Grad poznańskich medali w Mistrzostwach Polski na Ergometrach Kajakowych

Autor: | Zdjęcie: Wielkopolski Związek Kajakowy

Grad poznańskich medali w Mistrzostwach Polski na Ergometrach Kajakowych - Zdjęcie główne

foto Wielkopolski Związek Kajakowy

Kajakarstwo Pierwsze w Polsce zawody kajakowe w Nowym Roku odbyły się w Poznaniu. Z racji pory roku oczywiście nie ścigano się na Torze Regatowym Malta, ale w hali Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej. Było to bowiem V Mistrzostwa Polski na Ergometrach Kajakowych. Bardzo dobrze wypadli zawodnicy poznańskich klubów, którzy w seniorskich finałach wywalczyli aż 15 medali.

W V Mistrzostwach Polski na Ergometrach Kajakowych wystartowało 370 zawodników z ponad 30 klubów. I chociaż w kategoriach seniorów zabrakło kadrowiczów (zarówno kadrowe grupy kajakowe, jak i kanadyjkowe przebywają na zgrupowaniach), to do walki o medale stanęli reprezentanci Polski w maratonie kajakowym. I zdominowali wyścigi kanadyjek na 500 metrów.

Ergometry kajakowe są bardzo ważne w zimowym czasie przygotowań w treningach specjalistycznych. A takie zawody są pierwszym sprawdzianem efektów w dotychczasowej pracy

- mówił Ireneusz Pracharczyk, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

W rywalizacji C1 500 kobiet, kwestie medali między sobą rozstrzygnęły zawodniczki poznańskich klubów. Z przewagą niemal 10 sekund wygrała medalistka mistrzostw Europy Paulina Grzelkiewicz z Warty Poznań. Na kolejnych miejscach uplasowały się kanadyjkarki AZS-u AWF-u Poznań, Ewelina Antos i Patrycja Szymańska.

Finał C1 500 mężczyzn też należał do poznaniaków i też zakończył się triumfem zawodnika Warty Poznań. Wygrał bowiem Eryk Wilga (także medalista regat międzynarodowych) przed Mateuszem Cybulą (AZS AWF) i Romanem Chokovem (Posnania).

W finałach kajakowych K1 500 metrów Warciarze też stanęli na podium, ale na najniższym stopniu. Wśród pań Matylda Kubiak, wśród panów Wiktor Napierała.

Reprezentanci poznańskich klubów dominację w kanadyjkach potwierdzili w wyścigach sztafet na 2000 metrów. W finale kobiet wygrała sztafeta AZS-u AWF-u Poznań przed Wartą i AZS-em AF-em Gorzów, a w rywalizacji męskich drużyn najlepsi byli kanadyjkarze Posnanii, przed AZS-em AWF-em Poznań i Wartą.

Cieawie było także w wyścigach sztafet K1 2000 metrów. Wśród kobiet wygrał zespół MKS-u Polstyru Człuchów przed AZS-em AWF-em Poznań, a wśród mężczyzn brązowy medal zdobył Energetyk Poznań ulegając MKS-owi Czechowice Dziedzice i Fali Lublin.

Pula nagród V Mistrzostwa Polski na Ergometrach Kajakowych wyniosła 35 tysięcy złotych, a wszystkie ergometry, na których toczyła się rywalizacja trafiły do wielkopolskich klubów.