PŚ w Kajakarstwie: Sensacyjny medal Witczaka, podium Atomówek GALERIA + WIDEO

Opublikowano:
Autor:

PŚ w Kajakarstwie: Sensacyjny medal Witczaka, podium Atomówek  GALERIA + WIDEO - Zdjęcie główne
9

Kajakarstwo W pierwszym dniu finałów Pucharu Świata w kajakarskim sprincie w węgierskim Szeged reprezentanci Polski wywalczyli sześć medali. Trzy z nich zdobyły podopieczne poznańskiego trenera Tomasza Kryka, ale największą niespodziankę sprawił Sławomir Witczak. Jego drugie miejsce w K1 500 metrów to pierwsze podium Pucharu Świata w historii męskich poznańskich kajaków od ośmiu lat.

Polska grupa kajakarek udanie zainaugurowała starty w międzynarodowej stawce. W pierwszym dniu finałów Pucharu Świata w Szeged podopieczne trenera Tomasza Kryka trzy razy stanęły na podium. Srebrny medal w K4 500 metrów wywalczyły: Karolina Naja (Posnania), Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Polki przegrały tylko z osadą z Niemiec, którą szlakuje Paulina Paszek. Druga polska czwórka (z Martyną Klatt z AZS-u AWF-u) była szósta.

Dzisiaj zeszłyśmy razem na wodę i naprawdę poczułam, że to już jest ten moment. Do tej chwili przygotowywałyśmy się całą jesień i zimę. Na pewno jest duży zapas tych szlifów, które nam są bardzo potrzebne, ale wiemy, że to przed nami i dlatego mamy duży spokój, a dzisiaj po prostu chciałyśmy się poddać tej rywalizacji i wyciągnąć z niej jak najwięcej

powiedziała Karolina Naja.

Wiemy co mamy zrobić, jakie mamy punkty na naszej mapie w trakcie przygotowań. Realizujemy to i zobaczymy co będzie później

- dodała Dominika Putto, która zdobyła dzisiaj dwa srebrne medale, ponieważ była druga także w finale K1 200 metrów.

Brązowy medal dorzuciła Justyna Iskrzycka w wyścigu K1 1000 metrów.  Niewiele brakowało, a wywalczyłaby w sobotę jeszcze jeden brąz, w K2 500 metrów wspólnie z Katarzyną Kołodziejczyk. Polki przegrały trzecie miejsce z osadą ze Szwecji o sześć setnych sekundy

Sensacyjny Sławomir Witczak

O ile medalowych miejsc Atomówek można było się spodziewać, o tyle to, co zrobił Sławomir Witczak można nazwać seznsacją sporego kalibru. Kajakarz Energetyka Poznań fantastycznie spisał się w finale K1 500 metrów, w którym przegrał jedynie z Węgrem Balintem Kopaszem i wywalczył srebrny medal, pierwszy w Pucharze Świata w swojej karierze. To historyczny medal dla Poznania, bo pierwszy z Pucharu Świata dla kajakarza z lokalnego klubu od ośmiu lat. Ostatnim był brązowy w K4 1000 metrów Bartosza Stabno z Posnanii wywalczony w 2016 roku w Portugalii.

Polscy kajakarze tegoroczny start w Szeged na pewno zapamiętają na długo, bo jeszcze niedawno mieli kłopoty, by zakwalifikować się do finału, a na Węgrzech wygrali nominację olimpijską w K2 500 metrów – a była tylko jedna! – oraz mają już medal Pucharu Świata.

Pokazaliśmy z chłopakami, że zrobiliśmy bardzo duży krok do przodu. Jedyne czego mi szkoda to ten mój tysiąc metrów na kwalifikacjach, ale po prostu muszę się jeszcze dużo nauczyć i pościgać. Mam nadzieję, że pokazujemy, że nie próżnujemy robimy dobrą robotę, a wyniki świadczą, że nie stoimy w miejscu i że cały czas się rozwijamy. Wiem, że wiele osób nas skreślało, ale to po prostu potrzeba trochę wiary i jeszcze paru miesięcy spędzonych na treningach, żeby rezultaty były lepsze, niż wszyscy zakładali

– powiedział Sławek Witczak.

Polski kajakarz już nie może doczekać się zawodów Pucharu Świata w Poznaniu, czyli przed własną publicznością.

Postaramy się w Poznaniu jeszcze więcej dać powodów do uśmiechu. Liczę, że na naszej ziemi też pokażemy dobrą formę i powalczymy o te najwyższe lokaty

- dodał zawodnik Energetyka Poznań.

W sobotnich finałach popłynęli także: kanadyjkarki Magda Stanny (Warta Poznań) i Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań) - w C2 200 metrów były szóste oraz kajakarze Jakub Stepun (AZS AWF) i Przemysław Korsak - w K2 500 metrów zajęli 7. miejsce.

Jedyny złoty medal dla Polski w sobotnich finałach zdobył w C1 200 metrów Oleksii Koliadych w C1 200.