Wysoka wygrana, w głowach już play off. "To one muszą, my możemy"

Autor: | Zdjęcie: Konrad Czapracki/Enea AZS Politechnika Poznań

Wysoka wygrana, w głowach już play off. "To one muszą, my możemy" - Zdjęcie główne

foto Konrad Czapracki/Enea AZS Politechnika Poznań

Koszykówka Koszykarki Enei AZS-u Politechniki Poznań rundę zasadniczą zakończyły wygraną nad MKS-em Pruszków 84:59 i do fazy play off przystąpią z siódmego miejsca. Mecz z ostatnią drużyną tabeli Orlen Basket Ligi Kobiet nie był porywającym widowiskiem. Trener dał pograć wszystkim zawodniczkom i mógł już przetestować pewne rozwiązania taktyczne pod kontem meczów w kolejnej rundzie. Grze przyglądał się z trybun Dariusz Maciejewski, szkoleniowiec AZS-u AJP Gorzów, bo to z tą drużyną poznanianki zmierzą się w pierwszej rundzie play-off.

Koszykarki MKS-u Pruszków to zdecydowanie najsłabsza drużyna Orlen Basket Ligi Kobiet. Do Poznania przyjechały z bilansem 0:19 i trudno było oczekiwać, by te statystyki poprawiły. Początek niespodziewanie należał jednak własnie do przyjezdnych, które grały dynamiczniej i skuteczniej. Enea AZS pierwszy raz na prowadzenie wyszła dopiero po 5 minutach gry, po celnych rzutach wolnych Aishy Sheppard (11:9).

Troszkę źle weszłyśmy w to spotkanie, miałyśmy drobne problemy, bo z takim przeciwnikiem też się gra trudno. Wiemy, że są ostatnie w tabeli, ale wszystko trzeba wybiegać i wyszarpać na boisku. Potem realizowałyśmy już założenia trenera i skupiałyśmy się na fundamentach, czyli na obronie

- mówiła Malina Piasecka, rozgrywająca Enei AZS-u Politechniki Poznań.

I tak było. Od stanu 11:9 Akademiczki budowały przewagę i po celnej trójce Jovany Popović prowadzily 24:15. Pierwsza kwarta zakończyła się ich ośmiopunktową przewagą 28:20.

W drugiej kwarcie ta przewaga się utrzymywała. Celnymi rzutami za trzy punkty imponowała Aisha Sheppard, udanie pod kosz wchodziły Zuzanna Puc i Weronika Piechowiak. W zespole z Pruszkowa, który jako jedyny w lidze gra krajowym składem,  odpowiadały jedynie Marta Marcinkowska i Marta Stawicka. Do przerwy AZS prowadził 59:39.

Po przerwie nie było już zbyt wielu emocji. Koszykarki Enei AZS-u chociaż nie ustrzegły się prostych błędów, to dominowały na parkiecie i zdecydowanie poprawiły się w obronie, tracąc tylko 8 punktów. Po kolejnych 10 minutach prowadziły 75:47. W czwartej kwarcie kontrolowały przebieg wydarzeń, grały już zawodniczki rezerwowe i ostatecznie wygrały 84:59.

Cieszymy się z wygranej, dobry sprawdzian przed fazą play-off, w której kluczowa będzie obrona i zatrzymanie podkoszowych zawodniczek, bo Gorzów ma bardzo silną drużynę. Postaramy się znaleźć na to sposób

- skomentowała Jovana Popović.

Nie jestem zadowolony, zwłaszcza z pierwszej połowy, bo straciliśmy za dużo punktów. W drugiej pozwoliliśmy rywalkom rzucić tylko 20 i tak to powinno wyglądać. Do Gorzowa jedziemy powalczyć, nie mamy nic do stracenia. To Gorzów musi, my możemy. I z takim nastawieniem tam pojedziemy

- dodał Wojciech Szawarski, trener poznańskiego zespołu.

Pierwszy mecz fazy play-off z AZS-em AJP już w najbliższy wtorek w Gorzowie, drugie spotkanie odbędzie się w Poznaniu w czwartek, 29 lutego, a ewentualny trzeci mecz w niedzielę 3. marca (w Gorzowie). Gra toczy się do dwóch zwycięstw.

Enea AZS Politechnika Poznań - MKS Pruszków 84:59

Punkty dla Enei: Aisha Sheppard 15, Weronika Piechowiak 14, Jovana Popović 13, Mailis Pokk 13 (11 zbiórek), Aleksandra Żukowska 9, Zuzanna Puc 8, Agnieszka Skobel 7, Malina Piasecka 2, Alicja Rogozińska 2, Weronika Jarecka 1