Futsalistki AZS-u UAM Poznań ze złotym medalem mistrzostw Polski

Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe organizatora/kobiecysoccer

Futsalistki AZS-u UAM Poznań ze złotym medalem mistrzostw Polski - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe organizatora/kobiecysoccer

Futsal Futsalistki AZS-u UAM Poznań U-19 sprawiły miłą niespodziankę. Co prawda przed turniejem finałowym Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Głogówku były wymieniane w roli kandydatek do podium, ale wywalczenia złotego medalu mało kto się spodziewał. W wielkim finale, zespół Alicji Zając pokonał UKS 3 Staszkówka Jelna. MVP turnieju została kapitan poznańskiej drużyny Maja Kuleczka.

Chociaż Poznań w wielu dyscyplinach słynie ze szkolenia młodzieży i sukcesów w młodszych kategoriach wiekowych, to w 2023 roku tytuły mistrzów Polski w grach zespołowych wywalczyły dotąd tylko cztery zespoły: kosztkarze Enei Basketu (U-19), piłkarze Lecha (U-19), hokeiści na trawie Warty (U-17) oraz koszykarze Pyry AZS (U-13). W niedzielę do tego grona dołączyły futsalistki AZS-u UAM Poznań (U-19).

W finałowym turnieju w Głogówku poznanianki trafiły do bardzo silnej grupy z AZS-em UJ Jagiellonkami Kraków, Diamentem Warszawa oraz z głównym faworytem do mistrzowskiego tytułu Rekordem Bielsko Biała. Z zespołem z Małopolski AZS UAM, po dwóch golach Martyny Nowaczyk i jednym Mai Kuleczki wygrał 3:2. W starciu z Diamentem Warszawa nasze futsalistki poszły za ciosem zwyciężając 4:2 (dwa trafienia Kuleczki, jedno Nowaczyk i jedno Patrycji Małyszki). W trzecim starciu grupowym, lepsze od Akademiczek były futsalistki Rekordu (2:3). I to one awansowały z grupy z pierwszego miejsca, a poznanianki z drugiego.

Udało nam się wyjść z "grupy śmierci". Mierzyłyśmy się z dobrymi ekipami i myślę, że to pierwsze spotkanie było kluczowe do tego, żeby dobrze ułożyć sobie sytuację w tabeli. Już po meczu z Diamentami i zwycięstwie Rekordu z UJ-otem wiedziałyśmy, że mamy awans. Teraz czekamy na starcie z dobrze nam znaną Ślęzą Wrocław. Jestem zadowolona z dotychczasowej postawy zespołu. Chcemy wrócić z turnieju z medalem. Niezależnie od koloru będziemy się z niego cieszyć

- mówiła Alicja Zając, trenerka AZS-u UAM.

W fazie pucharowej poznanianki wciąż radziły sobie świetnie. W ćwierćfinale, chociaż pierwsze straciły bramkę, to rozgromiły Ślęzę Wrocław 5:1. Hat-tricka "ustrzeliła" w tym spotkaniu Maja Kuleczka, dwa trafienia zanotowała Julia Przybył. Bardziej zacięty, chociaż też zwycięski, był mecz półfinałowy, w którym UAM pokonał Pogoń Tczew 3:2 (dwa gole Dominiki Kubki, jeden Mai Kuleczki). Awans do wielkiego finału stał się faktem.

Wiedziałyśmy, jak mocny jest to zespół, który też chce grać w futsal, ale my wiedziałyśmy, jaką mamy siłę, jako drużyna. Byłyśmy razem, za każdym wybiciem, za każdym strzałem się wspierałyśmy i dopingowałyśmy. Zarówno na boisku, jak i poza nim

- komentowała Maja Kuleczka.

Nie inaczej było w wielkim finale, w którym futsalistki AZS-u UAM pokonały UKS 3 Staszkówka Jelna 3:1. Bramki dla UAM w tym spotkaniu zdobyły Patrycja Małyszka, Martyna Nowaczyk i Maj Kuleczka, która została wybrana MVP turniej.

Czy czuję się MVP? Ja grałam dla drużyny. Kluczowe było to, że miałam wspaniały zespół, który mnie wspierał tak, jak go wspierałam. Chciałam bardzo zdobyć to złoto i je zdobyłam

- dodała Kuleczka, która w całym turnieju strzeliła 8 goli.

Królową strzelczyń została Julia Jędrzejewska (Pogoń Tczew), a najlepszą bramkarką zawodów Kinga Hebda (Staszkówka Jelna). W meczu o trzecie miejsce Pogoń Tczew wygrała z Akademią Sportu Stomil Olsztyn 4:2.

Mistrzostwo Polski AZS-u UAM Poznań to pierwszy taki tytuł w tej kategorii wiekowej w historii klubu.

Skład mistrzowskiej drużyny: Maj Kuleczka, Martyna Nowaczyk, Patrycja Małyszka, Dominika Kubka, Julia Przybył, Aleksandra Betka, Zuzanna Krystkowiak, Monika Poniedziałek, Katarzyna Lewandowska, Maria Katarzyńska, Matylda Kościelak, Gabriela Wolska, Martyna Łuczak, Maria Jezierska

Sztab szkoleniowy: Alicja Zając, Angelika Blumczyńska, Sara Jóźwiak, Joanna Głazowska