Autor: | Zdjęcie: KiteFoil World Series

Julia Damasiewicz na podium w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. "Trudny akwen. Na start wywoziły nas motorówki" - Zdjęcie główne

foto KiteFoil World Series

Żeglarstwo Przed tygodniem brązowy medal w Mistrzostwach Azji i Oceanii, teraz jeszcze większy sukces. Julia Damasiewicz zajęła 2. miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata w olimpijskiej klasie Formula Kite. W zawodach, które odbyły się w chińskim Zhuhai, 19-latka z AZS-u Poznań uplasowała się na 7. pozycji, co pozwoliło awansować w "generalce" na podium.

To był niezwykle udany chiński mini tour Julii Damasiewicz. Najpierw, kite surferka AZS-u Poznań zajęła 3. miejsce w silnie obsadzonych mistrzostwach Azji i Oceanii, w których rywalizacja toczyła się przy bardzo słabym wietrze. Następnie światowa czołówka przeniosła się do Zhuhai, gdzie rywalizowała w ostatnich zawodach z cyklu Pucharu Świata. Warunki pogodowe było zupełnie inne, bo silnie wiało. Momentami nawet bardzo.

Były to bardzo trudne zawody, bardzo skomplikowany akwen i bardzo ciężkie warunki wiatrowe, które na nim panowały. Na samo miejsce, w ktrórym pływałyśmy musiały nas dowozić motorówki, ponieważ przy brzegu kompletnie nie wiało, a na akwenie wiatr wahał się od 5 do nawet 25 węzłów. Zawody więc były bardzo trudne
- opowiada Julia Damasiewicz w rozmowie ze sportowypoznan.pl.

Pochodząca z Koźmina Wielkopolskiego zawodniczka od początku jednak żeglowała w czołówce i serię kwalifikacyjną zakończyła na 4. miejscu, co dało awans do ćwierćfinału. Wyścigu ćwierćfinałowego niestety nie ukończyła i ostatecznie uplasowała się na 7. pozycji. A to z kolei dało awans na 2. miejsce i srebrny medal w generalnej klasyfikacji całego cyklu KiteFoil World Series.

Mimo tych trudnych warunków udało mi się osiągnąć 7. miejce, które pozwoliło na awans na 2. miejsce w generalnej klasyfikacji, z czego bardzo się cieszę
- podsumowała start Julia Damasiewicz.

Regaty w Zhuhai wygrała Lauriane Nolot (Francja), która triumfowała też w całym cyklu Pucharu Świata.

Cykl KiteFoil World Series rozgrywany jest od 2015 roku, czyli na długo przed wyborem klasy Formula Kite na konkurencję olimpijską. W tym cyklu można używać sprzętu zarówno monotypowego, ściśle określonego regulaminem olimpijskiej klasy Formula Kite, ale też zawodnicy mogą pływać na sprzęcie prototypowym, modyfikowanym, jest też większa dowolność jeśli chodzi o wielkość latawców.