reklama

Jest pełne finansowanie na budowę hali. Akademia nie musi już zbierać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: grafika projektu hali

Jest pełne finansowanie na budowę hali. Akademia nie musi już zbierać - Zdjęcie główne

foto grafika projektu hali

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Judo Wszystko wskazuje na to, że budowy hali sportowej przy Zespole Szkół nr 8 przy ulicy Jarochowskiego w Poznaniu już nic nie zatrzyma. Do zabezpieczonej kwoty w budżecie Miasta Poznań i dofinansowania z ministerstwa sportu doszły kolejne dwa miliony złotych z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. To oznacza, że budżet na tę inwestycję został skompletowany.
reklama

Budowę hali na Łazarzu miał niegdyś w swoim programie prezydent Jacek Jaśkowiak. Miał to być jeden z elementów Łazarskiego Centrum Sportu. Pomysł "odkurzył" Tomasz Woźniak - dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 69. Dobra współpraca z Miastem, Wydziałem Sportu jeszcze za czasów dyrektor Ewy Bąk, pomoc Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz radnej Lidii Dudziak doprowadziły do wprowadzenia tego pomysłu w życie. Z czasem pojawił się "problem" z Akademią Judo. Problem polegający na braku miejsca dla Akademii w związku z planem wyburzenia sali przy ul. Taborowej i budowy w tym miejscu nowej pływalni.  
 
W maju ubiegłego roku Tomasz Woźniak mówił tak:
 
Jak wiemy przy ul. Taborowej nie będzie już hali judo, gdyż powstanie tam nowa kryta pływalnia. Dlatego zaproponowałem, by na terenie szkoły powstała hala judo dla klubu Akademia Judo i innych organizacji. Nasza szkoła ma doskonałą lokalizację, tym bardziej, że są u nas już odziały sportowe, gdzie kształcą się judocy. W obiekcie organizowane mogłoby być również turnieje i inne zawody rangi wojewódzkiej czy nawet ogólnopolskiej.
 
Reakcja Miasta była bardzo przychylna, na jednym z posiedzeń Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki wiceprezydent Jędrzej Solarski zadeklarował, że w miejskim budżecie zostaną zabezpieczone 3 miliony złotych na budowę tego obiektu. I tak się stało, radni przyjęli to w głosowaniu. Kolejne pieniądze na ten cel przekazało ministerstwo sportu. Dofinansowanie w wysokości blisko 2,5 miliona złotych (2 450 000 zł) pochodzi z pierwszego naboru do "Programu budowy przyszkolnych hal sportowych" na 100-lecie występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Dwa miliony złotych wkładu własnego obiecywała także Akademia Judo Poznań, ale finalnie okazało się, że tych pieniędzy nie ma. Zorganizowana przez klub zbiórka na portalu Siepomaga.pl nie rozwiązała problemu, na chwilę obecną udało się zebrać 34 800 złotych. 
 
Z pomocą przyszedł Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Marszałek Marek Woźniak poinformował o tym we wpisie w mediach społecznościowych:
 
Z mojej inicjatywy Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekazuje Miastu Poznań 2 miliony złotych na nową halę sportową, która powstanie przy Zespole Szkół nr 8. Z nowej przestrzeni będzie korzystać społeczność szkolna, ale także zawodnicy klubu Akademia Judo. To około 1600 młodych ludzi, w tym 150 z niepełnosprawnościami. W związku z przebudową obiektu Olimpia, dotychczasowej siedziby akademii, judocy muszą opuścić to miejsce. Nowa hala gwarantuje utrzymanie procesu szkoleniowego wielu utalentowanych zawodników, w tym naszych stypendystów.
 
 
Decyzję o wsparciu tej inwestycji Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął podczas marcowej sesji. Symboliczny czek Marszałek ma przekazać w środę podczas uroczystego otwarcia Brother Champion Judo Camp, chociaż nie mamy potwierdzenia, że tak się stanie.
 
W 2023 roku w budżecie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji zabezpieczono środki na projekt budowlany. Na czas kilkunastu miesięcy, od momentu wyburzenia sali przy Taborowej, do oddania do użytku Hali w ZS nr 8, Akademia Judo Poznań ma się przenieśc do jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich. A od 1 kwietnia zacznie przygotowywać przestrzeń biurową (150 metrów kwadratowych) w ZS nr 8. 
 
Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok 7-8 milionów złotych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama