Medal MŚ tuż przed igrzyskami. "Paryża nie mogę się już doczekać"

Autor:

Medal MŚ tuż przed igrzyskami. "Paryża nie mogę się już doczekać" - Zdjęcie główne
Zobacz
6
zdjęć

Kajakarstwo W bułgarskim Płowdiw zakończyły się Mistrzostwa Świata U-23 i Juniorów w kajakowym sprincie. Jedyną reprezentantką Polski startującą w tych regatach i jednocześnie przygotowującą się do walki w igrzyskach olimpijskich była Katarzyna Szperkiewicz. Kanadyjkarka AZS-u AWF-u Poznań na 18 dni przed debiutem olimpijskim (eliminacje C1 200 metrów zaplanowano na 8 sierpnia) wywalczyła w Bułgarii brązowy medal w tej konkurencji. W ostatnim dniu na podium stanęła także jej klubowa koleżanka Patrycja Mendelska, a piątkowych finałach medale wywalczyło troje innych zawodników z Poznania.

Katarzyna Szperkiewicz ma za sobą intensywne miesiące. Nie tylko ze względu na przygotowania do startu w igrzyskach olimpijskich, ale także przez udział w zawodach w kategoriach młodzieżowych. Pod koniec czerwca w swojej koronnej konkurencji, C1 200 metrów wywalczyła w Bratysławie wicemistrzostwo Europy. Kanadyjkarka AZS-u AWF-u Poznań przegrała tylko z Ukrainką Iryną Fedoriv.

W Płowdiw Szperkiewicz zrewanżowała się 19-latce z Ukrainy, ale na mecie szybsze od Polki były dwie inne kanadyjkarki. Wygrała inna 19-latka, Rosjanka Ekaterina Shliapnikova, druga była Węgierka Dora Horanyi, a trzecie Szperkiewicz. Do rywalek straciła odpowiednio trzy i dwie setne sekundy.

To nie był mój dobry wyścig. Nałożyłam sobie ogromną presję. Marzyłam usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego po tym moim ostatnim wyścigu w kategorii U-23. Ale tor jest bezwzględny. Mimo to jestem szczęśliwa, bo wiem jak ciężkie były te zawody logistycznie, fizycznie przez temperaturę, ale i przez niedopatrzenia organizatorów

- powiedziała nam brązowa medalistka mistrzostw świata U-23 i dodała, że z niecierpliwością czeka już na olimpijski debiut.

Mam nadzieję, że wykorzystam tę szansę. We wtorek odbieram sprzęt olimpijski i wezmę udział w ślubowaniu, w środę wracam do Wałcza. Będę tam aż do 3 sierpnia, tego dnia mam zaplanowany wylot do Paryża

- zdradziła Katarzyna Szperkiewicz.

Medal Mendelskiej

Katarzyna Szperkiwicz startowała w Płowdiw także w innej olimpijskiej konkurencji, C2 500 metrów. Z klubową partnerką Patrycją Mendelską zajęły ósme miejsce. Ale Mendelska też wróci do Poznania z medalem. Dzisiaj z Kyrylo Krasinskyim zajęła trzecie miejsce w konkurencji sztafet C1 X relay 5000 metrów. Lepsi byli jedynie Hiszpanie i Chińczycy.

W piątek wicemistrzem świata U-23 w K4 500 metrów został Jarosław Kajdanek z Energetyka Poznań, a brązowe medale w C4 500 metrów juniorów zdobyli Marceli Krawiec i Antoni Michalak z Warty Poznań.