Autor:

Przebudzenie liderów, defensywa i zasłużone zwycięstwo Enei Basketu Poznań GALERIA - Zdjęcie główne
15

Koszykówka Koszykarze Enei Basketu Poznań odnieśli drugie zwycięstwo w sezonie. Przed własnymi kibicami pokonali AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice, chociaż do przerwy mieli z rywalami sporo kłopotów. O wygranej zdecydowała świetna gra w defensywie w trzeciej kwarcie oraz "przebudzenie" liderów. Wojciech Fraś i Marcin Dymała, którzy szukali formy w poprzednich spotkaniach, w niedzielę poprowadzili zespół do zwycięstwa.

Początek spotkania należał do zespołu z Katowic. Co gospodarze zmniejszali do nich straty do trzech, czterech punktów, to przyjezdni znów trafiali do kosza. Dobrą skuteczność mieli zwłaszcza w rzutach za 3 punkty, w których prym wiedli Patryk Wieczorek i Kajetan Kuczawski. 30 sekund przed końcem pierwszej kwarty, po celnym rzucie za trzy Huberta Pabiana poznaniacy doprowadzili do remisu, a po chwili ten sam zawodnik, też celną trójką wyprowadził Eneę na pierwsze w meczu prowadzenie. Bartłomiej Pietras odpowiedział tym samym i po pierwszej kwarcie był remis 23:23.

Druga kwarta wyglądała bliżniaczo, ale role się odmieniły. To poznaniacy prowadzili kilkoma punktami, a goście gonili. Dobrą zmianę dał Marcin Dymała, skuteczny był Patryk Pułkotycki. Konsekwentna gra i coraz lepsza obrona pozwoliły na budowanie przewagi. Do przerwy Enea Basket prowadziła 53:44.

Trzecia kwarta to dominacja gospodarzy, którzy zaskoczyli rywala agresywną obroną na całym parkiecie, poprawili skuteczność i po kolejnych punktach Huberta Pabiana prowadzili już 69:54. Trzy udane wejścia pod kosz Marcina Dymały, rzuty Jakuba Andrzejewskiego i Patryka Stankowskiego powiększyły tę przewagę do 23 punktów.

I Marcin i ja pomogliśmy dzisiaj zespołowi, daliśmy punkty, daliśmy dobrę obronę i jesteśmy zadowoleni. Byliśmy agresywni, w trzeciej kwarcie poszło dużo przechwytów, z tego były szybkie kontry i punkty

- mówił Wojciech Fraś.

I rzeczywiście jego wkład w wygraną, podobnie, jak Marcina Dymały był duży, chociaż mieli go i pozostali koszykarze Enei. Także młodzieżowcy. A zagrała dzisiaj cała dwunastka. W czwartej kwarcie zespół Przemysława Szurka kontrolował przebieg spotkania i ostatecznie wygrał 101:80.

Dobrze zagraliśmy w ataku, w obronie też, ale z lepszymi rywalami trzeba będzie bronić jeszcze lepiej, bo 80 straconych punktów to dużo, zwłaszcza jeśli gra się w roli gospodarza. Czy dobrze zagrałem? Nie mnie to oceniać, dla mnie najważniejsze jest, że wygrała drużyna