Autor: | Zdjęcie: zdjęcia sekcji AZS AWF Poznań

Poznańskie sukcesy w Mistrzostwach Polski w Taekwondo Olimpijskim. Najlepszy AZS AWF - Zdjęcie główne

Medalistki Mistrzostw Polski w kategorii +73 kg | foto zdjęcia sekcji AZS AWF Poznań

Taekwondo olimpijskieReprezentanci poznańskich klubów odegrali główne role w Mistrzostwach Polski w Taekwondo Olimpijskim, które odbyły się w Jarocinie. Aż pięć złotych medali wywalczyli taekwondziści AZS-u AWF-u Poznań, czym bardzo przyczynili się do triumfu w klasyfikacji drużynowej. Na podium stawali także zawodnicy AZS-u Poznań, a swój pierwszy seniorski medal zdobyła Julia Nowak z klubu Szakal Team Jeżyce.

Taekwondziści AZS-u AWF-u Poznań spisali się w Jarocinie wyśmienicie. Nie dość, że wywalczyli osiem medali, w tym pięć tytułów mistrzów Polski, to w dwóch kategoriach wagowych zajęli dwa pierwsze miejsca. Tak było w kategorii -46 kilogramów kobiet, w której Anita Kamińska pokonała 2:0 Celestynę Siejak. Dla 17-letniej Kamińskiej to kolejny seniorski sukces. Kilkanaście dni temu w Albanii zdobyła srebrny medal Pucharu Świata.

Jeżeli już w wieku juniorskim zdobywa się medale seniorskie, to jest to na pewno duży potencjał i perspektywa dalszych sukcesów. To jest bardzo ambitna dziewczyna, sumiennie pracująca, powoływana na zgrupowania kadry młodzieżowej, dlatego jestem bardzo dumny z takiej podopiecznej

- przyznaje Łukasz Scheffler, trener sekcji taekwondo olimpijskiego AZS-u AWF-u Poznań.

Także w kategorii -87 kilogramów złoty i srebrny medal trafiły do zawodników AZS-u AWF-u Poznań, ale finałowego pojedynku pomiędzy Mikołajem Szaferskim i Adrianem Wojtkowiakiem nie było.

Walczymy ze sobą na treningach średnio cztery razy w tygodniu. Ale ponieważ jesteśmy zablokowani przez Związek w kwestii powołań do kadry narodowej, to nie miało to dla nas znaczenia, który z nas zdobędzie złoty, a który srebrny medal. Dla nas najważniejsze były punkty dla klubu, dlatego uznaliśmy, że nie staniemy do tej finałowej walki. Ja zostałem mistrzem Polski, Adrian wicemistrzem, ale najważniejsze było dobro klubu

- tłumaczy Mikołaj Szaferski.

Dominację w swoich kategoriach wagowych potwierdzili także Dagmara i Krystian Haremza. Dagmara triumfowała w kategorii +73 kilogramy, Krystian w +87 kg.

To są jedyne zawody w Polsce tej rangi, chcemy się dobrze zaprezentować. Ważniejsze są jednak te międzynardowe, mieliśmy lecieć na taki do Izareala, ale w związku sytuacją, która teraz tam panuje, zrezygnowaliśmy z tego startu

- tłumaczy Dagmara Haremza.

Mistrzynią Polski z AZS-u AWF-u Poznań została także Weronika Przybysz (-73 kg), a brązowy medal wywalczyła Oksana Banaszak (+73 kg).

Sześć medali zdobyli z kolei taekwondziści AZS-u Poznań, chociaż mistrzostwa w Jarocinie zakończyli bez mistrzowskich tytułów. W zawodach zabrakło jednak najbardziej utytułowanych zawodników tej sekcji, kontuzjowanych Aleksandry Kowalczuk i Karola Robaka. Honoru klubu dzielnie bronili inni. Wicemistrzami Polski zostali Marcelina Koszel (+73), Anna Pawłowska (-62 kg) i Adam Połczyński (-74 kg) a brązowe medale wywalczyli: Bartosz Szukalski, Maciej Leporowski i Jakub Socha.

Start w Jarocinie zapamięta z pewnością Julia Nowak. Taekwondzistka poznańskiego klubu Szakal Team Teakwondo Olimpijskie wywalczyła swój pierwszy medal w kategorii seniorów. W kategorii do 67 kilogramów stanęła na drugim miejscu na podium.

To mój debiut, pierwszy jakikolwiek turniej w kategorii seniorskiej. Chciałam spróbować, spróbowałam, stoczyłam dobre walki

- napisała w mediach społecznościowych Julia Nowak.