Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe Polskiego Związku Pływackiego/Rafał Oleksiewicz

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski w Pływaniu. Minima Wasick i Masiuka, medal Anny Dowgiert z Warty Poznań WIDEO - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe Polskiego Związku Pływackiego/Rafał Oleksiewicz

Pływanie W Termach Maltańskich w Poznaniu rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu. Pierwszy dzień był bardzo udany. Przepustkę na swoje piąte w karierze igrzyska olimpijskie wywalczyła Katarzyna Wasick, a minimum na drugim dystansie wywalczył Ksawery Masiuk. Poznańscy kibice cieszyli się z medalu Anny Dowgiert w finale na 50 metrów stylem dowolnym, w którym popłynęły także dwie zawodniczki Posnanii.

Dla grupy czołowych polskich zawodników, mistrzostwa Polski w Poznaniu są ostatnią szansą na uzyskanie kwalifikacji na mistrzostwa świata, a także kolejną okazją do wywalczenia kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. We wspaniałym stylu skorzystała z niej Katarzyna Wasick, która już w porannych kwalifikacjach na 50 metrów stylem dowolnym osiągnęła minimum (24.40). W wieczornym starcie w finale nie tylko zdobyła mistrzostwo Polski, ale jeszcze poprawiła poranny wynik, wygrywając z czasem 24.21.

Jestem szczęśliwa, dumna z tej pracy, którą wykonałam po kontuzji, żeby wrócić do formy i wywalczyć kwalifikację. Przyjechałam do Poznania po minima i jestem zadowolona, że udało mi się je zdobyć już w pierwszym starcie. Mam w tej chwili pewny wyjazd na piąte w życiu igrzyska olimpijskie, aż dech zapiera ze wzruszenia. Piąte igrzyska to coś wspaniałego, marzenie, duma. Teraz mogę już ze spokojem popracować, by być dobrze przygotowana na Paryż
- powiedziała po odebraniu złotego medalu Katarzyna Wasick, który wypełniła też na mistrzostwa świata w Doha, podobnie, jak druga na mecie Kornelia Fiedkiewicz z Juvenii Wrocław, pobijając rekord Polski młodzieżowców na tym dystnasie (24.91). Brązowy medal zdobyła Anna Dowgiert z Warty Poznań (czas 25.29).

W finale 50 metrów stylem dowolnym zobaczyliśmy także dwie pływaczki Posnanii, Alicję Nogaj i Martę Wrzeszczyńską. Nogaj była ósma, Wrzeszczyńska dziesiąta.

Bardzo się cieszę, bo dziewczyny osiągnęły dobre czasy, a przecież często nie trenują na 50-metrowym basenie. Trzy zawodniczki z Poznania w finale, dawno tego nie było
- zauważyła Elżbieta Krakowiak, trenerka sekcji pływackiej KS Posnania.

Medal Anny Dowgiert nie był jedynym dla Wielkopolski. Brązowy na 100 metrów motylkiem wywalczyła Julia Maik z KKS-u Włókniarza 1925 Kalisz, a jej klubowy kolega, Piotr Ludwiczak był trzeci w finale 50 metrów stylem dowolnym. Płynął w nim także Kacper Majchrzak z Warty Poznań, któy z czasem 22.78 zajął siódme miejsce. Wygrał Paweł Juraszek, który wypełnił minimum na mistrzostwa świata w Katarze.

Najważniejsze są oczywiście igrzyska, ale awans na mistrzostwa też cieszy, tym bardziej jeśli dopiero wracam do formy i w tej chwili mogłem pływać na mniej więcej pięćdziesiąt procent możliwości
– podsumował Juraszek, zawodnik AZS-u Politechniki Opolskiej.

Jeszcze większe wrażenie wywarł Ksawery Masiuk, który na 200 metrów stylem grzbietowym wygrał z czasem 1:56.48. W ten sposób wywalczył swoją przepustkę do Paryża na kolejnym dystansie.

Pierwszy dzień przyniósł więc sporo sukcesów, ale to na pewno nie koniec, bo zawody potrwają w niedzieli.

To, co zrobiła dziś Katarzyna Wasick zasługuje na wielkie brawa. Mam nadzieję, że jak najwieksza liczba zawodników i zawodniczek zdobędzie minima w naszym Poznaniu. Cieszę się, że kolejna duża impreza do nas zawitała, może kiedyś doczekamy się jeszcze większej
- powiedział  Jacek Thiem, wiceprezes PZP ds. organizacyjnych i prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

Szóste miejsce w finale na 200 metrów stylem grzbietowym zajęła Agata Czechyra z AZS-u Poznań, a osmy był zaledwie 14-letni Antoni Lutomski z CityZen Poznań. W finale A na 100 metrów motylkiem popłynął także ALbert warzocha z Warty, był 10.

W piątek eliminacje od godz. 9.00. Finały od 17.00.

Wyniki Zimowych Mistrzostw Polski, finały czwartek 23.11:

Kobiety:

50 m dowolny:

1. Katarzyna Wasick (AZS AWF Warszawa) 24.21, minimum na IO w Paryżu i MŚ w Dausze
  2. Kornelia Fiedkiewicz (MKS Juvenia Wrocław) 24.91, wynik lepszy od rekordu młodzieżowców, minimum na MŚ w Dausze