Czarna sobota poznańskiej piłki. Warta żegna się z elitą WIDEO

Autor: | Zdjęcie: YouTube/Warta Poznań TV

Czarna sobota poznańskiej piłki. Warta żegna się z elitą  WIDEO - Zdjęcie główne

Kibice Warty dopingujący swój zespół w meczu z Legią Warszawa (archiwum) | foto YouTube/Warta Poznań TV

Piłka nożna Spełnił się najgorszy możliwy scenariusz. W 34. kolejce PKO BP Ekstraklasy piłkarze Warty Poznań ulegli 0:3 Jagiellonii Białystok. Na domiar złego główny rywal Zielonych w walce o utrzymanie, Korona Kielce, wygrał w Poznaniu z Lechem. Kolejorz więc przyczynił się do spadku zespołu Dawida Szulczka do niższej ligi.

To koniec romantycznej przygody Warty z piłkarską ekstraklasą. Duma Wildy powróciła do najwyższej klasy rozgrywkowej za sprawą efektownego sezonu 2019/20, zwieńczonego wygranym barażem z Radomiakiem Radom. Później Zieloni konsekwentnie „oszukiwali przeznaczenie" – przy jednym z najniższych budżetów w lidze konsekwentnie utrzymywali się w elicie, zajmując kolejno piąte, jedenaste i ósme miejsce. Bieżące rozgrywki były dla podopiecznych Dawida Szulczka niezwykle wymagające, ale do pewnego momentu wszystko wskazywało na to, że Warcie uda się pozostać w PKO BP Ekstraklasie na następny rok.

Na dwie kolejki przed końcem poznaniacy mieli pięć punktów przewagi nad otwierającą strefę spadkową Koroną Kielce i tylko cud mógł sprawić, że kielczanie wyprzedzą Wartę w tabeli. W przedostatniej serii spotkań zespół z województwa świętokrzyskiego uporał się z Ruchem Chorzów (2:0) i dzięki porażce drużyny z Poznania z Legią Warszawa (0:1) zbliżył się do warciarzy na zaledwie dwa punkty. Wszystko miało się zatem rozstrzygnąć w 34. kolejce, w której Koronie przyszło zagrać w delegacji z Lechem Poznań, a Warcie z walczącą o mistrzostwo Jagiellonią Białystok.

Dramatyczna przeprawa na Podlasiu

Zmagający się z urazami zespół Warty przystąpił do sobotniego starcia z Jagą pełen nadziei na utrzymanie, ale już w piątej minucie gola na 1:0 dla gospodarzy strzelił Nene. Kilka minut później wynik meczu podwyższył strzałem głową Taras Romańczuk, a w 26. minucie Jesus Imaz dołożył swoje trafienie i Zieloni znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Jeszcze przed przerwą Adrian Lis uchronił poznaniaków przed utratą czwartej bramki i obie drużyny udały się na przerwę.

Po kilkunastominutowym odpoczynku gra Warty wyglądała nieco lepiej, ale to było zdecydowanie zbyt mało, by móc nawiązać walkę z przyszłym mistrzem Polski. Swoje zrywy ofensywne notowali Kajetan Szmyt czy Filip Borowski, jednak brakowało konkretów pod bramką Jagiellonii i to Duma Podlasia świętowała zwycięstwo 3:0 oraz mistrzostwo kraju.

Sąsiedzi nie pomogli

W międzyczasie toczyła się rywalizacja w Poznaniu, gdzie lechici podejmowali Koronę. Na starcie drugiej połowy Niebiesko-Biali prowadzili 1:0 po trafieniu Mikaela Ishaka, ale wszystko zaczęło się sypać w 53. minucie. Wtedy czerwoną kartką ukarany został Filip Marchwiński, a trzy minuty później do wyrównania doprowadził Jewgienij Szykawka. Ten sam napastnik dołożył drugą bramkę w 65. minucie, wprawiając w osłupienie kibiców... Warty.

Kilkanaście minut przed końcem meczu Ishak trafił do siatki po raz drugi, ale gol ten został anulowany, bo dogrywający mu piłkę Radosław Murawski uczynił to zza linii bramkowej. Nakręcona Korona walczyła jak lew i zasłużenie wygrała 2:1, zapewniając sobie pozostanie w PKO BP Ekstraklasie i jednocześnie spuszczając Wartę do niższej ligi.