Autor: | Zdjęcie: Paweł Bejnarowicz

Brąz Polek w zawodach IHF Beach Handball Global Tour Płock 2023. Nie zabrakło poznańskich akcentów - Zdjęcie główne

foto Paweł Bejnarowicz

Piłka ręczna To był udany występ polskich szczypiornistek. W turnieju IHF Global Tour w Płocku reprezentantki Polski uplasowały się na 3. miejscu. W zespole Biało-Czerwonych znalazły się przedstawicielki klubu BHT Pyrki Poznań: Kinga Bogacka, Karolina Herian, Natalia Rogalska oraz trenerka Karolina Peda. W zawodach panów nasza kadra zajęła 4. pozycję.

To było prawdziwe święto plażowej odmiany piłki ręcznej. W miniony weekend w Płocku zameldowały się czołowe reprezentacje z całego świata. Oprócz Polski udział w prestiżowych zawodach wzięły Chorwacja, Dania, Katar (tylko w turnieju mężczyzn) i Niemcy (tylko w turnieju kobiet). Zmagania przebiegały w formule „każdy z każdym", po czym dwie czołowe ekipy mierzyły się w meczu o złoto, a zespoły z miejsc 3-4 grały o brąz.

Udany występ Polek

Reprezentantki Polski dobrze weszły w turniej, pokonując w pierwszym sobotnim meczu Chorwatki 2:0 w setach (11:6, 23:16). Dwa następne spotkania – z Dunkami i Niemkami – nie ułożyły się jednak po myśli Biało-Czerwonych, które dwukrotnie przegrały w stosunku 0:2 (najpierw 12:24, 20:30, a później 6:14, 6:30). Takie rezultaty oznaczały, że podopiecznym Karoliny Pedy i Marka Karpińskiego została walka o brąz.

Decydujące o medalu starcie z Chorwacją rozpoczęło się korzystnie dla Polek, które zwyciężyły w pierwszym secie 21:12. Porażka 17:18 w drugiej odsłonie spotkania oznaczała, że kibice zgromadzeni na Starym Rynku w Płocku byli świadkami rzutów karnych. W tych więcej zimnej krwi zachowały gospodynie, które wygrały 8:4, a w całym meczu 2:1 w setach. Zdecydowaną liderką naszej kadry była Natalia Rogalska (BHT Pyrki Poznań), która w tzw. małym finale zdobyła aż 24 bramki.

Cieszę się, że pomimo bolesnej porażki z Niemkami dziewczyny stanęły na wysokości zadania. Po tym poznaje się mocne drużyny, one potrafią się podnieść. To powiedziałam drużynie po ostatnim meczu. Zagraliśmy naprawdę fenomenalne spotkanie przeciwko Chorwacji. Nasz zespół jest bardzo młody, dla nas każda okazja, żeby zagrać z topowymi drużynami jest bezcenna

– skomentowała występ swojej drużyny dla oficjalnej strony polskiego związku trenerka, Karolina Peda.

W finale Niemki pokonały Dunki 2:0 (22:14, 22:14), sięgając po złote medale.

Bez happy-endu dla męskiej kadry

W pierwszej fazie turnieju reprezentanci Polski przegrali z Katarem 1:2 (18:16, 22:26, 2:8) i Danią 0:2 (14:26, 22:24), a także po emocjonującym boju odnieśli zwycięstwo 2:1 nad Chorwacją (12:20, 26:24, 9:8). Pozostałe wyniki doprowadziły naszych kadrowiczów do walki o 3. lokatę.

Mecz z Katarczykami ponownie trzymał kibiców w napięciu do samego końca. Jako pierwsi na prowadzenie w setach wyszli mistrzowie Azji (26:16), jednak Biało-Czerwoni nie pozostali im dłużni, zwyciężając drugą partię 22:20. W rzutach karnych znów lepsi okazali się gracze z Kataru, którzy sięgnęli po brązowe krążki.

Generalnie zagraliśmy dobre zawody. Wiadomo były lepsze i słabsze momenty. Cieszy fakt, że potrafimy nawiązać walkę z najlepszymi. Wygraliśmy z mistrzami świata Chorwacją. Z Katarem dwa razy przegraliśmy po shoot-outach, graliśmy jak równy z równy z mistrzami Europy – Danią. Brakuje nam bardzo niewiele, ale brakuje. To dobra lekcja na przyszłość. Musimy wyciągnąć wnioski i próbować dalej

– podsumował w rozmowie z przedstawicielem związku reprezentant Polski, Bartosz Wojdak.

Złoto powędrowało do Duńczyków, którzy okazali się minimalnie lepsi od Chorwatów, triumfując 2:0 w setach (21:20, 19:18).