Autor:

MME w kajakarstwie. 4 medale dla Poznania, nasza olimpijka też na podium GALERIA - Zdjęcie główne
Zobacz
15
zdjęć

KajakarstwoW Bratysławie zakończyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Kajakowym Sprincie. Reprezentacja Polski wywalczyła w nich 16 medali, po osiem w kategorii U-23 oraz juniorów. Zawodnicy z poznańskich klubów na podium stanęli cztery razy. Zrobiła to także jedyna zawodniczka z kadry młodzieżowej przygotowująca się do startu w tegorocznych igrzyskach, Katarzyna Szperkiewicz z AZS-u AWF-u Poznań.

Reprezentacja Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy liczyła 41 osób, z czego 23 to młodzieżowcy (kategoria U-23), a 18 to juniorzy. Poznań reprezentowała grupa 12-osobowa:

U-23:

• kajakarze Jarosław Kajdanek (Energetyk Poznań), Mikołaj Walulik (KS Posnania)
  • kanadyjkarki: Katarzyna Szperkiewicz, Patrycja Mendelska, Elżbieta Łoboziak, Patrycja Szymańska (wszystkie AZS AWF Poznań)
  • kanadyjkarze Krystian Hołdak i Gracjan Michalak (obaj AZS AWF Poznań)
junior:

• kajakarki: Wiktoria Loba (KS Posnania)
  • kanadyjkarki: Amelia Sołtyńska (KS Posnania),
  • kanadyjkarze: Marceli Krawiec, Antoni Michalak (obaj Warta Poznań)

Sprawdzian przed igrzyskami

W gronie biało-czerwonych była jedyna z tego grona przygotowująca się do igrzysk olimpijskich w Paryżu, Katarzyna Szperkiewicz. Kanadyjkarka AZS-u AWF-u Poznań pojechała więc do Bratysławy jako jedna z faworytek, także dlatego, że w konkurencji C1 200 broniła tytułu młodzieżowej wicemistrzyni Europy.

Jadę z takim nastawieniem jak na każde zawody. Przygotowania do igrzysk idą pełną parą w stronę życiowej formy. Jest dużo zmian w kierunku sprinterskiej techniki i jazdy torowej, nad czym czuwa trener Marcin Grzybowski. Z niecierpliwością czekam na pierwsze efekty na ME

– mówiła przed wyjazdem.

Szperkiewicz z roli faworytki wywiązała się bardzo dobrze. W finale C1 200 metrów zdobyła srebrny medal przegrywając jedynie z Ukrainką Iryna Fedoriv. Niedosyt mogła czuć po starcie w C2 500 metrów, gdzie w parze z klubową koleżanką Patrycją Mendelską zajęła 4. miejsce. Strata do podium była jednak spora.

Jarosław Kajdanek ze srebrem i brązem

Jednym z bohaterów reprezentacji był młodzieżowiec Jarosław Kajdanek. Kajakarz Energetyka Poznań z czwórką (K4 500) wywalczył wicemisrzostwo Europy (Polacy przegrali w finale tylko z osadą z Węgier), a w duecie z Velerim Vichevem brązowy medal w K2 1000 metrów.

Srebro Hołdaka

Czwarty medal dla Poznania wywalczył kanadyjkarz AZS-u AWF-u Poznań Krystian Hołdak. W finale olimpijskiej konkurencji C2 500 metrów płynąc z Juliuszem Kitewskim zdobył tytuł młodzieżowego wicemistrza Europy.

Dobrze popłynął w finale także inny kanadyjkarz AZS-u AWF-u Gracjan Michalak, który w C2 1000 metrów ukończył finał na 5. miejscu (w osadzie z Kyrylo Krasinskyim). Także na piątym miejscu start w C2 200 metrów zakończyły Patrycja Szymańska i Kaja Lach (obie AZS AWF), a ósma w C1 500 była Elżbieta Łoboziak z AZS-u AWF-u.

W finałach mistrzostw Europy juniorów czwarta w K4 500 metrów była Wiktoria Loba z Posnanii, z kolei Marceli Krawiec i Antoni Michalak z Warty Poznań w finale C2 1000 juniorów przypłyneli na ósmym miejcu.