Autor: | Zdjęcie: Orlen Basket Liga Kobiet

Koszykarki Enei AZS-u wysoko wygrały w Bydgoszczy. Wojciech Szawarski: "Na pochwałę zasłużyły wszystkie" - Zdjęcie główne

foto Orlen Basket Liga Kobiet

Koszykówka Koszykarki Enei AZS-u Politechniki Poznań przełamały złą passę, wysoko pokonując Basket 25 Bydgoszcz. Zwycięstwo cieszy nie tylko dlatego, że to dopiero druga wygrana w sezonie, ale także dlatego, że Akademiczki zagrały dobre spotkanie i wygrały zdecydowanie. Najlepszy mecz w sezonie zagrała Jovana Popović, a double-double zaliczyła Mikayla Vaughn.

Koszykarki Enei AZS-u zagrały w Bydgoszczy bez kontuzjowanej Amerykanki Chloe Wells, ale od początku było widać wolę zwycięstwa i chęć przełamania złej passy. I tak naprawdę losy spotkania, podopieczne Wojciecha Szawarskiego rozstrzygnęły już w pierwszej kwarcie. Wygrana 23:9 to zasługa dobrej, zespołowej gry, w której wyróżniały się Mikayla Vaughn (10 punktów w pierwszych 10 minutach), Jovana Popović i odważnie grająca zmienniczka Aleksandra Żukowska.

Bardzo się cieszę z takiego otwarcia spotkania, bo w dziewczynach było mnóstwo dobrej energii. Widziałem, że są bardzo skoncentrowane i zmobilizowane. Chciały pokazać, że mimo osłabienia mogą dobrze grać i tak było

- przyznaje Wojciech Szawarski, trener Enei AZS-u.

I chociaż w kolejnych kwartach gra była trochę bardziej wyrównana, to kilkunastopunktowa przewaga poznanianek cały czas się utrzymywała. Swoje robiły też Agnieszka Skobel i Estonka Mailis Pokk, w efekcie do przerwy Akademiczki prowadziły 48:31.

Trzecią kwartę poznanianki rozpoczęły od trzech celnych rzutów za trzy (kolejno: Zuzanny Puc, Jovany Popović i Agnieszki Skobel) i przewaga wzrosła do ponad 20 punktów. Trener mógł więc dać więcej minut na parkiecie młodym koszykarkom, które w ostatniej części gry też dobrze sobie radziły, utrzymując wysokie prowadzenie. Ostatecznie Enea AZS pokonała Basket Bydgoszcz 90:55.

Wiedzieliśmy, że zespół z Bydgoszczy ma potencjał ofensywny i czuje się pewnie po dwóch ostatnich wygranych meczach. Naszym celem było powstrzymanie najlepszych ich strzelczyń. Odcinaliśmy więc je od podań, a to napędzało też nasz atak. Zagrały dzisiaj wszystkie dziewczyny i muszę pochwalić je wszystkie, bo to był dobry mecz i widziałem, że każdej zależy na zwycięstwie

- podsumował mecz szkoleniowiec Akademiczek.

Zespół z Poznania awansował w tabeli Orlen Basket Ligi na 7. miejsce. Swój bilans będzie miał okazję poprawić za tydzień, kiedy to na wyjeździe zmierzy się z ostatnim w zestawieniu MKS-em Pruszków.

Punkty:
Enea AZS Politechnika Poznań: Jovana Popović 20, Mikayla Vaughn 17, Agnieszka Skobel 16, Mailis Pokk 8, Alicja Rogozińska 8, Aleksandra Żukowska 8, Zuzanna Puc 7, Weronika Jarecka 4, Weronika Piechowiak 2, Malina Piasecka 0, Aleksandra Piasecka 0
-------
Basket 25 Ekstraklasa Sp. z oo Bydgoszcz: Oceana Hamilton 15, Keondria Calloway 12, Karina Michałek 12, Weronika Papiernik 9, Aleksandra Zmierczak 6, Marta Wieczyńska 1, Andelina Radić 0, Marta Sztąberska 0, Izabela Zdrodowska 0, Alicja Maławy 0, Amelia Pawlikowska 0