Po medal tego samego kruszcu sięgnęli w C2 na 500 metrów Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Do tego w finale C2 Mix 500 metrów jako drudzy do mety dopłynęli Julia Walczak i Norman Zezula.

Mamy obiekt światowej klasy i również gratuluję utrzymania tego obiektu dzięki czemu Poznaniowi przyznawane są najważniejsze imprezy na świecie. Puchar Świata nie odbyłby się gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki i naszych sponsorów, PGE Polska Grupa Energetyczna i LOTTO. To pozwoliło, że ten Puchar jest doskonale przygotowany a PZKaj dołoży wszelkich starań wraz z trenerami żeby zawodnicy odnieśli jeszcze większe sukcesy. – Jola Rzepka, Sekretarz Generalny PZKaj.

Akredytacje dla dziennikarzy dostępne w godzinach rozgrywania zawodów w Centrum Prasowym pod trybunami (Tor Regatowy Malta, ul. Wiankowa 3)

Program minutowy: https://worldcup2023.wzkaj.poznan.pl/programme/

Oficjalny kanał YouTube: www.youtube.com/c/WZKajWielkopolskiZwi%C4%85zekKajakowy

https://worldcup2023.wzkaj.poznan.pl/

Organizatorzy: Międzynarodowa Federacja Kajakowa ICF, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP Sport, TVP 3 Poznań, Głos Wielkopolski.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Toyota Ukleja, MPK, PKOl, PGE, Lotto, Domtel-Sport, Port Lotniczy Poznań-Ławica, POSiR, Plastex, Nelo, BracaSport, Jantex, Vajda, DanSprint, MaltaSki, Olimpijczyk, Duna Park Hotel, WSS, SISU, COS, AiO, ELMark Hale Namiotowe, Ksero Projekt, Agencja Ochrony Major, ARI 10

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*