Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Konrad czapracki/Enea AZS Politechnika Poznań

Postraszyły wicelidera, ale nie zdołały go pokonać. "Zabrakło nam sił" - Zdjęcie główne

foto Konrad czapracki/Enea AZS Politechnika Poznań

Koszykówka Koszykarki Enei AZS-u Politechniki Poznań lubią i potrafią sprawiać niespodzianki, co w tym sezonie już udowodniły. Kolejną mogło być pokonanie wicelidera Orlen Basket Ligi Kobiet, zespołu PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Poznanianki walczyły dzielnie, ale w ostatniej kwarcie nie maiły już sił na ogranego na europejskich parkietach rywala.

Początek meczu z wiceliderem rozgrywek był bardzo obiecujący. Akademiczki niespodziewanie rozpoczęły od prowadzenia 8:0. Agnieszka Skobel i Jovana Popović dominowały na parkiecie i wraz z koleżankami utrzymywały przewagę. Gorzowianki mozolnie próbowały odrobiać straty i głównie za sprawą Chloe Bibby zmniejszyły je do czterech punktów.

Druga kwarta ponowanie zaczęła się od dobrej gry poznanianek i po kolejnym celnym rzucie Mikayli Vaughn zespół Wojciecha Szawarskiego znów prowadził różnicą ośmiu oczek (27:19). Potem delikatną przewagę miały wyżej notowane koszykarki z Gorzowa, które wyszły na prowadzenie. Wciąż skuteczna była Bibby, udanymi akcjami pod koszem popisywała się też Stephanie Johnes. Zespół gości wygrywał do przerwy, ale miały tylko o 3 punkty więcej.

Źle rozpoczęłyśmy ten mecz. Miałyśmy problem ze skutecznością, popełniałyśmy sporo prostych błędów, w czym oczywiście też zasługa naszych rywalek, które bardzo wysoko postawiły poprzeczkę

- mówiła Weronika Telenga z Enei AZS-u AJP Gorzów Wielkopolski, która była bohaterką drugiej części spotkania. Wychowanka miejscowego AZS-u sprawiła swoim byłym koleżankom zdecydowanie najwięcej problemów pod koszem, zdobywając w tej części 16 punktów. Poznanianki jednak się nie poddawały. Trzecią kwartę zagrały na remis, ale w czwartej opadły już z sił. Chociaż zostawiły na parkiecie wiele zdrowia i serca, to przegrały 72:87.

Zmęczenie dało o sobie znać. Mieliśmy tylko trzy dni przerwy i to było widać. Odpoczynek był za krótki i trochę chyba dziewczyny nie wierzyły do końca, że możemy ten Gorzów tutaj ograć. A w trakcie meczu okazało się, że można. W drugiej połowie jednak zabrakło sił. Tego, co dziewczyny zostawiły na parkiecie w meczu z Zagłębiem, nie udało się jeszcze odbudować

- przyznał po meczu Wojciech Szawarski, trener Enei AZS-u Politechniki Poznań. Szkoleniowiec przyznał, że wciąż kłopotem jego drużyny jest "krótka ławka":

Cały czas borykamy się z kontuzjami. Po meczu widać, że połowa drużyny pokręcona jest z lodem na kostkach i kolanach. Mikayla nie trenowała z nami wcale w ostatnich dniach. Miała sobie zrobić dzisiaj rozgrzewkę i mieliśmy sprawdzić na ile może już grać. Jak się okazało, że jesteśmy cały czas w meczu, to zagrała więcej, niż było w planie. Może niepotrzebnie, bo za trzy dni znów mamy mecz. Szkoda tego spotkania, ale potencjał zespołu z Gorzowa jest zdecydowanie większy od naszego, duża jakość zawodniczek, dlatego tym bardziej brawa za walkę.

Możliwe, że lekarstwem na problemy poznańskiej drużyny będzie Amerykanka Aisha Sheppard. 25-letnia rzucająca, która w 2022 roku świętowała zdobycie tytułu mistrzowskiego w najlepszej lidze świata, WNBA, broniąc barw Las Vegas Aces, już jutro przylatuje do Poznania.

W kolejnym spotkaniu koszykarki Enei AZS-u Politechniki staną przed jeszcze trudniejszym zadaniem, bo na wyjeździe zmierzą się z mistrzem Polski, UMCS-em Lublin. Powtórka z pierwszej runy mile widziana.

Enea AZS Politechnika Poznań - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 72:87 (23:19, 16:23, 13:13, 20:32).

Punkty:

Enea AZS Politechnika Poznań: Agnieszka Skobel 24, Jovana Popović 19, Mikayla Vaughn 12, Alicja Rogozińska 6, Malina Piasecka 5, Mailis Pokk 4, Weronika Piechowiak 2

PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp.: Chloe Bibby 24, Weronika Telenga 19, Stephanie Jones 14, Anna Jakubiuk 9, Elina Tsineke 7, Nora Wentzel 7, Aleksandra Pszczolarska 5, Wiktoria Kuczyńska 2